Junior Ruby On Rails

Witam
Czy ciężko jest juniorowi ror? Mam na myśli jaką wiedzę musi posiadać przed takim stażem. Czy jeżeli ogarniam temat z railstutorial.org i wezme w jakims 3 dniowym szkoleniu będę miał problem ze znalezieniem pracy?
Jak wygląda praca ror dev? Piszecie jakieś zaawansowane projekty czy korzystacie z takiego devisa etc? Ciężko jest? Wiem że to zależy ale orientacyjnie ±

Może zostanę skrytykowany, ale moim zdaniem wcale nie jest łatwo juniorowi ROR. Poza tym definicja juniora ROR jest mega niedookreślona. Miałem okazję brać udział w 2-3 rozmowach kwalifikacyjnych, ale wydaje mi się, że po zrobieniu railstutorial.org ta wiedza mimo wszystko jest nieugruntowana i niesprawdzona. Usłyszałem, ze dobrze byłoby gdybym zrobił swój projekt (i tak też czynię), jednocześnie dzięki temu sobie utrwalam wiedzę.

Przeglądam oferty pracy juniorów, ale wymagania są z zakresu 1 do 2 lat komercyjnego kodowania. Jak zapytałem przedstawiciela jednej z firm, dlaczego takie wymagania stawiają dla juniora (czyt. początkującego), to usłyszałem, że stawki są bardzo wysokie i starają się szukać od razu kandydatów spełniających warunek (samodzielności).

Rada dotycząca stworzenia czegoś własnego (własnego projektu autorskiego) o dowolnej tematyce, ale żeby chodził na produkcji jest jak najbardziej trafiona.

ok
a czy firmy faktycznie zabijają się o railsowców?

A kto powiedział, że będzie łatwo? Łatwo to można mieć w innej pracy. Trzeba chłonąć wiedzę gdzie się da, łapać kontakty gdzie się da. Apropo projektów to na początku są ważne, trzeba chyba w jakiś sposób pokazać że co się potrafi - chyba żaden Junior mi nie powie, że coś potrafi, a nie zrobił żadnego projektu, potem jeżeli mamy umiejętności to nie jest to aż tak ważne, jeśli mamy dużą wiedzę to implementacje sobie ogarniesz sam, posługująć się Googlem i swoimi doświadczeniami. Nie wiem jak w innych firmach, ale u nas każdy kandydat ma pair-programming z doświadczonym seniorem, dostaje prosty task, który często na samym początku wydaje się być mega skomplikowany (umiejętność poruszania się po projekcie, dowiadujemy się jak człowiek potrafi myśleć i w jaki sposób próbuje rozwiązać problem.

Nie wiem co pokazuje RailsTutorial bo nigdy go nie przeczytałem :smirk:, ale w Railsach jest dużo rzeczy które są w RailsGuide, a tak na prawdę ich się nie używa - np. stosowanie zmiennych globalnych, które wyświetlamy w widokach, a powinno się przesyłać je przez locals.

Imo znajomość patternów i best practices jest bardzo ważna, jeśli masz wiedzę jak coś zrobić, wykorzystać to samo zaimplementowanie nie powinno być trudne. No i o TDD to już nie wspomnnę, bo wiele firm z tego korzysta, a samo napisanie wpierw testu bardzo ułatwia późniejszą implementacje kodu.

Moim zdaniem jest duży popyt na railsowców, ale zakładam, że na innych specjalistów również. Jak rozmawiam ze swoimi kolegami seniorami to mówią, że w ich firmach brakuje midów i seniorów.

Odpowiedź na Twoje pytanie jest twierdząca, natomaist musisz pewien etap przebrnąć aby być dla firm atrakcyjnym kandydatem. W moim uznaniu jeśli pójdziesz i powiesz że przerobiłeś tutorial, to nie zrobi to na nich najmniejszego wrażenia.

Jeśli pójdziesz i powiesz, że zrobiłeś swój projekt, będzie Ci nieco łatwiej ich przekonać. Możesz mieć też szczęście dostać się do jakiejś firmy, która pomoże Ci się rozwinąć, ale myślę że duże firm, wolą już bardziej samodzielnych programistów.

To chyba jakiś żart?

  1. Tutorial + 3 dniowe szkolenie nie ma szans w tym momencie. Są wyjątki, ale powiedziałbym, że raczej 1-2 lata doświadczenia w tym komercyjnego + rzeczy, których w popularnych tutorialach nie znajdziesz.
  2. Jest popyt na Railsowców, ale jak wszędzie oczywiście min. regularów, bo na pozimie juniorskim podaż przewyższa popyt.

Na taki staż;praktyki? To z czego mam się nauczyć ;O

Ale i tak się nie zniechęcam :smiley: Railstutorial i kilka innych kursów ukończone, mały projekt napisany i umiejętność wykorzystania railsów w praktyce też jest.
Dzieki za odp, pozdro

Ja jestem w podobnej sytuacji w sensie na początku samym tej ścieżki i powiem Ci maciej2, że od końca września do końca grudnia miałem jeden staż zdalny po godzinach pracy, teraz mam drugi też po godzinach i dopiero na poważnie zaczynam rekrutować na stanowiska juniorskie. Wcześniej (przed jakimkolwiek stażem) nawet nie dostawałem odpowiedzi na moje aplikacje, a teraz chociaż mam informacje zwrotne, albo jakieś zadanka do wykonania i przesłania więc załap się na staż gdzieś i będzie łatwiej.

motyla noga! Chodziło mi o staż a nie juniora :smiley: @Dejan @Młodszy_Programista mając na myśli juniora myślałem jeszcze o stażu po którym dopiero uzyskałbym taki tytuł :smiley: co w takim układzie ?

Samodzielny programista z 2 letnim doświadczeniem komercyjnym - ładny mi junior :wink:

Złap staż tak by zdobyć około 6 miesięcy doświadczenia chociażby (od takiego okresu doświadczenia komercyjnego widziałem oferty dla juniorów). Wiadomo wiedza też musi za tym iść ale to już zostanie sprawdzone na rozmowach, a doświadczeniem pochwalisz się na starcie w CV i na gitcie.