Identity 2.0

przepraszam, że trochę niezgodnie z tematyką forum:

chciałbym zaprosić wszystkich do zapoznania się z projektem identity 2.0: http://identity20.pl/

tworzę społeczność osób zainteresowanych technologicznymi, społecznymi i prawnymi aspektami zarządzania tożsamością sieciową. jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o OpenID, podyskutować na temat elektronicznego podpisu, zastanowić się, czy InfoCards zaimplementowane w Windows Vista zmieni sposób, w jaki logujemy się do serwisów, podywagować, czym tak naprawdę jest “cyfrowa tożsamość” lub tylko poprzeglądać bloga/wiki, jesteś mile widziany.

a żeby nie było całkiem off-topic, to napiszę tylko, że ruby ma chyba jedne z lepszych bibliotek związanych z tą tematyką. mamy do dyspozycji bardzo porządną bibliotekę openid

http://www.openidenabled.com/openid/libraries/ruby/download/

jest także serwer, używany przez verisign

http://identity.eastmedia.com/identity/show/Rails+OpenID+Server

do biblioteki jest dołączony openid login generator, próbowałem i działa. polecam waszej uwadze te technologie, być może któraś z nich będzie za jakiś czas istotną częścią każdego większego projektu webowego. zapraszam!

Subskrybuję bloga, ale niekoniecznie się udzielam - moje doświadczenie w tych kwestiach jest nieduże. A idea jest bardzo fajna - przy 20-30 serwisach, do których muszę się logować, takie rozwiązania zaczynają mieć coraz większy sens.

I pomyśleć że w systemie Mac OS jeszcze od starożytnej wersji 9.0 czy 8.x (z lat 90-tych ubiegłego wieku) jest takie coś, co nazywa się Pęk Kluczy (Keychain), gromadzący w bezpieczny sposób wszystkie logins/passwords z przeglądarek, klientów FTP, innych komputerów w sieci lokalnej… :cool:

Aktualnie w Mac OS X niemal wszystkie ważne programy używają tego (no, z wyjątkiem Firefoxa, który dość słabo osadzony jest w systemowym API i ma zdaje się jakiś własny Menadżer Haseł), co w połączeniu z synchronizacją poprzez konto Dot-Mac powoduje, że na każdym maku w pracowni mam wszystkie swoje hasła do serwisów, loginy do FTP i inne dane nie zaśmiecające mojej głowy czy nie daj boże - notesu…

Jak już będę duży i silny też sobie kupię Maca :wink:

To możesz w międzyczasie sobie zainstalować Linuksa z Gnome. Też ma ogólną bazę kluczy :wink:

Mam gentoo z KDE :wink: Tam też jest jakiś password manager, tak samo zresztą jak w Operze i Firefoxie.

Ale baza kluczy to nie jest jednak OpenID. Idea jest inna :slight_smile:

Że nie wspomnę o św.p. Paszportów Windows… Co platforma to manager…

No a openID ma to trochę poukładać, dlatego pomysł jest wart zainteresowania :slight_smile:

Cześć,

zapraszam wszystkich na pierwszy polski serwer OpenID, który znajduje się pod adresem openid.pl i rozdaje śliczne identyfikatorki użytkownik.openid.pl, a także pozwala korzystać z “przyspieszonej rejestracji”. jest to serwer testowy, więc może coś nawalić, ale już kilkanaście godzin działa stabilnie, czym nie wszystkie railsowe aplikacje mogą się pochwalić :wink:

jak już założycie sobie identyfikator, możecie go przetestować np. na blogu blog.identity20.pl lub rejestrując się na nettoblog.com (ze o livejournal czy magnolii nie wspomnę).

serwer jest spolszczeniem napisanego przez eastmedia i zakupionego przez verisign systemu o uroczej nazwie “pip”, przekazanego następnie do projektu apache. działa on np. na stronie http://pip.verisignlabs.com/

pozdrawiam i zapraszam

m.

ps. chciałem stworzyć nowy wątek, niestety, nie wiem widocznie jaki dziś jest dzień tygodnia. serwer mówi, że nie ‘piątek’ ani nie ‘Piątek’ ani nie ‘friday’ ani nie ‘Friday’. ktoś wie jaki? ‘wietrzny i ponury’?

:lol:

Posta napisałeś o 21:33 polskiego czasu więc to był jeszcze piątek.
Powinien zaakceptować (piątek|Piątek|piatek|Piatek)
Sprawdziłem - Piątek jako jedyny dzień w tygodniu nie miał wersji polskiej - poprawiłem - teraz można pisać z ogonkami, bez ogonków a nawet odmieniać:

“Jaki mamy dzień ? : Sobotę” ( sobota tez przejdzie - ot nowoczesna technologia antyspamowa) :smiley:

OK. A może lepiej spróbować zrobić zabezpieczenie polegające na sprawdzaniu obsługi JS? Chyba każdy z nas to ma włączone. Używam tego na kilkudziesięciu blogach i nikt się nie skarżył, a ma ono zasadniczą zaletę: nie wymaga wpisywania niczego przez użytkownika.

Ja mam zwykle wyłączone.