Algorytmy jako wstęp do informatyki oraz programowania

Witam. Czy jest jakaś książka bądź kurs odnośnie schematów blokowych, algorytmów w ruby? Chciałbym się nauczyć tworzyć takie schematy, żeby później wiedzieć co gdzie ma być w programie. Podobno taki schemat bardzo przyśpiesza pracę i ogólnie łatwość w pisaniu programu. Z tego co widzę to wiele książek jest na temat C++ a więcej z pascalem. Znam tylko mierne podstawy ruby więc nie wiem czy jest sens teraz uczyć się od nowa Pascala, żeby zrozumieć jak na prawdę tworzyć programy i dopiero później solidnie przysiąść do ruby. Co sądzicie? Przecież algorytmika i schematy blokowe to codzienność dla programisty. Każda sugestia się przyda. Z góry dziękuję za odpowiedź:)

Nie bardzo rozumiem pytanie. Schemat blokowy sprawdza się raczej przy prostych algorytmach i nie wiem co ma właściwie język programowania do samego schematu. Cały kod w schemacie blokowym jest pisany w pseudo języku i wiele miejsc jest upraszczanych. Jeśli masz trudność z przepisaniem schematów blokowych na kod, to jakikolwiek język będzie dobry do schematów. Ruby ma tę zaletę, że w przeciwieństwie do C ma bardzo mały próg wejścia (nie trzeba kompilować i w każdej chwili możesz odpalić irba etc.).

Są też w rubym rzeczy znacznie bardziej skomplikowane niż w C, ale na poziomie prostych schematów możesz po prostu zapomnieć, że istnieją.

A jest jakiś poradnik jak taki pseudokod pisać? Jak zrobić ramy programu: jakiś początek, rozwinięcie, koniec? Ogólnie jakieś gotowe schematy, gdzie później wpisuje się własny kod.

Nie :wink:

Oraz: często pseudokod jest o wiele bardziej przejrzysty niż schematy blokowe.

Programowanie, to nie jest tworzenie tabelki w excelu… :wink: Nie rozumiem o co Ci chodzi pisząc “schemat”. W rubym dla przykładu tworzysz plik .rb i go wykonujesz:

  puts "Hello World"

I to już jest program w rubym. Dlatego jeśli chcesz na przykład ramy programu w rubym, to jest to pusty plik! :wink: Dlatego nie rozumiem o jakie ramy Ci chodzi. Jestem programistą od ładnych kilku lat, ale schemat blokowy ostatni raz robiłem w liceum. Schematy blokowe to jest zbyt prymitywne narzędzie, może przydać się głównie do nauki.

Zobacz sobie jakiś tutorial rubyego, później spróbuj zaimplementować w rubym jakikolwiek algorytm, a później wróć tutaj i zadawaj pytania ;).