Czy warto uczyć się jeszcze railsów w 2018?

Witam,

przez ostatnie miesiące przerabiałem sobie różne kursy (jestem osobą początkującą) m.in. zaliczyłem wszystkie podstawowe kursy stąd: https://launchschool.com/courses. W tej chwili mam mocny dylemat, gdyż chciałbym zacząć się uczyć jakiegoś frameworka, tworzyć jakieś projekty i o ile z początku byłem nastawiony na rails teraz już mocno słyszę, że rails is dead :frowning: i nie wiem czy nie wejść mocniej np. w JS.

Patrząc z punktu widzenia rynku pracy w Polsce, czy w tym roku RoR to jest jeszcze jakaś sensowna opcja dla juniora? Czy jeśli patrząc tylko z tej perspektywy lepiej odpuścić i iść w inne technologie?

Ehh, ciągle to samo. Tak, jest sens uczyć się na juniora, “rails is dead” to taki clickbait.

2 Likes

Doskonale rozumiem, że już kilka lat temu pojawiały się pierwsze takie wzmianki. Natomiast kilka rzeczy mnie niepokoi:

  • wg. różnych danych Railsy tracą na popularności cały czas, liczba ofert pracy też
  • Słyszę dużo opinii, że na RoR robi się coraz mniej różnych projektów
  • I szkoły programowania generalnie zdejmują RoR, czyli coś faktycznie może być na rzeczy :smiley:

Zastanawiam się czy jest po prostu sens poświęcania czasu na naukę RoR i dlatego szukam opinii osób siedzących wewnątrz

Ja tam widzę cały czas tyle samo ofert a nawet więcej. Stawki też idą do góry. Szkoły programowania to rak, więc nie patrzyłbym na ich poczynania, bo oni są od marketingu a nie nauki programowania.

Tak, warto się uczyć railsów w 2018.

1 Like

Jeden rabin powie tak, drugi nie. Mam nadzieję że pomogłem.

8 Likes

Krótka odpowiedź: warto.

Nieco więcej o tym pisałem na moim blogu: https://medium.com/kkempin/swot-analysis-of-ruby-on-rails-c421a6c83c09

Mam jeszcze pytanie (tylko proszę nie reagujcie agresją, bo wiem jaka jest opinia na temat szkół programowania). Czy ten zakres materiału jaki jest dalej na tym kursie jest teoretycznie dobry do przygotowania do pracy na juniora?

This course will guide you through Ruby on Rails, the rapid web application development framework. It’ll cover relational databases/sql, what an ORM is, and all the various conventions that makes Rails such a powerful, yet confusing, framework. The focus of this course is not only how to use Rails, but also peeling back the conventions and demystifying “Rails magic”. Why do things “just work”? What assumptions are being made, and what architectural decisions are done behind the scenes? After this course, you should have a fundamental grounding of how to use the framework, and be comfortable with building a simple CRUD web application from scratch.

ActiveRecord
Resourceful routing
REST
MVC - models, views and controllers
Request/reponse processing
Partials
Helpers
Filters
Rails forms
Validations
Strong parameters
Callbacks
Authentication from scratch
Time zones
Simple roles
Deployment
Polymorphic associations
Ajax, the Rails way
Pretty URLs
Building APIs
Creating and publishing your first rubygem
Rails, demystified

Projects

Course Project: Build a Reddit clone
Review Project: Build a Twitter clone
Capstone Project: Build your own Rails app from scratch

Assesment

100h-140h

The goal of this course is to take you beyond a beginner Rails developer and learn what it takes to launch real, robust and production quality applications. We assume you already have a good understanding of Ruby and Rails foundations, so this course will focus on the engineering processes, workflows and best practices of experienced developers. We take you through building a non-trivial e-commerce application, a clone of NetFlix, with full payment processing, account management, and administration capabilities. Along the way, we’ll demonstrate application level design concerns and trade-offs that you’ll face in real applications. During the process of building all those features, we’ll show you how to use Test Driven Development (TDD) to build production-level robustness and manage complexity in a growing codebase. Towards the end, we will teach you post-launch best practices around monitoring, data backups and ongoing maintainenance concerns.

The complete from idea to launch process
The complete application feature development process
Team collaboration and code reviews
Comprehensive coverage on Test Driven Development (TDD)
Advanced rails topics
Non-trivial service integration
Build workflows that involve multiple sub-systems
Architectural choices to manage complexity
E-commerce and billing management
Post launch application concerns

120-240h

Assesment

Generalnie Railsy mają się dobrze i wcale nie są dead, tak samo jak Ruby. Ale to czy warto się uczyć to zależy od tego jaki masz cel.
Jeżeli przede wszystkim po prostu chcesz zostać programistą, wejść w IT, a jedynym kryterium wyboru Railsów było to, że łatwiej się nauczyć go na tyle, żeby szybko wskoczyć na poziom Juniorski lub ew. wyższe zarobki to oba argumenty są moim zdaniem już nieaktualne. Pod tym kątem prawdopodobnie lepsze perspektywy i większe możliwości będziesz miał w technologiach front endowych.

Generalnie chcę wejść w tą branżę i co do tej pory zrobiłem to poprzerabiałem kursy z tych podstaw + od listopada uczyłem się React (i jakieś tam podstawy Node z Udemy) i teraz tworzę jakieś małe projekty, żeby sobie ćwiczyć to co się nauczyłem i zejdzie mi się jeszcze z miesiąc. No i właśnie zastanawiam się czy dalej poświęcić czas na RoR, bo nauka materiału na tym kursie to z 3 miesiące się zejdzie pewnie. Wymagań finansowych nie mam dużych, natomiast chciałbym jak wielu załapać się na juniora, ew. staż

Ja ze swojego doświadczenia podpowiem, że żaden kurs nie dał mi tyle co praca nad własnymi projektami, studiowanie dokumentacji i grzebanie na Stackoverflow ;). Nie liczcie na to, że zrobienie jednego, czy kliku kursów przygotuje Cię do pracy.

A i jeszcze jedno: ludzie często wybierają drogę na skróty i od razu zaczynają od Railsów, traktując Ruby “po macoszemu”. Nic bardziej błędnego. Bez solidnych podstaw w Rubym, szybko wyłożysz się przy wcale nie skomplikowanych problemach jakie napotkasz programując w oparciu o Rails.

Pozdrawiam i trzymam kciuki

Już jestem po egzaminach z podstaw Ruby

W Polsce w dalszym ciągu API robi się w PHP, w dalszym ciągu do projektów WEB używany jest PHP i JS’owe śmietnikowe Frameworki. No dobrze, jeden z nich nie jest śmietnikowy, nowy Angular.

Co ciekawe, większość startup’ów wybiera u nas Railsy z uwagi na elastyczność i szybkość pisania, taki wybór zwraca się bardzo szybko.

Ktoś powie, no tak, ale trzeba utrzymywać osobne środowisko, serwer deployment’ow stawiać.
Bzdura, wystarczą dwa słowa “Docker” oraz “GitlabCI” :slight_smile:

Obecnie pracuje w firmie, która swoje API opiera wyłącznie na Railsach. Jeden z projektów jest ogromny, z każdą metodą trzeba się zastanawiać nad optymalizacją, takie mamy uderzenie z zewnątrz. Jedynym problemem z jakim się mierzymy to brak specjalistów na rynku Polskim. Wyrwać seniora z ogromnym doświadczeniem jest porównywalne do wykopania kilogramowego diamentu z ogródka sąsiadki :smiley:

Na stanowisko Seniora zgłaszają się ludzie posiadający wiedzę początkującego MID’a z absurdalnymi wymaganiami finansowymi :slight_smile:

Problemem na rynku Polskim jest brak ludzi do pracy, sądzę, że jest to główny powód tego, że ta technologia nie rozwija się u nas dynamicznie. Rozmawiałem ze znajomym, który pracuje w USA, tam robią wszystko w Railsach, zakochali się w Ruby’m.

Życzę sobie i Wam, żeby za 5 lat było tak samo na naszym runku…

Tak z ciekawości: tak dużo jest chętnych żółtodziobów na RoR? Z tego co wiem to front-end i Java przeżywają teraz oblężenie, generalnie jakoś rzadko się słyszy, żeby ktoś nowy uczył się Railsów (tak mi się wydaję z tego co piszą ludzie próbujący dostać się do IT).

Tak, sporo. Większość z nich przeczytała książkę, napisała z tutorialem prosty projekt :wink:

Marku, tak jak wszędzie, najtrudniej się dostać do krwiobiegu, jak już się dostaniesz, poleci …

W mojej ocenie w dalszym ciągu warto się uczyć ROR i Ruby’ego. Jeśli w przyszłości zdecydujesz się na inną technologię, pracując w projektach ROR, zdobędziesz bezboleśnie bardzo dużo potrzebnego doświadczenia.