głupie pytania początkującego

Witam.
Jestem nowy w świecie ruby on rails, a dokładniej to dopiero rozpoczynam z tym swoją przygodę. Od razu też powiem, że obecnie pracuję w branży telekomunikacyjnej a programowaniem zajmuję się hobbistycznie, przynajmniej na dzień dzisiejszy. Więc moja wiedza w tym temacie jest bardzo ograniczona, choć łapałem się już podstaw wielu języków i jakieś tam proste konsolowe programiki mam za sobą; choćby C++, C#, python, java o pascalu nie wspominam nawet, oraz jakieś tam proste aplikacje webowe w php czy też asp. Nie wiem dlaczego tak skaczę z kwiatka na kwiatek, może dlatego, że nie zajmuję się tym zawodowo… Od jakiegoś czasu interesuje się właśnie railsem, naoglądałem się filmików na youtube i trochę o tym poczytałem. Pracuję na windows 7 64bit obecnie i oczywiście railsa udało mi się zainstalować i stworzyć swój pierwszy projekt.
No i teraz pytanko, ponieważ od wczoraj zamęczam umysł próbą zrozumienia http://ruby.railstutorial.org/ruby-on-rails-tutorial-book , zamęczam ponieważ trochę angielski mnie ogranicza, ale to się wytnie.
Pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa to: Co to jest ten Git i o co chodzi z tą kontrolą wersji? Czy takiemu początkującemu laikowi to się do czegoś faktycznie przyda? :slight_smile:

Przydać teraz, ewnie się nie przyda, ale w bliskiej przyszłości już tak, kiedy chociażby zauważysz, że coś spartoliłeś i będziesz chciał się cofnąć do pewnego punktu bez manualnego kasowania i zmieniania.

Wystarczy wyszukać i już pierwszy wynik dużo Ci powie… http://pl.wikipedia.org/wiki/System_kontroli_wersji

Dzięki za szybką odpowiedź, znalazłem dzięki niej http://git-scm.com/book/pl , poczytam i myślę rozjaśni mi się umysł co do przydatności tego Gita.
Jeśli pojawią się jakieś pytania odnośnie mojego postępu z railsem to będę pytał znowu.

Na Twoim miejscu zainstalowałbym sobie virtualboxa (https://www.virtualbox.org/) i na nim postawił linux’a. Prędzej czy później windows stwarza problemy. Większość fajnych materiałów do nauki jest po angielsku, więc będziesz się musiał z tym oswoić :).

Co do linuxa na virtualboxie to oczywiście już o tym myślałem, ale zanim zacznę tak się w to zagłębiać, że będzie potrzebny mi do tego inny system operacyjny to trochę czasu pewnie minie :slight_smile: Jak na ten moment to wydaje mi się, że windows wystarczy do poznania i oswojenia się z podstawami. Podstawy Gita dzisiaj przyswoiłem i teraz już nie zadam głupiego pytania co to jest system kontroli wersji i czym się różnią systemy scentralizowane i rozproszone jak GIT :smiley:
Choć faktycznie do małych projektów stosowanie tego wydaje się być śmieszne, no ale gdy planuje się większy projekt i jego powstanie zajmie o wiele więcej czasu, to narzędzie oczywiście idealne i niezastąpione.

Chyba, że natrafisz na jakiś windowsowy fakap i się zniechęcisz :stuck_out_tongue:

Bynajmniej! Pierwsze co robię, gdy tworzę jakikolwiek projekt, to “git init”. Chociażby dlatego, żeby mieć szybki backup na githubie, mieć historię zmian, móc w razie czego wrócić, jak coś naprawdę spieprzę.

Jeśli korzystasz z Chrome’a to polecam wtyczkę Instant Translate - ułatwia tłumaczenie bez odrywania się od tekstu.

A no postaram się nie zniechęcić zbyt szybko :stuck_out_tongue: zazwyczaj to co wydaje się być strasznie trudne do obejścia na pierwszy rzut oka, później okazuje się czymś banalnym :slight_smile:

Właśnie sobie zainstalowałem, dzięki za info, na pewno lepsze niż przeskakiwanie na inną kartę z translatorem.

No a w między czasie pojawił się kolejny mały problemik który staram się jakoś obejść ale nie za bardzo wiem co robię źle. A dokładnie przy próbie użycia komend:

bundle update
bundle install --without production

wyskakuje mi w wyniku tych komend jakiś błąd:

Errno::EACCES: Permision denied - C:/Ruby193/bin/rake.bat
An error occurred while installing rake <10.0.3>, and bundler cannot continue.

Czyli jakiś problem z instalacją rake… zastanawia mnie tylko jedno, gdyż myślałem, że komenda bundle update i bundle install tyczy się pliku Gemfile który zostaje wygenerowany w głównym katalogu mojego projektu i po każdej zmianie w tym pliku, czyli dopisaniu mu innych gemów powinienem użyć tej komendy aby dopisała mi podane biblioteki do projektu. Tylko, że w moim Gemfile nie widze nigdzie rake, więc dlaczego mam błąd z niby nieudaną próbą zainstalowania go? :smiley:

Rake to Ruby’owy Make (Ruby Make) służący do wielu poleceń związanych m. in. z Railsami (jak choćby migracje). Właśnie zaczynają się Twoje problemy z Windowsem. :wink:

Spróbuj na początek uruchomić komendę jako administrator, chociaż to na 90% złe rozwiązanie.

Ok już sobie z tym błędem poradziłem :slight_smile: Wystarczyło usunąć z C:/Ruby193/bin/ pliki rake i na nowo poleceniem;
gem install rake -v 10.0.3 zainstalować :slight_smile: