Ile jest pracy dla początkujących w Ruby?

Cześć!
Jak uważacie jak wygląda obecnie i jak będzie kształtował się w najbliższej przyszłości rynek dla początkujących w Ruby, Ror jeśli chodzi o staże i pozycje juniorskie? Od października uderzam na studia informatyczne z nastawieniem, na samodzielną naukę programowania i szybkie znalezienie pracy. Zainteresował mnie Ruby i Python, ale zacząłem przeglądać oferty pracy (szczególnie Poznań, bo to aktualnie mieszkam) i nie ma tego zbyt dużo w porównaniu do Javy, C#, js. Domyślam się, że jest na te pozycje również więcej chętnych. Spotkałem się też z różnymi sprzecznymi głosami. Jedne mówiły, że pracy w Rorze łatwo znaleźć pracę jako początkujący, inne, że lepiej się w ogóle w niego nie pchać. Prosiłbym więc o jakieś nakreślenie sytuacji. :slight_smile:

Dobre pytanie :slight_smile: Moja opinia może nie będzie popularna ale szczera :wink: Ja na Twoim miejscu nie uczyłbym się RoR. Oczywiście praca jest i pewnie ciągle będzie ale trochę się pozmieniało na rynku. Zdecydowanie więcej ofert jest związanych z utrzymaniem/refaktoringiem istniejących systemów niż z tworzeniem nowych. Tym samym są to raczej oferty dla mid-seniorów niż dla juniorów.

Po 10 latach pracy w RoR zrobiłem sobie roczną przerwę i pracowałem jako junior-mid React/Node/Blockchain. Myślę, że łatwiej być juniorem w JS niż w RoR. Łatwiej znaleźć pracę na miarę swoich możliwości. Do tego można próbować w różnych obszarach: frontend, backend, mobile, blockchain. Ze znajomością RoR właściwie robi się głównie backend aplikacji webowych i ciężko się z tego “wydostać”. Python daje trochę więcej możliwości.

Na Twoim miejscu zająłbym się JS (full-stack) albo Python’em. Oczywiście jeśli wybierzesz jednak RoR to nie będzie zła decyzja.

1 Like

A to programowanie Blockchaina to w Pythonie?

Nie chcę tutaj pisać o blockchainie bo to trochę off-topic ale zasadniczo Python jest ok jeśli chodzi o blockchain. Chociaż zdecydowanie lepsze są np. C++, Golang, Node ale temat jest trochę bardziej złożony :slight_smile: Jak Cię interesuje to napisz na priv.

A cały czas myśląc o możliwościach zostania juniorem co myślisz o nowych technologiach Elixir, Phoenix, Go i mobilnych Swift, Kotlin? Tutaj też ofert za dużo nie widać, ale skoro technologie dość młode to ich rynek teoretycznie powinien rosnąć. :slight_smile:

Niby tak ale zawsze warto patrzeć na inne wymogi przy takich ofertach. Może być tak, że na juniora Elixir będziesz też potrzebował być np. juniorem JS i Ruby. Rzadko kiedy jest tak, że znajomość niszowej technologii wystarczy. Przekonałem się o tym szukając pracy w “blockchainie”.
Myślę, że z tych podanych języków to pewnie Go mógłby być najlepszy.