Jak zrekrutować dobrego programistę RoR?


#1

Poproszę o podpowiedzi, jak chcecie być rekrutowani. :slight_smile: Bo na ogłoszenia naszej agencji pośrednictwa nie chcecie odpowiadać :slight_smile:


[Warszawa] Ruby on Rails - Senior Developer
#2

A tak nawiasem mówiąc wiesz w jakiej branży działasz?
Bo może nie znasz specyfiki, tutaj ludzie są generalnie dobrze opłacani i popyt jest bardzo wysoki, więc sam fakt że rzucisz ogłoszenie nie znaczy że ktokolwiek na nie odpowie. Szczególnie jak płaca nie odpowiada wymaganemu doświadczeniu.

PS. Sam fakt że zatrudniasz agencję pośrednictwa wiele już mówi o twojej firmie :wink: Niestety zwykle niezbyt pozytywnego.


#3

No właśnie ja jestem pracownikiem agencji pośrednictwa. I jeśli chodzi o innych programistów to z mniejszymi lub większymi problemami ale udaje się ich znaleźć. A RoR-owców - totalny brak zainteresowania naszymi ogłoszeniami. Nawet nie ma z kim pogadać o ofercie i stawkach…


#4

A podajesz je w ogłoszeniach?
Jeżeli ich nie podajesz to większości sie nawet nie chce bo zakładają że są poniżej normy (jedyny powód żeby nie podawać).
Jeżeli tak i są poniżej normy to oszczędzasz tylko sobie i innym czasu i dzięki ci za to ale oczywiście też nikt się do ciebie nie odezwie bo przecież nie “wynegocjuje” 200% podwyżki.

Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na większość twoich pytań wraz z sugerowanymi rozwiązaniami: http://www.joelonsoftware.com/articles/fog0000000050.html

PS. Podesłałem ci PMa + Jeżeli podasz mi linka do któregoś ze swoich ogłoszeń powiem ci co jest z nim nie tak :smiley:


#5
 • Nie ma stawki, albo sensownych widełek nikt nie spojrzy
 • Nie ma pracy zdalnej (async) nie spojrzy spora czesc
 • Chesz feedback napisz do mnie na priv i pokaz jakies ogloszenie powiem ci co jest nie tak

#6

Może programiści też sobie myślą, że nie ma z kim pogadać o ofercie i stawkach :smiley:


#7

Zawsze mogą zapytać :slight_smile:


#8

Musisz zrozumieć że każdy kto zna RoR ma pracę. Nie ma bezrobotnych railsowców, po prostu nieistniejący gatunek.

Wiec celujesz w ludzi którzy już mają bardzo dobrze płatną pracę. Żeby namówić ich do jej zmienienia musisz się ekstra postarać a konkurujesz z takimi ogłoszeniami np. [Rebased/Warszawa] Programista/Programistka Ruby on Rails

Więc dobrze opłacony programista który wejdzie na forum i zobaczy ogłoszenie w którym nie ma widełek, i które nie oferuje nic ekstra (np. pracy nad projektami open-source, czy pracy z mentorami, z ludźmi którzy tworzą Polską scenę RoR) to nawet nie będzie im się chciało do ciebie skrobnąć maila, bo po co? Lepiej ten czas spędzić na zarabianiu pieniędzy. A logika jest prosta: jeżeli oferowałbyś stawki powyżej średniej to byś się tym pochwalił. Więc nie oferujesz, więc prawdopodobnie chcesz płacić mniej niż już teraz zarabiają, więc po co nawet wysyłać CV?


#9

Czy mając do wyboru ogłoszenie z określoną stawką (i odpowiadającą) i bez niej, wybrałbyś odpowiedzieć to drugie?

P.S. Świstak, bywają bezrobotni railsowcy, ale to kwestia indywidualnego wyboru, a nie braku pracy :slight_smile:


#10

Ktoś kto nie szuka pracy nie jest bezrobotny według mojej definicji :wink:
Tak czy tak, praktycznie nie ma na rynku railsowców. Osoby które nawet szukają pracy najczęściej już pracują i szukają czegoś lepszego a nie “czegoś”.


#11

Żeby nie schodzić zbytnio z tematu.  Jeżeli pytanie było serio to:

Miejsce/oferta pracy http://www.joelonsoftware.com/articles/fog0000000050.html :

 • Dobre miejsce pracy (wygodne krzesło, biurko, osobny pokój etc.)
 • Dobra płaca
 • Dobrzy współpracownicy
 • Możliwość pracy zdalnej.

W ogłoszeniach Jak poprawnie dodać ogłoszenie? :

 • Widełki płacowe
 • Informacje o firmie
 • Informacje o projekcie
 • Coś co zachęci do reakcji / Bonusy pozapłącowe

#12

W pełni się zgadzam, to było pół-żartem :slight_smile:


#13

Aby nie wyjść bezkonstruktywnego trolla, podobnie jak @gotar - chętnie coś podpowiem, jeśli zobaczę ogłoszenie (na priv).


#14

O, tu masz błąd! :wink:

Poza tym, większość programistów ma za sobą złe doświadczenia z pośrednikami. Większość z nich to dla nas bariera do pokonania zanim można będzie porozmawiać z faktycznym pracodawcą.

Możesz też przeanalizować co np. robi Louis: https://twitter.com/LouisRoR - on całkiem dobrze sobie radzi chyba na londyńskim rynku railsowym.


#15

@sharnik już wspomniał o Louisie, ja podrzucę jeszcze jego prezentację, w której opowiada o swoim podejściu do tematu zatrudniania: https://www.youtube.com/watch?v=T5eM40PjCDE


#16

Agencje pośrednictwa pracy są o tyle w trudniejszej sytuacji, że nie mogą wypowiedzieć się o wartościach dodanych w firmie dla których poszukują developerów. Widełki są b. ważne, ale dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia jakości projektów, klientów czy po prostu kultury pracy. [quote=“Przeor, post:3, topic:8178”]
No właśnie ja jestem pracownikiem agencji pośrednictwa.
[/quote]
Może pomyśl o jakiś referencjach od osób, które już zatrudniliście i które potwierdzą jakoś współpracy z Waszą agencją m.in. czy wynagrodzenie jest zawsze wypłacane terminowo, jakiego rodzaju macie klientów itp. To są bardzo ważne aspekty z perspektywy każdego pracownika, bo najważniejszy jest komfort pracy i stabilność jaką ona daje. Staraj się wiec maksymalnie wyciągnąć wszystkie wartości, które Was charakteryzują.
powodzenia!


#17

Witam,

dziękuję za odpowiedzi na mój post. I przepraszam, że nie odpowiadałem na privy - ale miałem trochę odpoczynku od pracy na przedłużonym weekendzie.
Właśnie dodałem ogłoszenie o pracę dla Senior Developera.

Pozdrawiam,

Andrzej


#18

Kilka postów wcześniej @swistak84 wrzucił link do tego tematu:

Te wymagania to minimum. W twoim ogłoszeniu brakuje wielu z tych informacji. Nie ma nawet słowa o tym, jak się z Tobą skontaktować ani jakie dokumenty wysłać (CV? Referencje? List motywacyjny?)


#19

Nie mówiąc o takich kwiatkach jak [quote]Tworzenie i optymalizacja funkcjonalności wspierających działanie aplikacji w oparciu o Ruby on Rails[/quote]
Będę szczerze zaskoczony, jeśli ktoś odpowie na to ogłoszenie.


#20

Mógłbym wyliczać co jest nie tak z tym ogłoszeniem, ale widzę że nawet nie chciało ci się przeczytać tego co już ci podrzuciliśmy więc nie ma co marnować czasu.