Jak zaczac przygode z Ruby on Rails

Radarek +1 :slight_smile:

Wy te domeny na bieżąco rezerwujecie, prawda?

[quote=tjeden]Radarek +1 :slight_smile:

Wy te domeny na bieżąco rezerwujecie, prawda?[/quote]
No a jak, przecierz domaining to polskie słowo ;D

:smiley:

Psst, textmate2.pl i .eu są jeszcze wolne :smiley:

Niestety biorąc pod uwage podane przez Ciebie linki, zakładam, że przyjąłeś iż używam mac co mija się z prawdą.

Nie mam też ochoty opanowywać edytorów, które nie pozwalają używać strzałek na klawiaturze by poruszać się po kodzie, czy mają 2 tryby działania. Jeden do edycji kodu a drugi do czegoś innego (to nie mój styl :slight_smile: ). Od biedy dałem pięć minut redcar’owi ale nie pozwala mi wybrać czcionki, którą używam do kodowania no i odpadł.

Jak oceniacie 4ed. Agile Web Development with Rails?

Wszystkie poprzednie edycje to dla mnie było “must have” i świetny wstęp do Rails który porusza każdego zagadnienia po kawałku. Mam nadzieję, że 4 część równie pomocna ale nie czytałem.

Ostatnio trafiłem na ciekawy artykuł nt Why the Lucky Stiff , czyli _Why, i jego podręcznikowej publikacji. Muszę przyznać, że gość ma wyobraźnie i nie małą banię do przekazywania wiedzy w oryginalnej formie :wink: Bardzo mnie zachęcił do sięgnięcia po jego guide po RoR. Czy ktoś miał już styczność z tym podręcznikiem? Można się z tego coś uczyć, czy lepiej zaoszczędzić czas i pozostać przy suchych instrukcjach?

Why się wycofał bez śladu ze świata programowania prawie dwa lata temu, więc jego ewentualne przewodniki po Railsach będą bardziej niż przeterminowane.
Natomiast jego słynne “Why’s Poignant Guide to Ruby” do dziś pozostaje jedną z najfajniejszych książek do nauki Ruby.

Witam posiadam 4edycję Agile Web Development with Rails, przerabiam po kolei i mam problem z walidacją otóż:

Mój product.rb

class Product < ActiveRecord::Base validates :title, :description, :image_url, :presence => true validates :price, :numericality => {:greater_than_or_equal_to => 0.01} validates :title, :uniqueness => true validates :image_url, :format => { :with => %r{\.(gif|jpg|png)$}i, :message => 'must be a URL for GIF, JPG or PNG image.' } end
Wszystko jak w książce a jednak nie działa ponieważ mam błąd:

undefined method `validates'

W czym tkwi problem?

PS. Uznałem że post najlepiej będzie pasował do tego tematu, dlatego nie tworzyłem nowego.

Nie powinno być czasem ‘validate’ zamiast ‘validates’ ?

Jest validates ; )
Na przykład :
validates :email, :presence => true,:uniqueness => true

validate również jest, różnica między validate a validates polega na tym, że validates to skrócona wersja validates_xxx, dzięki czemu można każdy standardowy atrybut walidować w jednej linijce, natomiast validate służy do pisania własnych walidacji.

Jaką masz wersję rails?
Skoro nie ma zdefiniowanej, to znaczy, że nie ma jej w Active Record, albo model nie potrafi się z metodą połączyć.

Rails 2.3.5

Pełna wersja błędu:

http://91.228.197.223/error.html

Ta składnia jest dopiero od Rails 3. Cała książka zapewne wymaga rails 3.0.* żeby przykłady działały bez problemu.

Zgadza się zainstalowałem 3 i działa :wink:

Witam, chciałbym wreszcie przysiasc do ROR i nauczyc sie go wiec najpierw jak to mam zwyczaju czytam forum i tak zastanawia mnie pewna rzecz.

  1. Którą wersję railsów porusza ta książka? http://helion.pl/ksiazki/agile-programowanie-w-rails-wydanie-ii-zespol-autorow,agilep.htm (wszyscy chwala wiec chciałbym sie zaopatrzyc) czy w planach jest wydanie 4 edycji po polsku? (nie wiem ale jakos nie lubie sie uczyc nowych rzeczy po eng chociaz nie mam z nim problemu)

  2. Czytałem temat dotyczacy hostingu na aplikacje w ror i zastanawia mnie pewna rzecza, czy to nie moze byc poprostu tak, ze wykupuje serwer wrzucam na neigo pliki z folderu APP które działaja sobie swietnie u mnie lokalnie i wszystko bedzie działać?

Dzieki za odpowiedzi pozdrawiam.

Ups, masz problem ; )

Używasz do tego capistrano, takiej aplikacji która za Ciebie robi wszystko co należy - ręcznie przez FTP się nie wrzuca ; )

Ups, masz problem ; )[/quote]
Zrozumiałem, trzeba zmienić nastawienie :stuck_out_tongue:

Katalog app/ to tylko fragment Twojej aplikacji.

Generalnie – tak, można robić deployment przez FTP. Ale tylko dopóki jedyne co się składa na Twój deployment to nowsze wersje plików. A co z odpaleniem migracji baz danych, na przykład?
Stąd właśnie tylko hosting z shellem, tylko deployment przez Capistrano.

Chociaż! Na początek możesz spróbować Heroku (heroku.com), deployment jeszcze łatwiejszy niż kopiowanie przez ftp.

A co sądzicie o kursie na Lynda.com?

http://www.lynda.com/Ruby-on-Rails-3-tutorials/essential-training/55960-2.html?srchtrk=index%3A1 linktypeid%3A2 q%3Aruby page%3A1 s%3Arelevance sa%3Atrue producttypeid%3A2

Dodatkowo zaopatrzyłem się w:

Ruby on Rails : od podstaw / Steve Holzner ;
Ruby : wprowadzenie / Michael Fitzgerald ;
Ruby on Rails 2.1 : tworzenie nowoczesnych aplikacji internetowych / Jarosław Zabiełło.

Ostatnia pozycja traktuje o RoR 2.1 ale pomyślałem, że mimo wszystko może się przydać.

Jasne, zwłaszcza jeśli zima będzie ostra i ogrzewasz kominkiem :wink: