Co nowego w świecie Ruby'ego?

Połowa 2016 za nami. Ciekawią mnie Wasze opinie - co ciekawego wydarzyło się w świecie Rubiego w tym roku? Jakie nowości Cię ekscytują, jakie trendy, jakie projekty? Bez czego już teraz nie możesz się obejść? A czego wyczekujesz z niecierpliwością?

Ekscytuje mnie JRuby 9100 + jbundler. Można bardzo łatwo napisać aplikacje w Ruby, która wykorzystuje biblioteki Javy. Można łączyć plik .class z Ruby albo osadzić interpreter w programie Javy. Używam przy własnym projekcie, właśnie wykorzystując biblioteki Javowe. Jest pozbawiony mankamentów MRI. I działa. To chyba dobrze? :slight_smile:

Biblioteka SciRuby (http://gems.sciruby.com/) , która działa, mnożyłem na niej macierz rzadką 150 000 x 150 000 i ładnie policzyło (i szybko). Biblioteka ta może sprawi, że Ruby przestanie być kojarzony jedynie z Rails.

Z niecierpliwością oczekuję na to, że jakieś firmy, które wykorzystują Ruby i zarabiają na tym pieniądze wpadną na pomysł aby zrobić zbiórkę i opłacić grupę programistów, którzy zreformuja MRI, bez oglądania się na Matza.

1 Like

Dla mnie osobiście takim małym cichym zwycięzcą jest… crystal. Obserwuję ten język od dłuższego czasu i podoba mi się w jakim kierunku zmierza. Jaki to ma związek z Rubym? Taki, że język ten czerpie garściami z Rubiego (prawie identyczna składnia, ta sama ekspresyjność, bardzo podobne API), ale wprowadza też świeżość w postaci statycznego typowania oraz kompilacji do pliku wykonywalnego.

1 Like

Nikt nie wspomniał o wydaniu Rails 5?

Jesteś pierwszy :slight_smile: Możesz rozwinąć myśl? Na co warto zwrócić uwagę w Rails 5? Jakie nowości uważasz za najciekawsze?

Najciekawszy trend (dla mnie) w ruby to dry-* środowisko: http://dry-rb.org

Bardzo ciekawe wzorce i podejscie do pisania oprogramowania.

Wszytsko to spina dry-web-(roda) - (ROM+Roda+ Dry), troche materiałów:https://github.com/gotar/dry-web-skeleton -> proste json API dla bloga (bardzo podstawowe by tylko pokazac idee dry-web)
https://github.com/icelab/berg - bardziej zaawansowana strona produkcyjna
plus pomoc do samych gemów:
http://dry-rb.org

warto obejrzec tez prezke: https://www.icelab.com.au/notes/next-generation-ruby-web-apps-with-dry-rb-rom-rb-and-roda-reddotrubyconf-2016

3 Likes