Java vs Ruby

Zawsze jest to wina programistów.

Tylko jakimś cudem jak Twitter sprzedaje fail-whale’a to słyszymy “Rails doesn’t scale”, a kiedy nasza-klasa (PHP) albo playmobile.pl (Java) chodzą sprawnie tylko w godzinach nadrannych to słyszymy “technologia dobra, programiści kijowi”.

Wniosek jest prosty: railsowi programiści są zajebiści. :slight_smile:

Tomash, przeszkadza Ci to? każdy języki(technologia) ma swoje utarte przez głąbów stereotypy - i najgorsze co możesz robić, to się nimi przejmować. Powszechnie wiadomo że Java jest wooooolna(najwolniejszy język świata), w php nie da się napisać dobrej aplikacji, w perlu nie da się napisać czytelnej aplikacji, a railsy się nie skalują…

tak btw: skąd wiadomo, że nk stoi na php? próbowałem kiedyś poczytać troszkę na czym tak naprawdę stoi nk (jakiś os framework, czy własne rozwiązane), jaki serwer itp - zna ktoś jakieś materiały na ten temat?:wink:

Tu masz trochę info o bebachach nk: http://antyweb.pl/zespol-nk-opowiada-o-walce-z-wydajnoscia-czyli-jak-zabito-pana-gabke/ O php chyba nie ma tam nic, ale teź gdzieś o tym czytałem.

Z tego co wiem to jakiś własny framework PHP jest na NK, ale nie jestem na 100% pewny czy “własny”. Ale PHP na 100%

Co jak co, ale pisanie, że Java (a właściwie wirtualna maszyna Javy Suna) jest powolna, to totalna bzdura.
Że pamięciożerna, skomplikowana i ogólnie nieprzyjemna w programowaniu (Java, nie maszyna) - owszem, ale, że powolna?
Weźcie pod uwagę fakt, że JRuby napisany w Javie jest szybszy niż MRI (napisany w C) i porównywalnie szybki jak YARV.
Wystarczy rzut oka na shootout żeby skończyć z takimi bzdurami.

Całe info nt. naszej klasy:

[quote]Rozwiązania stosowane w nasza-klasa.pl:
Sprzęt: routery Cisco, przełączniki Nortel Networks, serwery i macierze HP Blade.
Oprogramowanie: haproxy (rozkład obciążeń pomiędzy serwerami php/nginx), nginx (serwer WWW), lighttpd (serwer WWW), LVS (rozkład obciążeń pomiędzy serwery haproxy), MySQL (baza danych), PHP+APC+fastcgi (generowanie strony), squid (keszowanie miniaturek zdjęć), memcache (cache dla najbardziej popularnych danych), nkdb (powiadomienia, goście), nkcache, nagios (monitorowanie), munin (wykresy), zabbix (wykresy), nkfs (zdjęcia).[/quote]

Potwierdzam. Mój znajomy był u nich na rozmowie o pracę i właśnie PHP wymagali.

[quote=apohllo]Co jak co, ale pisanie, że Java (a właściwie wirtualna maszyna Javy Suna) jest powolna, to totalna bzdura.
Że pamięciożerna, skomplikowana i ogólnie nieprzyjemna w programowaniu (Java, nie maszyna) - owszem, ale, że powolna?
Weźcie pod uwagę fakt, że JRuby napisany w Javie jest szybszy niż MRI (napisany w C) i porównywalnie szybki jak YARV.
Wystarczy rzut oka na shootout żeby skończyć z takimi bzdurami.[/quote]
YHBT.

Oraz: start maszyny wirtualnej Javy jest bardzo powolny :stuck_out_tongue:

Co do naszej-klasy: panowie, ja wiem że Karma Chameleon, mod_rewrite i inne takie cuda czynią, ale przecież jeszcze niedawno każda podstrona na NK miała końcówkę .php w URLu :wink:

Nie wiem jak Wy ale ja tu widzę pewien trend, tylko jaki z tego wniosek ? Obu serwisom odało się “wyskalować” po mniejszych czy większych problemach, oba używają całej masy różnych technologii poza frontem (php/ruby) i to chyba wszystkie wnioski.

Warto patrzeć na to w ten sposób, że nie skaluje się ani języka ani frameworka tylko serwis. Całe to gadanie, że ten język się nie skaluje, że Java szybsza/wolniejsza jest tanie i nic nie warte - strata energii, którą możnaby spożytkować inaczej. Chociaż wiem, że można tak pisać w nieskończoność a i tak benchmarki i newsy typu dlaczego wybrałem X zamiast Y (bo się nie skaluje) będą na topie :slight_smile:

Hosiawak, w internetach nie chodzi o rzeczową i dojrzałą dyskusję :wink: