Freelance, Praca dla zagranicznego klienta, Konto walutowe

Cześć,

Prosiłbym bardziej doświadczonych w temacie o wsparcie wiedzą.

Status:
Pracuję dla zagranicznego klienta, mam podpisaną narazie umowę o poufności danych, założyłem działalność gospodarczą.

  1. Jak u was wygląda kwestia umowy o dzieło, kontrakt itp., w ogóle coś takiego zawieracie?
  2. Jak najprościej powinienem wystawiać rachunki/faktury?
  3. Co robicie z kasą? :slight_smile: Myślałem o koncie walutowym(dostaję wynagrodzenie w dolarach).
    Możecie polecić jakiś bank, w którym takie konto założyć. I gdzie najlepiej przelewać nadwyżki.

Nie wiem czy ostatnie pytanie nie powinnienem zadać na jakimś ekonomicznym forum.

Pozdrawiam

[quote=regedarek]Status:
3. Co robicie z kasą? :slight_smile: Myślałem o koncie walutowym(dostaję wynagrodzenie w dolarach).
Możecie polecić jakiś bank, w którym takie konto założyć. I gdzie najlepiej przelewać nadwyżki.[/quote]
W Aliorze jest dostępna usługa Autodealing, możesz wykonać operacje typu spot w ciągu kilku sekund. Odradzam korzystanie z internetowych kantorów czy czegokolwiek co jest pozbawione gawarancji BFF i nodzoru ze storny KNF :stuck_out_tongue: Podejrzewam że w innych bankach też są podobne usługi, trzeba się tylko popytać.

http://www.aliorbank.pl/pl/przedsiebiorstwa/autodealing/autodealing

Hmn to może dodam od siebie 3 grosze - może nie mam zbyt wiele doświadczenia (dopiero od września na działalności :wink: )

Tak - u mnie działa to na zasadzie wystawiania quote’a - przewidywanego minimalnego czasu w jakim zrealizuję to zlecenie,maksymalnego oraz podanie stawki godzinowej :wink:
Dodatkowo możesz jeszcze napisać finalną datę realizacji oraz datę do której klient musi przelać Tobie pieniądze.

Jeżeli chcesz sam prowadzić księgowość - mogę polecić wfirma.pl - korzystam z tego ok. miesiąc i jestem bardzo zadowolony - spełnia wszystkie moje wymagania(m.in. dobry helpdesk ze specjalistami - nie jesteś pewien czegoś (np. jak coś rozliczyć na koniec miesiąca), zadajesz pytanie i po ok. 1-2 dniach masz odpowiedź w skrzynce)

Kasę przeważnie albo się odkłada, albo wydaje ;] Zależy jak otrzymujesz tą kasę - u mnie jest różnie - czasami przez pośrednictwo innego portalu (moneybookers.com) lub przelewy SEPA - wtedy automatycznie przelew mam konwertowany na złotówki (z EUR lub USD, konto w mbank).

Jak masz pytania na wal śmiało :wink:

W mojej osobistej działalności korzystam z Multibanku. Nie jest idealny ale jest tani.

Z kolei dla spółek wybieram BZWBK - mają bardzo niskie ceny i kompetentną obsługę.

Przez długi czas przewalutowywałem w banku (tu kudosy dla BZWBK, które zaoferowało mi dostęp do dealing room) ale od paru miesięcy korzystam z walutomat.pl. Jak słusznie zauważył Paweł nie mają gwarancji - ale też mają wygodną metodę wymiany, dobre kursy i niskie opłaty. Wymieniłem tam już kilkaset tysięcy euro i póki co było OK.

[quote=regedarek]3. Co robicie z kasą? :slight_smile: Myślałem o koncie walutowym(dostaję wynagrodzenie w dolarach).
Możecie polecić jakiś bank, w którym takie konto założyć. I gdzie najlepiej przelewać nadwyżki.[/quote]
Ja mam założone konta walutowe w mBanku (1 na firmę, 1 wcześniej miałem założone prywatnie). O ile dobrze pamiętam to płaci się tylko za kartę debetową, która nie jest obowiązkowa.

Korzystałem kilkakrotnie z portalu walutomat.pl i nie miałem dotąd żadnych problemów. Kolega sprawdzał też cinkciarz.pl i również wszystko było ok. Oczywiście nie wpłacam tam naraz bardzo dużych kwot, ale patrząc na kurs jaki mam w banku, wolę skorzystać z innych platform do przewalutowania.

Statement/Contract of work oczywiście jak tylko można to należy podpisać. To jednak zależy od klienta, bo nie każdy ma szablon takich umów, a jeśli podrzucisz umowę według swojego szablonu, to pewnie będzie chciał to przepuścić przez prawnika. A dni lecą, podczas kiedy większość klientów potrzebuje jak najszybszego rozpoczęcia pracy.

Najlepiej mieć klienta który a) sam zaproponuje taki kontrakt oraz b) będzie w nim zapis o okresie wypowiedzenia (jednostronnego rozwiązania umowy). To Ci daje bezpieczeństwo na poziomie wręcz etatowym oraz pokazuje że klient naprawdę serio podchodzi do waszej współpracy.

Zarejestruj się jako płatnik unijnego VATu (tzw. EuroNIP), żebyś mógł wystawiać klientom unijnym faktury bez VATu (tzn. z VAT rozliczanym w kraju usługobiorcy). A potem to już krótka piłka, robisz fakturę anglojęzyczną albo dwujęzyczną (my używamy Centrumfaktur, które robi faktury dwujęzyczne i samo wbija kurs NBP waluty z dnia poprzedzającego wystawienie).

[quote=regedarek]3. Co robicie z kasą? :slight_smile: Myślałem o koncie walutowym(dostaję wynagrodzenie w dolarach).
Możecie polecić jakiś bank, w którym takie konto założyć. I gdzie najlepiej przelewać nadwyżki.[/quote]
Konta walutowe niewiele się od siebie różnią, należy po prostu popatrzeć ile Cię będą kosztowały.
Np. z walutówki w mBanku nie zrobisz przelewu lokalnego (krajowego), trzeba puszczać jako przelewy SEPA (2-3 dni, 5zł opłaty).

+1 dla kantorów internetowych, puściliśmy już sześciocyfrową kwotę przez Cinkciarz.pl i nie jest to jakaś firma-krzak, dają radę.
Spread walutowy w mBanku oznacza, że od kiedy zaczęliśmy używać Cinkciarza jesteśmy parę tysiaków miesięcznie do przodu ;]

Musiałem założyć konto walutowe będąc za granicą i totalnie rozwalił mnie alior sync, gdzie konto zakłada się przelewem z innego banku. Trochę mnie denerwują wizardy przelewów (zamiast wypełnić wszystko za jednym zamachem to klikam 5 razy “dalej”), ale poza tym wydaje się, że jest ok, a prostota w otworzeniu przebiła wszystkie inne banki.

Do wymiany kasy używam walutomat.pl, wiem drogus z forum też już tam sporo kasy przemielił, więc raczej bez obaw można korzystać. Przeliczniki w bankach są absolutnie złodziejskie ;).

Ja z reguły dostaję “Contractor agreement” od firmy. Sam żadnej takiej umowy nie mam przygotowanej. Czasami też dostaję NDA i wtedy może się zdarzyć, że trzeba powalczyć. Niektóre NDA są w miarę sensowne i zawierają rzeczy dotyczące “poufności” czy np. niewyciągania pracowników z firmy po skończeniu pracy, ale są też takie z zapisami zakazu pracy dla konkurencji. Jakiś czas temu dostałem NDA z zapisem, że nie mogę pracować dla firm robiących podobny produkt przez 2 lata od skończenia kontraktu. Ostatecznie wynegocjowałem rok i podpisałem tylko dlatego, że mnie dość mocno sytuacja cisnęła, a reszta warunków była bardzo dobra.

Fajne, poza drobnym szczegółem, że nic się nie da z tym kontem zrobić (łącznie z zalogowaniem) jak się nie ma polskiego numeru telefonu. SMSy nie dochodzą.

Cinkciarz++

W moim przypadku pracuję nie jako wykonawca projektu/zlecenia tylko jako pracownik 40h/tyg. Zapytam w takim razie o Statement/Contract of work jak napisał Tomash.

Praca już rozpoczęta.

Dzięki za nformację odnośnie Centrumfaktur. Pracuję dla firmy ze Stanów także jeżeli dobrze zrozumiałem EuroNIP mi się nie przyda?

Ale przyda mi się informacja czy w takim razie powinienem wystawiać takie faktury aby z nich sobie podatek odliczać.

Odnośnie banków, jak narazie zdecydowałem sobie założyć konto walutowe w mbanku(juz tam posiadalem konto osobiste) i wrzucić oszczędności na mSaver(7%) do 10 tyś. Za dwa miesiące zastanowię się co dalej.

Cinkciarza też wypróbuję. Dzięki za informację. Jak będę miał wątpliwości już wiem gdzie pytać :slight_smile:

Pozdrawiam

Słuszna uwaga! Chrzanię te 7-9gr oszczędności. Poczekam na wprowadzenie regulacji. W skali roku spory piniundz ale w Tuskolandzie obecnie tylko czekać aż przypadkowo kilka takich kantorów piardnie jednocześnie wraz z miesięcznym “utargiem” stada jelonków :slight_smile:

Czy ktoś z moderatorów może wyciąć offtopowanie o “tuskolandzie” póki jeszcze nie jest za późno? Z góry Bóg zapłać.

Słuszna uwaga! Chrzanię te 7-9gr oszczędności. Poczekam na wprowadzenie regulacji. W skali roku spory piniundz ale w Tuskolandzie obecnie tylko czekać aż przypadkowo kilka takich kantorów piardnie jednocześnie wraz z miesięcznym “utargiem” stada jelonków :)[/quote]
Mam po wielokroć przepi$#%#$%, bo Cinkciarzem spłacam kredyt walutowy na mieszkanie w Miasteczku Lemingów.

Dude, get a grip.

Chyba wiem, że “ryzykuję”, więc jeśli mam płakać tylko chyba tylko nad własną głupotą w takim wypadku.

Gadasz jak mój dziadek.

Problem z głowy: kantor.aliorbank.pl
Kurs lepszy niż miałem w internetowykantor.pl

Fajny panel, jako klient aliora założenie, wlanie i przewalutowanie zajęło mi jakieś 10min.

Kurs kantorowy, środki gwarantowane przez bank. Lux.

Nie do końca rozumiem która cześć jest offtopem, jak dlamnie mleszcz zaprezentował scenariusz który może się wydarzyć. Agencja Finansowa Grosik też nie miała gwarnacji BFG, to samo jeśli chodzi o Amber Gold.

IMHO Każdy ma prawo robić ze śwaidomością ryzyka co mu się żywnie podoba. Osobiście baaaardzo mnie cieszy to że pojawiły się kantory internetowe, jak widać Alior zauwayżyły że jest to rynek do ogarnięcia i postanowiły wyjśc z podobną ofertą, korzystają na tym użytkownicy i jednego i drugiego rozwiązania.

Wygląda na to że kurs jest nawet lepszy niż przy autodealingu, jest też gwarancja BFG do 100k euro (ciekaw jestem jak wygląda to w praktyce :wink: Rozwiązanie idealne dla paranoików.

PS. Tematy tego typu prędzej czy później przerodzą się w świętą wojnę, grunt to nie dać się ponieść dyskusji :stuck_out_tongue:

Chyba, że paranoik jest klientem Alioru i widział jakie im się błędy zdarzają…

Fajne, poza drobnym szczegółem, że nic się nie da z tym kontem zrobić (łącznie z zalogowaniem) jak się nie ma polskiego numeru telefonu. SMSy nie dochodzą.[/quote]
Mi na belgijski numer dochodzą bez problemu. Tak samo jak z walutomatu.