Co polecacie?

Jakie polecacie książki o railsach? Z góry dziękuję za wszystkie propozycje.

Już miałem zaczynać wypisywać różne linki z których ja korzystałem, ale najpierw:

  1. Angielskojęzyczne źródła będą w porządku? (w sumie to ważne i tak żebyś ten język znał w programowaniu)
  2. Polecam jednak zacząć naukę od Rubiego, tutaj też mogę podać kilka przykładów.


Książka po angielsku. W wersji online dostępna za darmo. Sam się z tego uczyłem i sporo osób z którymi o tym rozmawiałem podziela moje zdanie, że to dobry materiał do nauki. Ale jak kolega wyżej napisał polecam zacząć od nauki Ruby. Sam korzystałem z codecademy.

1 Like

To co kolega powyżej podał to klasyk wśród uczących sie RoR - raczej najbardziej znany tutorial. Na pewno godny polecenia. A tak poza tym…

Jeśli chodzi o Ruby to:

Why’s Poignant Guide <- ciekawa książka pisana w sposób wywołujący wyobraźnie. Na pewno nie jest to ‘pełnoprawny’ kurs Ruby, ale przyjemnie sie czyta i fajnie wprowadza wiele zagadnień.
Chris Pine’s Learn To Program <- polecam, fajnie wprowadza w świat Rubiego. Obszerna i jest w niej wszystko to, co powinieneś wiedzieć do Railsów.
Learn Ruby the Hard Way <- jeśli to przerobisz to Ruby masz w małym palcu :smiley: dużo powtarzania i raczej długi kurs.

Poza czytaniem polecam zadania z takich stron jak:
CodeWars oraz
Exercism <- na obu tych stronach znajdziesz ciekawe zadania do rozwiązania. Na pierwszej jest ich od groma, od łatwych do bardzo trudnych (tworzone przez użytkowników). Zaś na exercism znajdziesz około 90 zadań z Rubiego. Co jest fajne w tej drugiej to społeczność. Bardzo często zdarza się że ktoś krytykuje Twoje rozwiazania, co pozwala na poprawki.

Rails:
Agile Rails 5 <- płatna (jeśli chcesz nabyć legalnie), ale warta przerobienia książka w której znajdziesz większość zagadnień z Rails.
Odin Project <- mało znany kurs, a dziwne. Jeśli przerobisz tutaj wszystko tak jak piszą, powinieneś już mieć całkiem niezłe pojęcie. Jest tu wszystko co potrzebujesz - Ruby, JS, Rails. Pod koniec kursów są zadania i duże projekty.
CodeSchool - Ruby path <- to polecam jak już zdobędziesz trochę wiedzy. Płatne, i to sporo, ale można sie wiele nauczyć w interaktywnych lekcjach.
CodeCademy <- tu też znajdziesz interaktywne zajecia, prostsze niż te powyżej. No i darmowe. Szeroki wachlarz kursów - jest też Ruby.

3 Likes

Odin project oraz Ruby on Rails Tutorial 5 od Hartla
Bez wątpienia te duo jeśli chcesz iść na web developera.

Do tego potem warto przerobić jakąś solidną książkę od rubiego.

Ruby on Rails Tutorial - również polecam!