Dla początkujących - Czy kupowanie kursów programowania ma sens?

Zgadzam się z tym, że dla początkującego nie ma sensu kupowanie kursu. Płatne pomoce opłacalne są w przypadku mocno wyspecjalizowanych, hermetycznych informacji, które naprawdę wymagają konsultacji, pełnego zrozumienia i pod tym względem mogą być problematyczne do samodzielnej nauki.

Profil założony godzinę temu, napisany jeden post, zachwala strefę kursów, a link posiada kod afiliacyjny - mistrzostwo normalnie…

To jak w końcu jest z tymi kursami warto je kupować czy nie ?

To zależy :slight_smile: ktoś już wyżej dobrze napisał, że te osoby, które posiadają ogromne doświadczenie najczęściej nie dzielą się wiedzą w formie kursów czy książek za darmo - według mnie takie materiały warto kupować. W pewnym momencie jednak masz na tyle doświadczenia, że z kursów zaczniesz wynosić tylko małą część informacji, których wcześniej nie znalałaś. Oczywiście nie obędzie się bez dobrej znajomości angielskiego bo materiały w naszym języku są najczęściej nieaktualne. Swego czasu widziałem kurs gdzie twórca tworzył model Artykul po czym w bazie danych miał piękną tabelę artykuls :slight_smile: jak widać nawet podstawowa znajomość angielskiego potrzebna jest także w kursach po polsku bo inaczej przeinacza się nawet podstawowe konwencje Rails i wychodzą takie potworki. Oczywiście to tylko moje zdanie. Jeżeli nie chcesz przeznaczać pieniędzy na kursy czy książki to warto posiłkować się artykułami na blogach - te za darmo piszą nawet najlepsi :wink:

Jak ze wszystkim - to zależy. Są lepsze i gorsze kursy. Ogólnie zraziłem się do kursów wielu polskich twórców i nawet videopoint czy strefa (chyba największe firmy z kursami w PL) miewają sporo niedopracowanych szkoleń. Niezłe kursy mają MANNING, Oreilly / Packt oraz Pluralsight.

Póki co tylko z jednego byłem zadowolony - Django od StrefaKursów, niezły, ale bardzo krótki i tylko powierzchownie pokazujący ten framework. Wiele się z czegoś takie nie da nauczyć, jedynie ABC. Więcej informacji można wyciągnąć - choć podanych chaotycznie - z darmowego kursu na YT pt. “Django od Podstaw” (Pana D. K.). W sumie to jeszcze nie widziałem kursu, który przedstawiłby jakieś mocno zaawansowane rozwiązania i mam tu na myśli nie tylko RoR.