Co to właściwie jest junior?

Mogę trochę powiedzieć z perspektywy juniora, który pół roku temu dostał pierwszą pracę. Jedną z istotniejszych informacji jest miasto. Warszawa, czy inne? Jeśli inne, to ja bym zrobił dokładny research tych kilku firm, które programują w RoR, zobaczył co robią, jeśli trzeba to nawet się do niech odezwał i zapytał. Bywa taka sytuacja, że firma korzysta z konkretnych frameworków i pod nią bym się uczył. Ja dostałem pracę w firmie, która opiera swoje produkcje o Spree i jesli ktoś potrafi się poruszać po tym kodzie, to nawet jako junior ma duży plus.

Inaczej jest w Warszawie, może jeszcze Krakowie i Wrocławi, nie wiem, gdzie firm jest więcej i jest więcej ogłoszeń też dla juniorów. Większość chce z jakimś doświadczeniem, więc ta pierwsza praca to trochę fart wydaje mi się, bo albo firma bardzo potrzebuje ludzi (co się zdarza), albo twoje umiejętności dobrze pasują do ich potrzeb (dlatego warto zdecydować się na coś konkretnego, a nie wszystko po trochu)

Co do poziomu wiedzy - swobodne poruszanie się po Railsach (podstawowe Rails Guides), SQL, dużym plusem jest znajomość AWS, nawet niekomercyjnie, ale tak żeby umieć czytać dokumentację. Plusem jest Docker i Docker Compose. Ja się nie spotkałem z tym, żeby oczekiwali JS od juniora, ale podstawy są potrzebne do zadań rekrutacyjnych.

Zazwyczaj są zadania, więc wtedy też wyjdzie czego oczekują.