Gotowe środowisko dla Ruby w polskiej chmurze obliczeniowej Oktawave

Choć rodzimi deweloperzy najczęściej wybierają PHP jako język tworzenia projektów webowych, to coraz większą popularność zdobywają także alternatywne środowiska i frameworki bazujące na Pythonie oraz Ruby. Teraz można z nich korzystać bez ograniczeń w ramach Oktawave, szybkiej chmury obliczeniowej od K2 Internet SA.

Według badań przeprowadzonych przez serwis Hacker News w marcu 2012 roku Python i Ruby stały się dwoma najbardziej popularnymi językami programowania na świecie. Wyprzedziły m.in. JavaScript, C czy PHP. Również zarobki programistów kodujących w tych językach należą do najwyższych w branży.

Dzieje się tak, ponieważ to właśnie Python i Ruby wprowadziły na salony deweloperów prostotę, czytelność i szybkość tworzenia kodu, dając szansę na gwałtowny rozwój projektów informatycznych. Ma to swoje szczególne znaczenie w kontekście współczesnego tempa rozwoju startupów internetowych i znalazło odzwierciedlenie w konkretnych projektach. Z Pythona korzysta Google, BitTorrent czy Dropbox, z Ruby’ego Groupon, Hulu oraz Twitter.

Teraz z tych dwóch środowisk programistycznych można korzystać w ramach chmury obliczeniowej Oktawave. Dla programistów zostały przygotowane tam specjalne szablony uruchomieniowe, dzięki którym stworzenie własnego projektu będzie bardzo szybkie, a jego skalowalność niemal nieograniczona.

W ramach instancji z Pythonem użytkownicy otrzymują:
• Debian 6.0.5 (system operacyjny),
• Python 2.6 (język programowania),
• Django 1.4 (framework programistyczny).

Dla miłośników Ruby’ego przygotowano:
• Debian: 6.0.5 (system operacyjny),
• Ruby: 1.8.7 (język programowania),
• Ruby on Rails 2.3.5 (framework programistyczny),
• nginx: 1.1.19 (serwer WWW),
• Unicorn: 4.3.1 (serwer WWW).

Oprócz tego wszyscy użytkownicy Oktawave mogą skorzystać ze standardowych funkcji, dostępnych dla każdego klienta. Wśród nich należy zwrócić uwagę przede wszystkim na autoskaler, który dostosowuje automatycznie parametry instacji (liczbę procesorów oraz ilość pamięci) do aktualnych wymagań aplikacji. Jeśli zaś zapotrzebowanie oprogramowania na zasoby przekroczy możliwości instacji, zostaną dodane nowe instancje, tak by zapewnić stabilność całego środowiska. Wszystko dzieje się automatycznie, a użytkownicy są obciążani tylko za wykorzystane zasoby.

“Współczesne aplikacje WWW muszą być skalowalne, muszą być stabilne - bez względu na to, jak duże obciążenie generują użytkownicy. Ma to swoje szczególne znaczenie w wypadku startupów internetowych, które są bardzo podatne na nagły i nieprzewidywalny wzrost popularności. Twórcy takiego oprogramowania muszą mieć pewność, że infrastruktura jest przygotowana do obsługi fali ruchu, tę pewność chcemy im dać właśnie w ramach naszej chmury Oktawave” - mówi Maciej Kuźniar, dyrektor projektu Oktawave.

Chmura obliczeniowa Oktawave jest obecnie w trakcie publicznych testów beta i można ją testować za darmo. Wystarczy założyć konto na stronie https://admin.oktawave.com/Pages/CreateAccount.aspx?lang=pl-PL. Przykładowe ceny, które będą obowiązywały w ramach oferty komercyjnej można symulować za pomocą kreatorów:

•	prostego: http://www.oktawave.com/pl/konfigurator.html,
•	zaawansowanego: http://www.oktawave.com/pl/konfigurator-zaawansowany.html.

Przydatne linki:

•	Strona projektu: http://www.oktawave.com/pl
•	O autoskalerze: http://www.oktawave.com/pl/faq.html
•	Zalety Pythona: http://www.python.org/about/
•	Zalety Ruby: http://www.ruby-lang.org/pl/about/

To chyba ogłoszenie a nie temat do dyskusji? Nie ten dział.

Prosimy o przeniesienie do odpowiedniego działu. Z góry dziękujemy.

Zdrówka,
zespół Oktawave

[quote=Oktawave]Prosimy o przeniesienie do odpowiedniego działu. Z góry dziękujemy.

Zdrówka,
zespół Oktawave[/quote]
Zrobione.

[quote=Oktawave]Dla miłośników Ruby’ego przygotowano:
a Ruby: 1.8.7 (język programowania),
a Ruby on Rails 2.3.5 (framework programistyczny),[/quote]
Konfiguracja mocno nieaktualna… W szczególności biorąc pod uwagę dostępność Bundlera.

Dzięki.

Jakie są Wasze opinie na temat naszej infrastruktury i jej możliwości? Czy mieliście okazję już ją testować? Przypominamy, że w ramach testów możecie mieć aż trzy instancje całkowicie za darmo! Więcej tutaj: http://www.oktawave.com/pl/testy-beta.html

Pozdrawiamy,
zespół Oktawave

[quote=apohllo][quote=Oktawave]Dla miłośników Ruby’ego przygotowano:
a Ruby: 1.8.7 (język programowania),
a Ruby on Rails 2.3.5 (framework programistyczny),[/quote]
Konfiguracja mocno nieaktualna… W szczególności biorąc pod uwagę dostępność Bundlera.[/quote]
Po dokładnej weryfikacji musimy stwierdzić, że oddanie najnowszych wersji zarówno Pythona, jak i Ruby musiałoby powodować oddanie całego środowiska (tak, Debiana) do użytku w wersji unstable.

http://wiki.debian.org/Python
http://wiki.debian.org/Ruby

Nie chcemy tego.

Zastanawiamy się nad alternatywnymi szablonami, ale też odpowiednio oznaczonymi. Czy chcielibyście mieć możliwość wyboru wersji Pythona (wersja oficjalna stabila, wersja nowsza, ale niestabilna)? Dajcie nam feedback, z góry dziękujemy.

Pozdrawiamy,
zespół Oktawave

nie chcę, aby zabrzmiało to niegrzecznie, ale zastanówcie się: co mnie, jako użytkownika chmury interesuje, jaki OS tam musicie postawić? Po to mam uciec od tych przebrzydłych vpsów i innych dedyków, żeby nie martwić się takimi drobnostkami.

Python mnie nie interesuje, ale przy ruby jak najbardziej – jeśli z jakiegoś powodu nie możecie wspierać .rvmrc/.rbenv, to dodajcie choć wsparcie dla 1.9.3.
W tej chwili, oferując 1.8.7 i railsy 2.3.5 (wydane w 2008 i 2009 roku) zachowujecie się, jakbyście otworzyli smażalnie ryb i serwowali stare ryby.

Ktoś w ogóle coś pisze od podstaw na starych railsach jeszcze? Wydaje mi się, że nie, a starsze aplikacje już pewnie mają zapewniony hosting.

Proponuję zwolnić architekta i zatrudnić kogoś kto wie co to jest RVM i Bundler.

My na Shelly Cloud jakoś dajemy radę z najnowszymi wersjami Ruby :slight_smile:

To nie jest problem, żeby zainstalować najnowszą paczkę. Bez przesady. Pisaliśmy o tym powyżej. Problem polega na tym, że infrastruktura na tysiące instancji musi być stabilna. Na dziś Debian gwarantuje taką stabilność z niższymi wersjami paczek. Na jakim OS macie Ruby?

Ubuntu 10, 11, 12. Zawsze ten, który jest potrzebny, nie ten, który jest dostępny.

Trochę trudno czyta mi się między wierszami ale spróbuję przedstawić co zrozumiałem. Według mnie Wasze podejście to: stabilność całego systemu może zagwarantować tylko używanie stabilnej wersji Debiana oraz że nie można instalować Ruby czy Rails z innego źródła niż oficjalne repozytorium. Zgadza się?

W Shelly Cloud mamy z gruntu odmienne podejście. Według nas dla programistów Ruby najważniejsza jest dostępność nowoczesnej platfromy, wygoda obsługi i prostota pracy na co dzień. Oznacza to, że aby utrzymać stabilność musimy włożyć dodatkową pracę w sprawdzenie nowych pakietów gdy dodajemy je dla naszych użytkowników. Za to nam w sumie płacą.

Miło mieć konkurencję w postaci Octawave. Jednocześnie z mojego punktu widzenia proponujecie rozwiązania, które sprawdziłyby sie kilka lat temu - lecz nie dziś. Wydaje mi się też, że nie dostrzegacie jak wielkie tempo rozwoju ma środowisko Ruby. Jego główną zaletą jest to, że trzeba trzymać rękę na pulsie i nadążać.

+1 dla narzekań na wersję Ruby. 1.8.7 z oficjalnych paczek to chyba już nikt nie używa.

Trochę trudno czyta mi się między wierszami ale spróbuję przedstawić co zrozumiałem. Według mnie Wasze podejście to: stabilność całego systemu może zagwarantować tylko używanie stabilnej wersji Debiana oraz że nie można instalować Ruby czy Rails z innego źródła niż oficjalne repozytorium. Zgadza się?

W Shelly Cloud mamy z gruntu odmienne podejście. Według nas dla programistów Ruby najważniejsza jest dostępność nowoczesnej platfromy, wygoda obsługi i prostota pracy na co dzień. Oznacza to, że aby utrzymać stabilność musimy włożyć dodatkową pracę w sprawdzenie nowych pakietów gdy dodajemy je dla naszych użytkowników. Za to nam w sumie płacą.

Miło mieć konkurencję w postaci Octawave. Jednocześnie z mojego punktu widzenia proponujecie rozwiązania, które sprawdziłyby sie kilka lat temu - lecz nie dziś. Wydaje mi się też, że nie dostrzegacie jak wielkie tempo rozwoju ma środowisko Ruby. Jego główną zaletą jest to, że trzeba trzymać rękę na pulsie i nadążać.[/quote]
Wszystko pięknie, tylko pochwalcie się w takim razie precyzyjnie swoją konfiguracją.

Ubuntu 10, 11, 12. Zawsze ten, który jest potrzebny, nie ten, który jest dostępny.[/quote]
Ale nie chodzi o to, na czym sobie codziennie stawiasz Ruby. Chodzi o skalowalne i poważne infrastruktury. Czekam na odpowiedź Bragi.

sorry, ale dla mnie to brzmi coś w stylu: „nie wiemy jak zapewnić stabilność usługi, jaką oczekują użytkownicy rubiego, więc zrobimy biedakopię shelly clouda i będzie fajnie”

A dla nas to brzmi: wgrywamy, co nam się podoba i jak nam się podoba i póki jest cool, to coco jumbo i do przodu. Pytamy bardzo konkretnie o konfigurację, stabilność, SLA etc. Nie wiem, czy czytacie regulaminy, ale Shelly Cloud nie bierze za nic odpowiedzialności:

https://shellycloud.com/terms_of_service

Jak chcecie w takich warunkach prowadzić biznes?

Pozdrawiamy,
zespół Oktawave

[quote=Oktawave]A dla nas to brzmi: wgrywamy, co nam się podoba i jak nam się podoba i póki jest cool, to coco jumbo i do przodu. Pytamy bardzo konkretnie o konfigurację, stabilność, SLA etc. Nie wiem, czy czytacie regulaminy, ale Shelly Cloud nie bierze za nic odpowiedzialności:

https://shellycloud.com/terms_of_service

Jak chcecie w takich warunkach prowadzić biznes?

Pozdrawiamy,
zespół Oktawave[/quote]
Trudno nie odnieść wrażenia, że nie macie w zespole osoby, która orientuje się w świecie Rubiego. Dla mnie to podstawowy bloker na skorzystanie z takiej usługi. Radzę też przeczytać http://www.engineyard.com/blog/2012/prepare-your-app-for-rails-4-and-ruby-1-9/

Cieszę się, że powstaje nowy serwis hostingowy i fajnie, że komunikujecie się ze społecznością. Jednak z punktu widzenia użytkownika Railsów, Oktawave na razie jest totalnie nieprzydatny. Od kilkunastu miesięcy staram się już nic nie robić w Ruby 1.8.7 i Railsach 2.3. Czyli póki co, to nie jest hosting dla większości deweloperów Rubiego.