Organizacja szkolenia online Ruby & RoR dla forumowiczów i nie tylko

“Wziąłbym chętnie ze sobą jeszcze dwie głowy z firmy.
A można liczyć na rabat idąc we 3 osoby jeśli się tańsze miejsca wcześniej wyczerpią?”

Powiedzmy w ten sposób, że jeśli data przelewu będzie najpóźniej 11 marca (niektórzy dostają wypłatę 10tego),
to cena będzie wynosić te 300zł. Tutaj priorytetem jest udana organizacja i przeprowadzenie szkolenia.
Liczę na to, że osoby które się deklarowały, wezmą udział, bo zarówno Tomasz, jak i ja musimy temu poświęcić sporo osobistego czasu już teraz.


“A czy podczas szkolenia będzie można zadawać pytania, czy tylko patrzymy i słuchamy?”

Szkolenie będzie podzielone prawdopodobnie na dwie części, czyli wykład, gdzie będzie można zadawać pytania na czacie, oraz część pytań i odpowiedzi (czyli pytania przez mikrofon). Także będzie można liczyć na pomoc po zajęciach.

[Edit]
Plan zajęć będzie kompletny i umieszczony jutro o 13 na naszej stronie.

Co do wpłat, uzbieraliśmy 2100zł :slight_smile: Szkolenie powoli staje się realne.

Witajcie, Tomasz przesłał mi plan szkolenia:

I. Wprowadzenie do Ruby on Rails

  1. Historia i filozofia frameworka, wzorzec MVC.
  2. Wprowadzenie do języka Ruby.
  3. Budowanie aplikacji RoR z użyciem generatorów.
  4. Struktura aplikacji RoR, narzędzia towarzyszące (gemy, bundler).

II. Podstawy języka Ruby

  1. Filozofia i założenia języka, paradygmaty.
  2. Składnia i podstawowe elementy języka (zmienne i typy, metody,
    obiekty, bloki, sterowanie).
  3. OOP w Ruby, duck-typing, konwencje.
  4. Programowanie funkcyjne i metaprogramowanie w Ruby (wprowadzenie).

III. Podstawy Rails: ActiveRecord

  1. Założenia i działanie, rola w aplikacji.
  2. Migracje.
  3. Znajdowanie i zapisywanie obiektów ActiveRecord.
  4. ActiveModel: walidacje, callbacks, serializacja, “brudne” obiekty.

IV. Podstawy Rails: kontrolery i widoki

  1. Routing w RoR.
  2. Wprowadzenie do kontrolerów.
  3. Widoki: szablony, formaty, wzorce.
  4. Kompetencje kontrolera, filtry, wyjątki.
  5. Helpery.

V. Rozszerzanie Rails

  1. Gemy rozszerzające Rails. Co to jest (i jak działa) Rails Engine.
  2. Przykład: autentykacja.
  3. Dalsze przykłady: panel administracyjny, forum, e-sklep.

VI. Asset Pipeline

  1. Założenia i działanie asset pipeline.
  2. CSS (i SASS).
  3. Javascript, CoffeeScript.
  4. jQuery i AJAX w Rails.

We wtorek udostępnię jeszcze dodatkowe informacje :slight_smile:

[Edit]
Przesłano mi zapytanie o dodatkowe zajęcia z HTML, CSS i PHP.

O ile do 12 marca zgłosi się odpowiednia ilość osób i uda nam się uzbierać
około 3500zł, o tyle pod koniec marca ustawimy te dodatkowe zajęcia.

Będą one dotyczyły bardzo prostych i fundamentalnych rzeczy, jednocześnie
będzie to bardzo intensywne wprowadzenie.

Ogólny plan takiego szkolenia poniżej.

Zajęcia pierwsze:
1)Podstawy HTML i dlaczego jednak unikać wersji 5 :slight_smile:
a)nagłówek z meta z innymi bajerami
b)umieszczanie skryptów php/js
c)body i podstawowe znaczniki - kultura pisania kodu

2)CSS3 i wszystkie jego podstawowe elementy w praktyce a nie definicjach:
a)jak budować bloki strony bez użycia tabel (class, id)
b)jak stylizować bloki, nadawać im grafikę i fajne obramowania, cienie
c)wykorzystanie ie-css3.htc, aby strona nam prawidłowo działała
pod ie6+
d)stylizowanie czcionki w akapitach nagłówkach i linkach
e)być może, jeżeli zdążymy to używanie np. w menu css3 zamiast js
f)i jeśli zdążymy to używanie gotowych pluginów jQuery

3)Wstęp do PHP
a)Pisanie na ekranie, czyli umieszczenie kodu w plikach strony
b)typy zmiennych i ich rzutowanie jawne/niejawne
c)operacje arytmetyczne na zmiennych
d)instrukcje sterujące

Zajęcia drugie:
1)ze żłobka w przedszkole
a)pętle
b)tablice
c)funkcje
d)umiejętność korzystania z dokumentacji, czyli jak znaleźć wszystko to,
czego nie zrobimy na zajęciach (np.operacje na plikach, operacje na stringach)
e)ciasteczka i sesje
f)podstawy php z mySQL
g)Post, Get i formularze
h)tworzenie widoków z przesyłaniem parametrów get i pobieraniem odpowiednich rzeczy z DB
i)podstawy budowania klas i tworzenia instancji klasy
j)jak zdążymy to dziedziczenie

Powyższy plan jest przykładowy, robiłem go w 20 min na bazie innych prowadzonych przeze mnie zajęć i może ulec modyfikacji. Jako, że HTML’a i CSS’a wypada poznać, to będzie trzeba się go wyuczyć z tych zajęć. Natomiast samo PHP trzeba potraktować lajtowo, jednak z uwagą, aby wychaczyć najważniejsze pojęcia.

Na zajęcia polecam przygotować najmniej dwa ibupromy, o ile ktoś nie jest uczulony.

Myślałem, że szkolenie z RoR będzie poruszało kwestie z wyższego poziomu, dlatego jeśli chodzi o mnie to pass. Poza tym termin koliduje z Railsberry. Czy później będzie dostać w jakiś sposób (zakładam, że odpłatnie) pliki video ze szkolenia ?

Video ze szkolenia raczej nie będzie dostępne przez co najmniej rok myślę. Tutaj chodzi o pewne zasady i byłoby to nie fer do osób, które za szkolenie płacą większe pieniądze(fakt, mają przy tym dostęp do wykładowcy, jednak przypuszczam, że większości pomysł by się nie spodobał).

Co do kwestii zaawansowanych w rails, biorę pod uwagę realizację pojedynczych kilkugodzinnych warsztatów,
ale najpierw chcemy zrealizować sukcesywnie pierwsze szkolenie.


Dane na teraz: uzbierano 2300 zł z 4000zł

Nie wiem czemu z góry robisz zakładasz czego, czego nie napisałem. Dostęp do video to jedno a cena za video to inna kwestia.

Czyli nie oszukujmy się robisz szkolenie dla osób początkujących, tak trzeba było pisać od samego początku a nie “owijać w bawełnę”

Nie śledzę tematu, ale z ciekawości zapytam: czy gdzieś tutaj było wspomniane, że to będzie szkolenie dla zaawansowanych?

[quote=wafcio]Nie wiem czemu z góry robisz założenie, że teoretycznie byłbym zainteresowany video ze szkolenia po niższej cenie.

Czyli nie oszukujmy się robisz szkolenie dla osób początkujących, tak trzeba było pisać od samego początku a nie “owijać w bawełnę”[/quote]
Nie mam zamiaru z Tobą dyskutować.

Przy okazji chciałem podziękować kilku osobom, za miłe maile, gdzie ideę szkolenia “po kosztach” nazwały bardzo dobrą inicjatywą i za to, że trzymają kciuki za udaną organizację szkolenia.

Niekiedy kilka dobrych słów wystarczy, aby zmotywować człowieka do tego typu działań.
Mam też nadzieję, że jeszcze trochę osób się zapisze do poniedziałku :slight_smile:

Nie śledzę tematu, ale z ciekawości zapytam: czy gdzieś tutaj było wspomniane, że to będzie szkolenie dla zaawansowanych?[/quote]
Nigdzie nie było, Wafcio ma problem z czytaniem ze zrozumieniem i szuka winnych :wink:

Ale! Myślę że jak szkolenie w takiej formule (webinar) wypali, to szkolenia zaawansowane są jak najbardziej do ogarnięcia.

Ile jest już osób chętnych na przedszkolenie z htmla i cssa? Zależałoby mi bardzo na takim właśnie zwięzłym kursie zanim przystąpię do rails.

Na razie jedna osoba się zgłosiła, więc drzwi stoją otworem. Będę poruszał tylko podstawowe kwestie, ale jest to wystarczające, aby później rozwijać się samemu. Zresztą pokarzę, jak znaleźć źródła i dobrze się bawić :slight_smile:
Jak będzie więcej czasu i mało osób, to może napiszemy prostą grę przez przeglądarkę.

Czyli mogę rozumieć, że nawet w wypadku jedynie 2 osób chętnych na przedszkolenie ten dodatkowy kurs ma szansę się odbyć? Jeżeli tak, jestem jak najbardziej za i jutro przelewam pieniądze :slight_smile:

Nawet jak jedna osoba będzie chętna, to się odbędzie :slight_smile:

Czy jest szansa - jeżeli odpowiednio szybko przerobimy plan szkolenia - na nieco bardziej rozbudowane kwestie dot. railsów?

Poza tym, korzystając z “wsparcia poza godzinami szkolenia” można by uruchomić jakiś projekt portalu pisany wspólnie przez zainteresowanych uczestników kursu po jego zakończeniu? Moim zdaniem właśnie praktyka daje najwięcej…

// edit: również jestem w stanie wspomóc kurs html/css jeżeli ktoś będzie miał jakieś problemy, pytania.

Myślę, że o to chodzi, aby wspólnie się wspierać, rozwijać i dobrze się przy tym bawić :slight_smile:
Co do zaawansowanych railsów, to myślę, aby organizować pojedyncze warsztaty raz w miesiącu.
Mamy już 2 800zł uzbierane na szkolenie, więc jest 80% szans, że dojdzie do skutku.

300zł jest w końcu do 11 czy do 10 marca? Na stronie i na forum są sprzeczne informacje i nie wiem ile pieniędzy przelać :stuck_out_tongue:
Druga sprawa. Zniżka dla studentów dziennych obowiązuje do końca zapisów czy też do 10/11 marca? No i jaka jest cena szkolenia wprowadzającego? Bo też chyba nigdzie nie ma takiej informacji.

Zniżka jest do 25 marca. Kwota 300zł do 11, bo niektórzy mają wypłaty 10 dopiero.
Wprowadzające szkolenie jest w tej kwocie zawarte, bo będą to bardziej warsztaty.
Nie jestem Ekspertem w php, ale od kilku lat tworzę stronki, jak mam zlecenia, więc
te warsztaty są docelowo po to, abyście swobodnie się czuli na szkoleniu docelowym
z RoR’a. Poza tym myślę, że nawet po warsztatach każdy będzie zdolny do napisania
własnego prostego systemu CMS :slight_smile: (czyli strona z panelem admina, gra przeglądarkowa, lub
system mailingowy)

[edit]
Na ten moment zapisy wyglądają coraz lepiej. Jeżeli ilość chętnych przerośnie nasze oczekiwania,
to myślę, że uda się dorzucić jakieś zajęcia i poruszyć kwestie poza planem szkolenia :slight_smile:

[edit2]
Kwota uzbierana wynosi 3 300zł, co nie pokrywa wszystkich kosztów szkolenia.
Aczkolwiek szkolenie się odbędzie.

Brakuje nam 700zł do podstawy, więc jest jeszcze szansa na uzbieranie tej kwoty.
Cena zapisu na kurs do 20 marca wynosi 340zł. Nie ma potrzeby pobierania kwoty
400zł, jednak mała podwyżka jest, aby być uczciwym wobec osób, które zapłaciły
do dziś (czyli 11 marca) :slight_smile:

Ode mnie jeszcze dojdzie na pewno jeden student. Legitymacja musi być podbita na semestr letni czy wystarczy zimowy (do 31 marca jest ważna)?

może być do 31 marca, niech się chłopak uczy jak mu zależy.

Jeżeli są jakieś osoby, które myślą o późniejszych zapisach, to bardzo poprosiłbym o info na priv.

Witam!
Dlaczego do wzięcia udziału w szkoleniu, wymagany jest dwurdzeniowy procesor? Posiadanie jednordzeniowego netbooka mnie dyskwalifikuje? :wink:

Witaj, jak chcesz to się zapisz. Jeżeli Twój komputer nie spełni wymagań i uniemożliwi Tobie uczestniczenie w zajęciach, to oddamy Tobie pieniążki :wink: