Czego warto uczyć się poza RoR'em?

To był komentarz do wiadomości @JacekLoo i… strzelam, że to był sarkazm :wink: Co nie zmienia faktu, że moje studia informatyczne zaczynały się od praw Kirchhoffa :smiley:

Wszystkiego warto się uczyć, wszystko jest ciekawe i wszystko może się przydać. Nie ma jednej drogi ani przepisu na rozwijanie się. Każdy ma inne doświadczenia i inny background, więc każdy będzie Ci polecać coś innego :slight_smile:

Osobiście wybrałem takie rozwiązanie:
a) uczyć się rzeczy, z którymi spotykam się w pracy zawodowej oraz takich, dzięki którym mogę rozwiązywać bieżące problemy i ograniczenia
b) tych, które mi się podobają i w danym momencie mnie zaciekawią
c) czytać ogólnikowo o wszystkim (RSS), aby wiedzieć co to ansible, doker, cuda, bgp, czy inne hasła :wink:

IMHO nie ma co polegać na opiniach, że ucz się X, bo jak jesteś Y to będzie Ci to potrzebne. Zwykłego developera może spotkać tyle przeróżnych casów do rozwiązania, że zawsze będzie coś, czego jeszcze można się nauczyć.

Z drugiej strony. To ma być dla Ciebie fun i ma Ci się podobać. Cholera wie, może kiedyś rzucisz w kąt webdevelopment, bo Ci się znudzi i będziesz programował systemy wbudowane w assemblerze pod ARM-y :wink:

6 Likes

To trzeba zobaczyć: http://channel9.msdn.com/Events/Build/2014/3-576

A nie lepiej zamiast męczyć się z supersetem Javascriptu użyć jakiegoś języka, który ma ręce i nogi, jak PureScript czy ClojureScript?

Nie, każdy kod JavaScript jest też kodem TypeScript. To jest jego duża zaleta. TypeScript to tylko JavaScript z dodatkami, a nie jakiś kolejny, ezoteryczny język.

Ja bardziej nazwałbym go mocno typizowanym językiem, ale cały czas ze składnią JS.

Zastanawiam się, czy dyskusja w tym wątku trochę nie odbiegła od zamierzonego tematu. Rozpoczeliśmy bardzo zgrabnie od frameworków, a skończyliśmy na językach, gdzie moim zdaniem frameworki lub toolkity robią największą różnicę w naszej produktywności, nie języki.

Jak podchodzicie do baz NoSQL. Używacie ich w małych/średnich projektach czy raczej zawsze rozpoczynacie od SQL-a?

Pomijajac rzeczy jezykowe - poza samym RoR’em warto sie przyjrzec procesowi deploymentu i wszystkiemu co jest z tym zwiazane. Na poczatku wszystko jest proste, ale po pewnym czasie zaczyna sie to bardziej skomplikowane.

Druga sprawa to Redis - poza samym SET i GET potrafi on sporo wiecej, a umiejetne wykorzystanie jego mozliwosci pozwalaja osiagnac ciekawe efekty.

Nastepna technologia do ktorej bym zajrzal to ElasticSearch albo cos podobnego - na 99% w jakims projekcie trafi sie zaawansowana wyszukiwarka, indeksacja albo cos “w tym stylu”.

1 Like

Poza czystym javascriptem polecam uczenie się jak najwięcej z dziedziny inżynierii oprogramowania, algorytmiki itp. Nie da Ci to gotowego rozwiązania, które możesz podłączyć pod railsy, ale znajomość takiej bardziej ogólnej wiedzy pozwoli Ci lepiej rozwiązywać różne problemy w Twoich projektach i ułatwi naukę wszystkich innych technologii, o których była mowa w poprzednich postach.

Do Not Learn Frameworks. Learn the Architecture.

3 Likes

@mdrozdziel Fajny artykuł, dzięki :slight_smile: