Baza danych

Witam, nie dawno zacząłem uczyć się RoR i chciałbym się dowiedzieć czegoś o bazach danych. Uczę się z książki agile web development with rails. Standardowo w RoR używana jest baza sqlite3 jednak mam pytanie jeśli chciałbym później umieścić stronę gdzieś w internecie, to czy potrzebny jest specjalny hosting ? Domyślam się, że jeśli będę chciał postawić stronę na hostingu z bazą mysql to moja aplikacja też powinna być napisana pod tą bazę. Co powinienem zrobić aby moja aplikacja korzystała z bazy myslq ? Szukałem czegoś w internecie ale nie do końca wiem jak to zrobić ponieważ nie miałem z tym wcześniej styczności. Z góry dzięki za pomoc.

Dopóki korzystasz tylko z ActiveRecord i nie korzystasz z żadnych tricków charakterystycznych dla bazy powinieneś być względnie spokojny o jej przenaszalność.

Czyli korzystając tylko z tych podstawowych poleceń mogę spokojnie pracować sobie na sqlite3 i nie będzie później problemów z zainstalowaniem tego na hostingu z mysql ? to będzie prosta aplikacja więc nie będę używał nic zaawansowanego.

Jeśli nigdzie nie wpisujesz na sztywno SQLi to wystarczy zmaina adaptera na i mozesz korzystac z innej bazy

Wszyscy założyli, że kolega już wie najzupełniejsze podstawy, ale w razie gdyby “wystarczy zmiana adaptera” zbyt wiele nie mówiło, radzę poczytać to:
http://guides.rubyonrails.org/getting_started.html#configuring-a-database

dzięki za pomoc, mam jeszcze pytanie czy tabele jak i pola w bazie danych można dodawać bezpośrednio w pliku ? czy należy używać komend do generowania ? i jeszcze jedno pytanie czy jest komenda do usuwania tabeli lub kolumny ?

Proponuję zajrzeć do guide’e dotyczącego migracji lub jego tłumaczenia przygotowanego m.in. przez apohllo’a.

właśnie czegoś takiego szukałem, dzięki :wink: