Ile czasu (h) zakodujesz logowania Facebook (FB) i Gmail (G+)?

Mam serwis online na desktopy responsywny (backend: RoR, front: Angular), który ma całą obsługę logowania (okno logowania: email, hasło) sesje, zabezpieczenia itp. Ile szacunkowo godzin czasu powinno zająć dorobienie w tym oknie podobnie jak to jest np. w Airbnb logowania przez Facebooka i Gmaila? Chodzi o kodowanie frontendu i backendu i zrobienie odpowiednich czynności po stronie Facebooka oraz Gmaila oraz testowanie tego?

15 min


1 Like

Dziękuję. Może się przyda. Jednak pytanie pozostaje w mocy jeśli chodzi o implementacje własnego logowania.

Z otestowaniem jakies 4 h tak myśle tyle zajeło mi dla Gmaila ale to wszystko zależe od twoich umiejętności bo pewnie ktoś z dużym doświadczeniem zrobiłby to o wiele szybciej :smiley: A i jeszcze jedno do autentykacji używałęm devise i oauth https://github.com/plataformatec/devise/wiki/OmniAuth:-Overview

Nie mogę się powstrzymać, jak widzę potworka “autentykacja”.

Polecam “uwierzytelnianie”. :wink:

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/autentykacja;13904.html I żeby nie było. Sam staram się zwracać uwagę by nie używać różnych anglojęzycznych potworków, ale czasem jest to sztuka dla sztuki. Autentykacja kojarzy się z autentyczny więc na moje oko to słowo też zostanie prędzej czy później uznane za prawidłowe.

Podałeś wypowiedź, z której wynika, że “autentykacja” w tym momencie nie istnieje. Są tam przemyślenia, czy takie słowo kiedyś zostanie uznane polskie.

Też mogę podać link: http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=263:autentykacja&catid=44&Itemid=145. :slight_smile:

Dlatego napisałem “na moje oko to słowo też zostanie prędzej czy później uznane za prawidłowe”. Przykład natomiast miał pokazać, że często słowa, które dzisiaj są niepoprawne ostatecznie zostają zaakceptowane.

Mix pl/en kurcze zaczyna sie coraz bardziej wkradać w moje słownictwo
Sorki faktycznie śmieszne ale @radarek ma racje chyba przyjda czasy że niektóre słowa zostaną wprowadzone :smiley:

Elegancki off top już od czwartego postu. Szanuję taki wątek na forum :joy:

Z tym zakodowaniem w 15 minut albo i w 4 godziny to bylbym sceptyczny szczerze mówiąc - ostanio jak coś takiego implementowałem pojawiło się sporo powikłań takich jak np. odświeżdanie tokenów, obsługa niedostępnych usług, rodzielenie pierwszego logowania (przy którym często robisz też rejestrację) od kolejnych.

W dodatku jest wiele podejść do tego co powinno się stać po kliknięciu “log in with facebook”. Od najprostszych:

  • rejestracja i logowanie tylko z fb
  • FB jako źródło danych do formularza, który przed wysłaniem i tak edytujesz
  • FB jako źródło danych do formularza, których nie możesz edytować
  • i jeszcze kilka innych

W dodatku każdy z serwisów korzystających z oauth (np. gmail, facebook, github) wysyła troche inne dane, co też komplikuje sprawę przy obsłudze serwisów.

Co do oryginalnego pytania - moim zdaniem nie da się na nie udzielić użytecznej dla Ciebie odpowiedzi bez dokładnego przeanalizowania wymagań, designu, obecnego stanu projektu oraz umiejętności jak i doświadczenia ludzi którzy mają to dla Ciebie wykonać. A nawet mając te wszystkie informacje będzie można tylko w przybliżeniu powiedzieć ile to zajmie. Nie mniej jednak owe “przybliżenie” też będzie obarczone sporym błędem.

Piszesz też o testowaniu, które samo w sobie oznacze różne rzeczy dla różnych osób. Dla jednych przetestowany kod to taki który “u mnie działa”, dla innych jest to pokrycie testami jednostkowymi, jeszcze inni będą chcieli testów integracynych, manualnych jak i wizualnych w różnych przeglądarkach.

Nie chcę wyjśc tutaj na leśnego dziadka, ale Twoje pytanie to to z serii “ile kosztuje napisanie strony?”. Na tak postawione pytanie jest tylko jedna słuszna znana mi odpowiedź - “tyle co samochód”.

Podobnie u Ciebie - “ile zajmie ficzer?”. Moim zdaniem mniej więcej tyle co namalowanie obrazu.

3 Likes

Co daje / ułatwia serwis developer.OKTA? (płatny przy projektach komercyjnych). Jest przecież wiele darmowych gemów do RoR czy bibliotek do innych języków/frameworków które robią tę samą robotę (?). A nawet czasem więcej.

Kolega zaczynający wątek chyba ma zlecenie i nie wie jak je wycenić, więc pyta o przybliżony czas wykonania :wink: