DevRates - oceniaj i recenzuj projekty open-source

Chciałbym polecić Wam stronkę DevRates[1], portal co prawda nie jest w RoR, ale myślę, że może Was zainteresować (no i jest w Grails, czyli bardzo podobnej technologii :).

Ideą portalu jest zgromadzenie najpopularniejszych projektów (frameworków i bibliotek) open-source oraz ich ocen i recenzji pozwalających na wstępną selekcję technologii, np. podczas startu nowego projektu. Istnieje także możliwość obserwowania określonych bibliotek (także tych, które dopiero chcielibyście poznać), dzięki czemu na “wallu” będą się Wam pojawiać najnowsze wiadomości z nimi związane (aktualnie wpisy z Twittera i agregowanych przez nas blogów). Możecie również budować swój publiczny profil [2] - zaznaczając, których spośród skatalogowanych przez nas bibliotek używacie oraz prezentując listę projektów, w których braliście udział (zarówno komercyjnych jak i własnych).

Do rejestracji w portalu możecie użyć konta FB/Twitter/Google/LinkedIn/GitHub, więc nie ma potrzeby wymyślania kolejnego hasła. Na stronie dostępny jest formularz feedbacku, którym możecie zgłosić nam brakujące liby, sugestie swoich blogów oraz ewentualne bugi.

Stronkę robię po godzinach z kolegami, więc na pewno nie jest idealna i wymaga jeszcze duuuuużo pracy :slight_smile:

[1] adres strony: devrates.com
[2] przykładowy profil: http://devrates.com/user/show/1/piotr.jagielski

Środowisko Ruby zasadniczo ma już https://www.ruby-toolbox.com/ – jak rozumiem Twój serwis jest po prostu o trochę szerszym zakresie?

Można tak powiedzieć. Chcemy zebrać najlepsze frameworki niezależnie od języka, w którym są napisane. Wiadomo, że jak mamy w coś się zagłębić to język ma duże znaczenie, ale przy wielu bibliotekach nie jest to aż tak istotne - np. bazy NoSQL i tak mają swoją składnię albo jakiś RESTowe API. Poza tym, niezależnie czy pisze się w RoR, PHP czy w Javie, i tak potrzebne są (prawie) zawsze jakieś biblioteki to każdej z warstw: DB, HTML/JS, testy funkcjonalne, wyszukiwanie itp.

Mamy też u siebie jakieś funkcje społecznościowe, budowanie profilu i listy projektów w których brało się udział.

Ale ta strona też bardzo mi się podoba, fajnie że zintegrowali się z GitHubem i jakoś próbują “mierzyć” jakość projektów na podstawie aktywności i ilości forków/obserwatorów.

No właśnie ja nie widzę jakoś tego oceniania w DevRates, bo przecież z reguły człowiek swoje narzędzie ocenia lepiej niż narzędzia konkurencyjne (wystarczy zobaczyć mnogość flame warów, gdzie powielane są często nieprawdziwe, stare, przesadzone opinie na temat danych tevhnologii).

Coś w tym jest, ale już po samych ocenach widać, że jest kilka projektów niżej ocenionych, a userzy oceniają raczej tylko technologie, których używali. Ocenie są poddawane również prostota, dokumentacja i społeczność, które łatwiej porównać między projektami niż samo subiektywne wrażenie dewelopera.

Jeśli zaś chodzi o ogólne oceny to np. PostgreSQL ma wyższe oceny niż MySQL, Gradle niż Maven itd. itp. i moim zdaniem to oddaje rzeczywistość. Staramy się jednak skupiać na ocenie konkretnej technologii, w oderwaniu od produktów konkurencyjnych.

Z drugiej strony - samo badanie ilości commitów i aktywności projektu to moim zdaniem trochę za mało. Ważne żeby ilość zamieniła się w jakość :slight_smile:

+1 za responsive design. Co prawda tylko bootstrap, ale cieszy.

+1, doskonały pomysł, mam nadzieję że zdobędzie popularność, bo od tego będzie zależeć jego przydatność.

+1

Detal: show used technologies (6) pod User experience raz się pojawia a raz znika

Jak najbardziej! W ruby toolbox sytuacja wygląda trochę inaczej, bo jest mniejszy narzut obranej technologii. Zwykle ciekawe narzędzia szybko zyskują popularność, a te gorsze zostają przez nie zastępowane, co w świecie języków frameworków nie jest już takie oczywiste. Do zmiany biblioteki służącej do paginacji, nie potrzeba zmieniać zespołu infrastruktury itp.

Ciekawym zjawiskiem jest w tym temacie stack overflow, gdzie tępe flame wary wydają się nie mieć miejsca (albo ja za mało przeglądam), gdzie już kilka razy w temacie “technologia XXX vs YYY” widziałem na pierwszym miejscu rzeczową i obiektywną opinię. Ma to oczywiście związek z “plusowaniem” wypowiedzi i nie wiem jak można by podobną rzetelność otrzymać w DevRates, jednak warto się nad tym zastanowić. Może jestem złym prorokiem i społeczność sama się o to zatroszczy, czas pokaże ;).

To chyba zależy od rodzaju biblioteki. Np. ruby toolbok przypomniał mi o Cucumberze. Sam wcześniej, jako Javowiec, używałem do testów funkcjonalnych Selenium, ostatnio Geba, ale chętnie spróbowałbym Cucumbera. Język jest tu trochę ukryty pod spodem i liczy się funkcjonalność jaką daje sam framework (i szybkość uruchamiania, która np. Geba trochę pogrążyła w moich oczach).

Myślę o DevRates jako o miejscu z takimi właśnie frameworkami - nie ma być to spis wszystkich wtyczek do RoR, Grails, Django. Nie ukrywam, że nie mam zbyt dużego doświadczenia w Rubym - dodałem Rails, Spree, Hobo, Cucumber. Czy widzicie jeszcze jakieś frameworki, które możemy zamieścić?

Widzę że DevRates dziś na pierwszym miejscu dzone. Gratulacje.