Formatery teksu w widoku

Chcę w systemach komentarzy pod postami w moim blogu udostępnić cytowanie.
Wśród internautów w miarę popularny jest BBCode, na przykład “quote”, ustawiłem sobie więc cytowanie za pomocą js (wyszukuje odpowiedni znacznik html w div’ie) + włączyłem jeden z gemów do parsowania tekstu z bbcode w widoku (ruby-bbcode).
Testowo nawet włączyłem sobie edytor MarkUpIt!
I wszystko fajnie, gdyby nie fakt, że złożenie tekstu z form_for + parser ruby-bbcode generuje w widoku zaśmiecony html, powstawiane są na przykład dodatkowe znaczniki

, dodatkowo treść zawartości komentarza jest dziwnie umieszczany poza znacznikami które teoretycznie zdefiniowałem w widoku.
Mój js do cytowania nie może znaleźć odpowiedniego znacznika w takim zaśmieconym html’u i gdy chcę cytować komentarz z cytatem to mam kichę.
I pytanie jest takie, czy ja się do tego dobrze zabieram?
W sumie nie zależy mi na udostępnieniu możliwości formatowania tekstu przez czytelnika, a jedynie o możliwość cytowania i to takiego, gdzie zachowane będzie formatowanie przy zagnieżdżonym cytowaniu, cytat cytatu, czyli:

[quote]cytat

[/quote]
Wiem, że są inne formatery tekstu, np. RedCloth, tylko poświęciłem na to wszystko więcej czasu niż zamierzałem i nie chcę zabrnąć w ślepą uliczkę.
Jeśli ktoś przerabiał temat i mógłby wskazać kierunek, w którym powinienem pójść?
Nie chcę udostępniać edytora html, chyba, że uznacie, że jest to najbardziej optymalne rozwiązanie.