Docker + Rails vs nowa osoba w firmie

Cześć,

jak najlepiej rozwiązać kwestię przygotowania środowiska railsowego na dockerze dla nowej osoby? Na chwilę obecną w jednej aplikacji nowa osoba nie może po prostu zrobić git clone i docker-compose up, tylko musi wpisać jeszcze kilkanaście poleceń (skopiowanie secrets, konfiga bazy danych, instalacja yarna, utworzenie baz, migracje, gemy i inne).

Czy da się zrobić tak, aby nowa osoba mogła praktycznie jedną komendą postawić i skonfigurować wszystko, a jednocześnie po zainstalowaniu będą pomijane niektóre kroki (np. yarn, tworzenie baz danych), aby niepotrzebnie nie przedłużać rozruchu?

Windows czy Linux?

Linux i maki.

Trudno mi się wypowiadać o Twoim środowisku, ale u mnie jest tak, że odpalam jeden skrypt, który konfiguruje wszystko. O tyle mam łatwiej, że same Maki.

Serwus.
Sorry za Offtopic ale czy ktoś mógłby rzucić światło mniej doświadczonemu koledze jak takie środowisko wygląda I jak z niego korzystacie?

Dzięki.

Możesz spróbować przygotować narzędzie oparte o ansible’a. Operacje, które wykonuje z reguły sprawdzają czy trzeba je wykonywać czy nie. I jeśli nie trzeba to nie wykonują. Nie wiem czy na windowsie da się go używać. Linux na pewno, Mac - musisz doczytać, bo nie mam doświadczeń.
Jak dobrze zrobisz skrypty do ansibla to i środowiska testowe i produkcyjne będzie Ci ogarniał.