Aplikacja - Interfejs bazy postgreSQL

Witam!

Na wstępie powiem że nigdy nic nie zrobiłem w RoR poza przykładowym “blogiem” (ale to się samo “generowało” wiec sami wiecie). Znam za to same “konsolowe” Ruby. (co do innych języków to PHP)

Muszę zrobić aplikację do obsługi bazy danych napisanej w postgreSQL.
Jeśli chodzi o bazę to może być ona “uszyta” na miarę, byle aplikacja się z nią “kleiła”. Dodam że ORM niestety nie wchodzi w grę gdyż zapytania do bazy muszą być w SQLu.

Mam pytanie:

Czy jest to skomplikowane zadanie?? W ile czasu można się tego nauczyć i ile czasu na tym może zjeść??

P.S. Pytam serio.

pozdrawiam.

[quote=krzys]Witam!

Na wstępie powiem że nigdy nic nie zrobiłem w RoR poza przykładowym “blogiem” (ale to się samo “generowało” wiec sami wiecie). Znam za to same “konsolowe” Ruby. (co do innych języków to PHP)

Muszę zrobić aplikację do obsługi bazy danych napisanej w postgreSQL.
Jeśli chodzi o bazę to może być ona “uszyta” na miarę, byle aplikacja się z nią “kleiła”. Dodam że ORM niestety nie wchodzi w grę gdyż zapytania do bazy muszą być w SQLu.

Mam pytanie:

Czy jest to skomplikowane zadanie?? W ile czasu można się tego nauczyć i ile czasu na tym może zjeść??

P.S. Pytam serio.

pozdrawiam.[/quote]
Cześć,
zdefiniuj pojęcie ‘obsługi’, bo zależnie od tego będzie wiecej albo mniej roboty. Teoretycznie będzie więcej pracy nad zapytaniami, bo skoro ORM nie wchodzi w grę, to będziesz musiał napisać SQLa ręcznie, więcej pracy, zależy jak dobrze znasz SQLa.
Skomplikowanie to kwestia względna, zależy jak wygląda baza, czy jest sensowna, czy też nie… tak ogólnie to podałeś tyle informacj, że odpowiedź brzmi: tak… albo nie. Napisz coś więcej.
Akurat PostgreSQL jest taką fajną bazą, że praktycznie zawsze ORM wchodzi w grę, chociaż to gdybanie bo nie znam struktury bazy… zawsze możesz zrobić widoki w bazie, które zmapujesz na normalne obiekty AR z RORa i wtedy możesz sobie używać do woli ORMa.

zapewne to jakieś zadanie na uczelnię lub coś w tym stylu. rozumiem również, że chodzi o aplikację (bardzo) mniej więcej w stylu phpmyadmina, czy pgadmina.
Nie wiem też, czy ORMa naprawdę nie możesz wykorzystać, czy poprostu nie możesz korzystać z magicznych metod ( object.first itp) - zawsze mozesz pisac w find_by_sql(“wyrazenie”) - wtedy jest to ciut bardziej pracochłonne niż zwyczajna aplikacja - ale poziom skomplikowania zależy od tego, jakie ma założenia projekt
//do osób postronnych: gdybym gadał głupoty, nie bijcie - jestem po kilku głębszych, wszak dziś liga mistrzów :wink:

No pytanie podstawowe jaka funkcjonalnosc ma miec ten rormypostgres czy jak to tam nazwiesz