Wczytywanie linijek tekstu do tablicy

Witam

Na zajęciach na uczelni dostałem zadanie by w rubim z pliku tekstowego z obami i danymi o nich utworzyć plik rtf z wizytówkami. Na razie zaczynam robić program i mam taki problem gdy wczytuje poszczególne linijki do tablicy.

    sciezka = STDIN.gets
sciezka.chop!

File.open sciezka do |f|
	f.each_line {|ln| osoby << ln}
end

Gdy odpalam taki kod wyskakuję błąd w 5 linijce

 in 'block (2 levels) in <main>': undefined local variable or method 'osoba' for main:Object (NameError)

tutaj masz napisane co jest nie tak, przed File.each_line musisz wpisać:

osoba = []

nigdzie wczesniej nie używałes zmiennej osoba, i Ruby nie wie, że osoba ma być akurat tablicą.

Tak z czystej ciekawości, na jakiej uczelni chcą uczyć Ruby’ego?

precyzuj dokładniej pytanie, chcą uczyć czy uczą ? bo to zupełnie dwie różne rzeczy

Mnie uczyli na UAM w Poznaniu, ale to dawno temu.

Jeśli założysz, że tematu nie wybrałem przypadkowo to z dużym prawdopodobieństwem możesz też założyć, że pytanie było skierowane do autora tematu i to jego pytam. A pytam, bo wydaje się, że u nas już tak przywykli do C, C++, C# i Javy, że uczenie czegoś innego to jakiś kosmos w ogóle i komu to potrzebne :wink:

Widać, że siebie nawzajem nie zrozumieliśmy, “chcą uczyć” potraktowałem jako zamiar uczenia w przyszłości. Ale jeśli chodziło tobie o uczenie Rubiego obecnie, to chyba na paru uczelniach uczą Rubiego, obecnie to już chyba nie aż takie dziwne, w Trójmieście np. na Uniwersytecie Gdańskim z tego co się orientują to uczą Rubiego, a na Politechnice Gdańskiej, to o ile tego chyba nie uczą to pojedycze projekty zadawane studentom chyba można znaleźć.

Dokładnie, na wydziale informatyki na uamie na zajęciach z narzędzi informatyki.