Digital Ocean & VAT

Cześć,

ma ktoś doświadczenie z odliczaniem VATu i usługami Digital Ocean? Niby na stronie piszą, że doliczają VAT do usług na terenie UE, ale chodzi mi bardziej o to, czy ktoś rzeczywiście sobie odliczył VAT, czy też urząd skarbowy robił jakieś problemy.

Dzięki :smile:

Jeżeli ja dobrze rozumiem to, to podaniu mojego poprawnego NIP’u po prostu ten Vat nie będzie doliczany do faktury.
If you’re a registered business, enter your VAT identification number to remove sales tax from your monthly bill.
Fakturę za sierpień mam bez vat’u ale z drugiej strony
We heard from our customers that we didn’t provide adequate notice about beginning to charge VAT on DigitalOcean usage. Due to this feedback, we have decided to delay VAT collection until October 2015 (for usage in September 2015). This also allows for extended time for our customers to enter VAT IDs.
Więc jeżeli będą doliczać Vat to zobaczę to na fakturze w październiku dopiero.

No właśnie chodzi o to, żeby ten VAT się tam znalazł i aby móc go odliczyć przed polskim urzędem skarbowym (płatnik VAT) :smile: Dlatego właśnie pytam, czy ktoś ma tego typu doświadczenia, bo pod tym względem zagraniczne usługi są bardziej problematyczne od polskich…

Zapytaj ksiegowego.

Prawdopodobnie dziala mechanizm reverse charge, wiec Ty dostajesz fakture bez VAT, a ten VAT po Twojej stronie jest wirtualnie doliczany zarowno w naleznym, jak i otrzymanym VAT-cie, stad dla Ciebie jest neutralny finansowo.

Nazywa się to “importem usług”, np.: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat-akcyza/137067,Jak-rozliczac-import-uslug.html

Dokładnie tak samo VAT-u nie nalicza Adobe przy opłacaniu subskrybcji Creative Cloud. Po podaniu prawidłowego numeru VAT faktura jest netto, a obowiązek rozliczenia spoczywa na kupującym usługę. Przy braku numeru NIP podatek VAT jest doliczany.

Niekoniecznie. Jeśli DO nie jest polską spółką (a nie jest) to powinni ci usługę sprzedać w cenie bez VAT, z ewentulną adnotacją że VAT zostanie rozliczony w kraju właściwym nabywcy. Ważne żeby na fakturze był NIP (VAT ID), to jest podstawą do włączenia usługi w koszty prowadzenia działalności.