Let the language war begin: http://webhosting.pl/Dart.Google.zapowie.nowy.jezyk.do.ustrukturyzowanego.programowania.webu.Dostaniemy.Smalltalka.dla.przegladarek
Jest coś co by się przydało.
- Zamiast HTML, haml,
- zamiast CSS, SASS.
Na takie udogodnienia pewnie wiele osób czeka. ;>
[quote=apohllo]Let the language war begin: http://webhosting.pl/Dart.Google.zapowie.nowy.jezyk.do.ustrukturyzowanego.programowania.webu.Dostaniemy.Smalltalka.dla.przegladarek
;)[/quote]
mam nadzieje że linkowanie do webhosting.pl to część sarkazmu.
Nie mogę się wypowiedzieć, bo jeszcze DHH nic nie napisał na ten temat.
Spodziewałem się bardziej ożywionej dyskusji. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Dart to ciągle spekulacje, ale Gilad Bracha, który stoi za Dartem to nie pierwszy lepszy developer, tylko twórca Newspeaka, wcześniej przez 10 lat zajmujący się specyfikacją Javy.
Z wpisów dot. Newspeaka na jego blogu wyłania się całkiem ciekawy obraz języka. Jedna z ciekawszych rzeczy - Newspeak, jak Smalltalk, pozwala modyfikować kod działającej aplikacji. Co to ma wspólnego z programowaniem webowy po stronie klienta? Odpowiedź jest oczywista - dosyłanie kodu, w trakcie działania aplikacji. Ale byłaby to cecha języka, a nie dodatek jak w jQuery .live, który przy b. rozbudowanej aplikacji potrafi mocno przymulić. Właściwie cały język (Newspeak) był projektowany w sposób, w którym kontekst aplikacji jest autentycznie globalny (np. zupełny brak signletonów).
Gdyby Dart przejął cechy Newspeaka, to moglibyśmy mieć naprawę interesujący język do programowania webowego.
Oczywiście adopcja takiego języka to zupełnie inna bajka, niemniej jedank w dobie aplikacji mobilnych, “niszowe” języki jak np. Objective-C szybko zuskują dzieki temu, że są preferowane na określonych urządzeniach. Spodziwam się, że Dart może stać się preferowanym językiem na urządzeniach z Androidem i/lub Chrome OS, a dopiero z tego przyczułka uderzyć w “tradycyjne” aplikacje webowe.
Tutaj jest dodatkowo krótkie podsumowanie: http://jsperf.com/dart (z komentarzami Brendana Eicha, który wytyka kilka niedociągnięć w rozumowaniu googla)
Mnie Dart jak na razie nie grzeje. Jeżeli rzeczywiście uda się przekonać twórców wszystkich ważniejszych przeglądarek, to może być ciekawie, ale szczerze mówiąc czarno widzę. Dodatkowo wokół javascriptu jest już zbudowanych dużo narzędzi, potrzeba będzie czasu na przestawienie na inny język.
Oczywiście jak będzie można się tym pobawić, to będę pierwszy w kolejce, żeby sprawdzić jak to działa w praktyce, ale nie liczyłbym na mocne i szybkie wejście.