Php vs Ruby on Rails

Podejrzewam, że nie miałeś do czynienia z żadną z tych technologii skoro zadajesz takie pytania. Poczytaj o obu i sam zadecyduj.

Railsy to marchewka czy por? :wink:

UPDATE:
A jak się tak zacząłem zastanawiać o poranku, to pytanie wcale nie jest źle zadane. Można tworzyć strony w czystym pehapie, można tworzyć strony w railsach. Autor wątku zapytał w czym według nas lepiej.

wizzy: rób w tym czym Ci się wygodniej pisze.

IMHO por. Por ma bardziej złożoną budowę, ma warstwy jak ogr, korzenie i liście. A marchewka - jaka jest każdy widzi - falliczny kształt i beznadziejny kolor :wink:

Pytanie pytaniem, ale jaką odpowiedź spodziewał się zadający otrzymać na forum Rails? Choć może rzeczywiście chciał się dowiedzieć co wybrać?
Może powinniśmy odpowiadać tak jak na forum Pentaxa, kiedy ktoś pytał jaką lustrzankę kupić? Czyli Nikon D40 :wink:

IMHO por. Por ma bardziej złożoną budowę, ma warstwy jak ogr, korzenie i liście. A marchewka - jaka jest każdy widzi - falliczny kształt i beznadziejny kolor ;)[/quote]
:smiley:

Jak na razie dostał całkiem sensowną - wybierz to co Ci odpowiada :stuck_out_tongue:

Czyli jak? :slight_smile:

Można odpowiedzieć albo dosłownie - Nikon D40, albo przez analogie - .NET Framework :wink:

Strony najlepiej tworzyć w poprawnym (zgodnym ze standardami) HTML+CSS.

Ja to pytanie rozumiem jeszcze inaczej. Ze względu na brak przecinka po “WWW” myślę, że autorowi chodziło o to w jakim programie (w czym), systemie operacyjnym itd lepiej tworzyć strony WWW (w domyśle rozumiem, że aplikacje). Czy tak? Należy zdecydować się na jedno z dwóch:
“W czym według was jest lepiej tworzyć strony WWW, w faramework’u RoR czy języku php, i dlaczego?”
lub
“W czym według was jest lepiej tworzyć strony WWW w faramework’u RoR lub języku php, i dlaczego?”

można także pokusić się o rozwinięcie “W czym” w przypadku drugiego pytania.

żeby nie było OT, to dla pierwszego odpowiem w frameworku RoR (uzasadnienie: bo sam lepiej znam, jest dla mnie prostszy i logiczniejszy),
dla drugiego zdania odpowiem: Linux, Netbeans, konsola

pozdrawiam

Moim zdaniem, źle porównujesz i jak poprzednicy zauważyli - źle sformułowane pytanie.

Rails to framework, odpowiedniki w PHP: Symfony, CakePHP, ZendFramework.

PHP to język, odpowiednikiem jest Ruby.

Jeśli posiedzisz nad Ruby, odkryjesz że jest znacznie ciekawszy i nie zawaham się powiedzieć: piękniejszy i dojrzalszy, podczas gdy PHP jest trochę śmietnikiem. Pomieszaniem z pomatlaniem, najłatwiej to możesz zauważyć przyglądając się parametrom funkcji, gdzie dwie siostrzane funkcje, potrafią mieć inną kolejność tych samych parametrów - wniosek: bałagan.
W celu zbudowania prestiżu Zend wymyślił certyfikat - ZendCertyficate, który przez długi czas był zwykłą pamięciówką z kolejności tych parametrów, obecnie się to zmienia.

Jeśli miałbym odpowiedzieć na pytanie: “w czym mi się lepiej pracuje i dlaczego?”, odpowiedziałbym w Ruby i Rails.
Dlaczego:

  1. większość frameworków do PHP stara się obecnie naśladować Rails i Django.
  2. PHP czyni wiele rzeczy trudniejszych do zrealizowania, zainteresowałem się Ruby, gdy potrzebowałem np. dynamicznego nadpisywania metod, tzw. monkey patching, który ma złe i dobre strony, ale bywa zbawieniem (AR)
  3. PHP nie ma niczego, czego nie oferowałby Ruby, na odwrót się nie da tego powiedzieć. Przytoczę kilka sloganów, które są często wypowiadane:
  • FCGI i dispatcher PHP - stworzenie dispatchera, który będzie obsługiwał Ruby nie jest trudne, są gotowe rozwiązania, dostajesz tą samą funkcjonalność co PHP - więc pisanie “stronek” w czystym Ruby jest jak najbardziej możliwe.
  • PHP posiada bogate środowisko i zaplecze w postaci społeczności - Ruby i Rails ma równie wielkie, jeśli nie większe.
  • PHP zżera mniej zasobów - organoleptycznie stwierdzone przeze mnie i mojego administratora, że wcale tak nie jest, duży system w jakim nam przyszło pracować, a zbudowany na PHP, wdzięcznie dziedziczy bałagan języka, generuje i parsuje XML w tempie super ślimaczym oraz obciąża serwer totalnie. Z ciekawostek zaobserwowaliśmy że każdy z działających u nas systemów/frameworków w PHP ma taką wadę, że każdorazowe uruchomienie jednego skryptu powoduje includowanie plików i tworzenie wszystkich klas i funkcji od nowa (problem częściowo obeszliśmy pisząc własny dispatcher dla tych aplikacji), w momencie gdy trzy działy naraz używały bardzo intensywnie systemu, serwer umierał. Rails za to ładuje je raz i trzyma w pamięci, szczególnie z Ruby w wersji Enterprise, w której istnieje coś takiego jak copy-on-write, minimalizujące użycie pamięci.

Ruby ma swoje wady, największą jest to, że panuje słuszna opinia o trudnościach w hostingu, co prawda to było dawno i nieprawda, jednak trudno oczekiwać po administratorach serwerów, że skuszą się na Ruby i jeszcze Rails, jeśli w wielu przypadkach boją się zainstalować PHP5 (PHP4 i PHP5 mogą współistnieć), bo są zbyt nowe…

Mam nadzieję, że moja odpowiedź chodź częściowo Cię zaspokoi. Chciałeś flame’a to masz :slight_smile: grrrr…

Wreszcie odpowiedź o jaką mi chodziło, Rails jest prostszy i logiczniejszy. Oczywiście, że chodziło mi o dynamiczne aplikacje internetowe. Że Linux, Netbeans i konsola to wiem. Proszę niech ktoś jeszcze poda mi listę zalet framework’u Rails, które świadczą o jego przewadze nad językiem PHP. Bo jeszcze nie jestem przekonany, że Rails do tworzenia aplikacji internetowych jest lepszy niż PHP (celowo piszę to na forum Ruby on Rails).

//EDIT sory nie zdążyłem przeczytać posta powyżej

P.S.

dziękuje Ci Wojtek za tego posta, oto mi chodziło!!!

Siądź i popracuj w Ruby i Rails, przerób kilka tutków. Nikt nie da Ci lepszej odpowiedzi niż ty sam, dlatego dopóki nie odkryjesz, który język Cię bardziej spełnia, nie przekona Cię nic. A jak ktoś słusznie zauważył, temat jest flejmogenny i net roi się od podobnych tematów, w tym wyeksploatowanym i bardzo subiektywnym temacie. Powiem Ci tak, sam nie mogłem się przekonać, teraz jak coś muszę zrobić w PHP to mnie naprawdę dosłownie skręca, żołądek boli, wrzody się otwierają i dostaję drgawek.

Podziwiam was za cierpliwosc…

“Przekonajcie mnie bo nie chce mi sie ruszyc dupy zeby samemu znalezc cos na temat” …

IMHO por. Por ma bardziej złożoną budowę, ma warstwy jak ogr, korzenie i liście. A marchewka - jaka jest każdy widzi - falliczny kształt i beznadziejny kolor ;)[/quote]
Ale przecież marchewka jest smaczniejsza, ładniejsza, ma bardziej harmonijną budowę, jest bardziej sexy, w przeciwieństwie do pora ładnie pachnie i , przynajmniej niektórym nasuwa ciekawe skojarzenia:)

A poważnie tak jak autor tematu zastanawiam się, którego języka się uczyć (PHP, Python czy Ruby), szukam w google jakiegoś dobrego porównania, ale nie znajduje wiele. Zwłaszcza chciałbym dowiedzieć się jakie są różnice w czasie wykonywania tych samych algorytmów(jeszcze porównanie z javą mnie interesuje). A odpowiedzi, że trzeba popróbować i sprawdzić samemu są bez sensu… mam się uczyć 3 języków na raz, żebym mógł zdecydować? Nie mam na to czasu. A poza tym człowiek i tak lubi najbardziej to co już zna i umie się w tym posługiwać, więc pewnie najbardziej polubię ten, który wybiorę jako pierwszy… no chyba, że różnica między nimi jest na prawdę bardzo, bardzo duża;) Między PHP a Ruby jest… ale między Rudy i Python… nie sądzę

http://www.google.com/search?client=safari&rls=pl-pl&q=php+vs+python+vs+ruby&ie=UTF-8&oe=UTF-8

a miałem sie nie denerwowac z rana…

lepiej poszukać w obrazkach i wciskać wykresy:) trafia się na bardziej rzeczowe porównania… no czytam to a i tak nie mogę się zdecydować, Ruby, python a może perl?:). Gry na masową liczbę użytkowników, coś takiego jak seafight to w czym się pisze, żeby chodziło wmiarę szybko?

a ja miałem się od rana uczyć do egzaminu… kurcze, też nie wyszło…

porównaj składnie tych języków, wybierz ten, który Ci bardziej odpowiada - zaprawdę powiadam Ci, nie przejmuj się wydajnością - główny problem wydajnościowy 99,99% aplikacji to nie język użyty do jej napisania, a kiepski programista, który nie potrafi napisać wydajnie 20% kodu, który generuje 80% obciążenia. A jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którą podniecają różnice w wykonaniu pętli 10000000 razy, i twierdzą, że to czegokolwiek dowodzi, polecam napisanie swojej aplikacji nie w railsach, nie w php, perlu czy pythonie,a w asemblerze. gwarantuje niezapomniane przeżycia oraz najlepszą wydajność.

Jeśli tylko składnia to może BASIC?:slight_smile:
Ruby ma ładną składnie, ale marzy mi się napisanie MMORPGa i chce wybrać język w którym będę mógł to zrobić, tak aby działało w miarę szybko.

jeśli tylko Ci odpowiada, i uważasz, że język ten dostarcza odpowiednich narzędzi do zrealizowania Twojego projektu(lub masz umiejętności, by te narzędzia samemu napisać) to śmiało.

powtórzę zatem jeszcze raz:
to, czy będzie to szybko działało nie zależy tak naprawdę(w 99% ) od języka, którego użyjesz, a od tego, jak dobrze to napiszesz.

możliwe, że masz rację… przemyślę jeszcze… na razie uczę się Javy, a do tego MMORPGa daleka droga i wiele nauki…

A właściwie jaki język jest najpowszechniejszy w użyciu do pisania gier MMORPG na przeglądarkę? Czyżby PHP?

A możesz podać przykład gry MMORPG na przeglądarkę?

http://www.seafight.pl/
http://www.gladiatus.onet.pl/
http://thepimps.de/index.es?&lang=pl

o tego typu gry mi chodzi.