Dobre programistyczne kompendium

Czesc,

Takie pytanie do wszystkich :slight_smile:

Gdybys mial dostac ksiazke(nie ebook) dotyczaca tematyki Ruby/Javascript/iOS najlepiej bardzo gruba od podstaw do dosc zaawansowanych rzeczy co bys wybral i dlaczego?

Przepraszam za brak polskich znakow.

Ruby- wzorce projektowe Może nie są to zaawansowane tematy, ale można sobie przeczytać jak używać wzorców z Bandy Czworga w ruby. Zaletą jest to, że książka się nie deaktualizuje tak szybko jak inne.

Please, don’t.

Za każdym razem jak ktoś poleca tę książkę, zastanawiam się ile z 23 wzorców Bandy Czworga wykorzystał w Rubym? Przeczytałem ją jakiś czas temu (wraz z oryginałem “design patterns” zresztą) i z 23 wzorców w Rubym wykorzystuję może 5-6, reszta nie ma sensu.

Z papierowych, grubych książek o Rubym warte uwagi są “programowanie w ruby” i “ruby. tao programowania w 400 przykładach” (uwielbiam ten tytuł, oryginał brzmi “ruby way”)

mam programowanie w ruby 1.8 ale jest troche juz nieaktualne. Ale o ‘tao…’ poczytam. dzieki

hm… ja mam dokladnie odwrotnie (mowiac o wzorcach z pierwotnej ksiazki Design Patterns) :wink:
Ktore 5-6 wykorzystujesz ?

Dla mnie ‘Design Patterns’ oraz ‘Pragmatic Programmer’ to 2 ksiazki ktore zawieraja 80% naistotniejszych kwestii zwiazanych z programowaniem w ogole.

Z iOS polecilbym to: https://www.bignerdranch.com/book/ios_programming_the_big_nerd_ranch_guide

W tym roku wyszlo tez 5te wydanie tego:

ale nie wiem, czy to dobra ksiazka jesli ktos nie ma zadnych ‘podstaw’ z iOS / ObjC

Z javascript… ciezki wybor, bo tyle ksiazek ile poszczegolnych ‘zagadnien’; osobiscie utkwila mi w pamieci ta:
http://shop.oreilly.com/product/0636920018421.do (JavaScript Web Applications)

w bardzo fajny sposob pokazuje na przykladach jak dziala ‘dziedziczenie’ (w roznych postaciach) i pare innych praktycznych rzeczy. Zas jesli chodzi o sam ‘jezyk’ to pewnie standard:
http://shop.oreilly.com/product/9780596805531.do (JavaScript: The Definitive Guide)

Jakis czas temu przerobilem ‘Third Party JavaScript’ - http://manning.com/vinegar/ - i tez polecam, choc to pod katem konkretnego uzywania js (osadzanie wlasnego widgetu na innych stronach i rozwiazywanie problemow z tym zwiazanych)

Jeśli chodzi o kompendium Ruby to może “Beginning Ruby” P. Coopera?

Pozycja ma już kilka lat (Ruby 1.9, 2009). Zaletą tej książki jest na pewno fakt, że wszystkie aspekty języka są omawiane w odniesieniu do szerszego kontekstu zastosowania oraz na licznych, praktycznch przykładach. Programming Ruby bliżej do encyklopedii.

regedarek, jeśli chodzi o Ruby - wzorce projektowe to osobiście uważam, że to nie jest najlepsza możliwa pozycja, nawet nie jest zbyt gruba :wink: Jeśli chcesz się nauczyć czegoś nowego to sugerowałbym jakąś o Javascripcie, a jeśli o samym Ruby to IMHO Programowanie w języku Ruby już jest lepszą pozycją. Przynajmniej poczytasz tam o Enumerable :wink:

Ruby - wzorce projektowe wezmę Ci dziś na piwo :wink:

singleton (raczej niechętnie), observer (kiedyś w railsach z tego korzystałem, ostatnio rzadziej), decorator, no i do tego iterator, bo jest w rubym zaimplementowany. można się jeszcze uprzeć, że facade, ale to tak ogólny wzorzec, że wykorzystuje się go nawet o tym nie wiedząc

O, jeszcze z grupych książek jest “Rails Way” Obiego, tylko po angielsku i nowe wydanie (“Rails 4 way”) chyba jest dostępne tylko jako ebook

Szukając dziś informacji na temat jednej z ww. pozycji trafiłem coś takiego: https://github.com/mangochiman/RUBY-ON-RAILS-BOOKS-

Nie ma tam nic z obecnego dziesięciolecia…
Jak szukasz czegoś z kategorii „stare, ale jare”, to sprawdź
Structure and Interpretation of Computer Programs.