Czy JavaScript jest potrzebny programiście Ruby?

Hej, mam do was pytanie, czy konieczna jest bardzo dobra znajomość JavaScript i jakieś frameworka obecnie na topie? Czy programiście Ruby, nie wystarczy Ruby, RoR, Bootstrap i CoffeScript? Naprawdę to wymógł od pracodawców aby znać JS/ES6, Angular.js/React.js? Jak bym chciał poznać JavaScript, to bym wybrał Node.js i bym miał dwa w jednym. Trochę mnie to wkurza, że wymagają takiej dobrej wiedzy o JS.
Do domowych projektów RoR, Bootstrap i CoffeScript mi w zupełności wystarczy. A jak to jest z wami?

To zależy :slight_smile:

Jeśli ten stack wystarcza Ci do projektów domowych i nie czujesz potrzeby uczenia się nowych rzeczy to przy nim zostań.

Jeśli chcesz dostać się do pracy gdzie w wymaganiach są JS/ES6, Angular czy React, to powinieneś znać te technologie, a przynajmniej nie zamykać się na ich poznanie :slight_smile: Moim zdaniem JS jest jednym z tych języków, które warto znać. Przy WebDev prędzej czy później będziesz musiał się z nim przeprosić nawet jeśli go nie lubisz i nie ma się co wkurzać :slight_smile:

Programiście Ruby nie jest potrzebna znajomość technologi frontendowych, ale to jest trochę bardziej skomplikowane. Możesz szkolić się na backend developera, wtedy nie musisz znać frontendu ale musisz znać takie rzeczy jak np. złożoność algorytmiczna, czysty SQL itd. Ogłoszenia w których firmy szukaja Rails developera a nie Ruby developera zazwyczaj oznaczaja, że firma szuka fullstacka więc osoby, która się zna na backendzie i frontendzie, wtedy nie jest wymagana tak głeboka znajomość backendu czy frontendu.

1 Like

Może nie jest to bezpośrednia odpowiedź na Twoje pytanie, ale początkowo chciałem się uczyć się i pracować w ścisłym back-endzie.

Rynek pracy mnie jednak zweryfikował, bo często spotykałem się z wymogiem posiadania już jakiejś aplikacji w portfolio. Napisanie pełnej aplikacji z reguły wymaga chociaż podstaw front-endu, co skłoniło mnie do nauki JSa.
Coffee Script mnie odepchnął z braku aktualizacji, ale pod wypływem tego postu zerknąłem jak im idzie wydawanie wersji 2.0, a tu się okazało że wydali 5 dni temu.

Moim zdaniem nie można dobrze ogarniać CoffeeScript nie znając dobrze js. CoffeeScript jest nakładką na js ("…CoffeeScript is an attempt to expose the good parts of JavaScript in a simple way."). Mówiąc “dobrze ogarniać js” mam na myśli znajomość konstrukcji, które bardzo dobrze opisał Douglas Crockford w książce “JavaScript: The Good Parts”. Na przykład zrozumienie this, czy event loop.

1 Like