Jakich technologii około ROR warto się uczyć?

Hej, uczę się ROR od jakiegoś dłuższego czasu i mam pytanie odnośnie technologii “okołororowych”, które warto poznać.
Wiadomo na początku czysty ROR + git, potem dochodzi HAML, SASS, jQuery ale co potem?
Pisze sobie jakieś swoje małe aplikacje i chciałbym być mniej więcej na bieżąco i znać trendy. Czego mogę jeszcze użyć razem z ROR? Może mongodb, redis? Interesuje się tworzeniem aplikacji internetowych, ale traktuje to bardziej jako hobby, bo zawodowo zajmuje się zupełnie czym innym, chociaż też IT. :slight_smile:

Frameworki javascriptowe.
Przy czym w społeczności RoR zdaje się wygrywać Ember.js, ale jak poznasz Backbone czy Angulara to też będzie nieźle.

Redis – jak najbardziej tak.
MongoDB – jakaś baza dokumentowa na pewno, może być Mongo, ale osobiście wolałbym się nauczyć np. Riaka.

Dzięki za odpowiedź.
Właśnie myślałem o jakimś frameworku javascriptowym, lecz nie do końca rozumiem jak to by miało działać. Chodzi Ci o frontend w js, który przekazuje zapytania do backendu w RoR, czy może jednoczesne współistnienie np. backbone i RoR? Do tej pory znałem podejście extJS jako frontend i łącznienie z backendem z wykorzystaniem AJAX’a, domyślam się, że nie o to chodzi.

Angular, Backbone…

Ja bym proponował raczej coś do testów, jeśli jeszcze nie piszesz :slight_smile:

Rspec, capybara

Twitter bootstrap jest dosyć często używany, warto znać

teoria baz danych i sql