Co tak naprawdę powinien umieć Junior Dev?

Środowisko Ruby postawiło poprzeczkę bardzo wysoko, ale to może wynikać z migracji jaka nastąpiła kilka-kilkanaście lat temu. Zwykłem opowiadać bajeczkę, że znudzeni i zniecierpliwieni swoimi mniej ogarniętymi kolegami programiści Javy zmigrowali kiedyś do Rubiego i “łyknęli” Railsy. Teraz prawdopodobnie mamy podobny trend z programistami Rubiego i Elixirem.

Archeologicznie, przyczyny tego trendu mogłem zauważyć w jednym z projektów, w którym brałem udział jako programista Ruby dla jednego z komponentów: reszta projektu to głównie Java. Naprawdę, zauważyłem u programistów tego języka inny mindset: myślenie schematami, brak elastyczności. Osiągają swój cel, ale jak często słyszałem, że “nie da się”.

Nauczenie się podstaw jakiegoś języka programowania to kwestia max kilku tygodni (wieczorami). I tego zdecydowanie bym wymagał od Juniora. Brak dogłębnej znajomości dostępnych bibliotek powinien natomiast rekompensować umiejętnością szukania odpowidzi na StackOverflow i zadawania właściwych pytań. Powinien być proaktywny i nie oczekiwać, że ktoś go będzie prowadził za rączkę, a po kilku latach automatycznie stanie się seniorem i będzie mógł sobie porządzić (yup, to, wydaje mi się, zdarza się w Java world).

Reasumując, moim zdaniem, tak: wymagania wobec juniorów w środowisku Ruby są wygórowane. W zamian dostajesz możliwość pracy z ludźmi bardziej ogarniętymi niż średnia i w dodatku za nieco wyższe stawki, jak już będziesz seniorem.

1 Like

Zaryzykowałem pewien eksperyment.

Może dzięki temu się dowiem, co powinien umieć Junior i czy firmy szukają juniorów-czeladników, czy też “bogów” :smile:

http://forum.rubyonrails.pl/t/junior-dev-czy-tez-nie-ale-szukam

1 Like