Jak zainstalować i skonfigurować Qt dla Ruby 2

Z racji że to mój pierwszy post chciałem się przywitać. Właśnie zacząłem odkrywać ten język i trafiłem na wasze forum. Mam nadzieję że jesteście wyrozumiali dla nowych adeptów tego rubinowego jezyka.
Właśnie zacząłem przeglądać możliwości języka Ruby i chciałem wypróbować jak się używa biblioteki Qt z Ruby i pojawił się problem. Mianowicie nie mogę poprawnie zainstalować i skonfigurować Qt dla Rubiego.
Używam Ruby200-x64 na Windows 7/64 bit.
Czy ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć co zrobić i jak mam doinstalować potrzebne biblioteki żeby wypróbować Qt dla Rubiego?
Owszem przeglądałem anglojęzyczne strony i starałem się wykonać zawarte tam instrukcje ale bez rezultatu.

Programowanie w Ruby na Windowsie to tragedia. Najlepiej zainstalować jakąś dystrybucję Linuxa.

Z pewnością masz rację. Jednak najczęściej pracuje na Windows 7 dlatego też chciałbym znaleźć rozwiązanie i na nim używać Ruby’iego choć w przyszłości nie wykluczam możliwości pracy na dystrybucji Linuksa.

Naprawdę warto zaoszczędzić sobie nerwów korzystając z linuksa. Jeżeli jednak jesteś zdeterminowany pozostać przy windowsie, wrzuć distro do maszyny wirtualnej via virtualbox albo vmware. W ten sposób dzieląc katalog z aplikacją między systemy, możesz korzystać z IDE pod windowsem, a resztą pod linuxem.

1 Like

Jeśli chcesz zrobić aplikację okienkową dla Windows w Ruby to polecam Shoes. Piękna składnia, masa możliwości i bez problemu daje się spakować do .exe.

Dziękuję za odpowiedzi. Szkoda że nie ma sposobu aby używać Qt pod Windows.
Toomus dzięki za info o Shoes, nie słyszałem o tym.
A czy z Gtk też są takie problemy pod Windows jak z biblioteką Qt?

Do aplikacji okienkowych polecam VisualRuby. Prosty i przejrzysty :smile:

Tylko że biblioteke Qt można wykorzystać także przy pracy z innymi językami :wink:

Ależ oczywiście że się da. Pozwoliłem sobie wygooglować dla Ciebie https://github.com/ryanmelt/qtbindings/

przy aplikacji okienkowej skorzystałbym z JRuby, myśle, że to podejście będzie dużo lepsze od Qt.

Metero dzięki za link. Jednak mam mały kłopot nie bardzo wiem jak to poprawnie zainstalować aby działało. Qtbindings próbowałem już wcześniej zainstalować jednak nie mogłem tego używać :frowning:
Czy mógłbyś mi napisać mini tutorial jak to poprawnie zainstalować bo najwidoczniej coś musiałem zrobić źle że nie diała.

@Magvot niestety nie mogę Ci pomóc. Nie korzystam z windowsa i nigdy nie pisałem w Ruby pod windowsem. Poszukałbym szczęścia w readme na githubie lub na stackoverflow. Powodzenia!

Hej,

Sam testowałem Qt i Rubiego, ale tak jak wyżej sugerowano pracowałem pod Linuxem(Ubuntu) i korzystałem z https://github.com/ryanmelt/qtbindings. Trochę też pogooglałem i znalazłem temat, który może rozwiązać twoje problemy(http://stackoverflow.com/questions/7577248/how-can-i-get-qt4-running-with-ruby-1-9-2-on-windows-7).

Pozdrawiam