Kolor tła w edytorze

Jakiego motywu używasz w edytorze tekstu?[poll type=regular]

  • jasny
  • ciemny
    [/poll]

Temat z kategorii “pierdoły”.
Ostatnio na jednej z grup FB z cyklu “Programista szuka pracy”, ktoś wrzucił swoją stronkę/portfolio, na której było widać edytor z jasnym tłem. Niedługo po tym pojawił się czyjś komentarz “-10 na start za jasny motyw ide”, który zebrał nawet kilka lajków.
Jak dla mnie komentarz absurdalny, ale może się nie znam. Zwracacie uwagę na to w czym ktoś pisze, jakich kolorów używa? To raczej indywidualna sprawa, według mnie.
Ja osobiście najczęściej używam ciemnego motywu, ale jak muszę coś zrobić, a łapie mnie zamuła i zasypiam, to przełączam na biały żeby mniej się chciało spać, nawet czasem działa :smiley:

Ja przez lata korzystałem z ciemnego tła i było spoko.

Jakiś czas temu (już będzie ponad rok) korzystam z jasnego tła (dokładnie to Flat UI Immersed Theme pod VSCode) i też jest spoko, a w moim odczuciu chyba nawet lepiej.

Każdy jest inny i każdy powinien dobierać sobie środowisko pod siebie tak jak mu wygodnie. W mojej ocenie to że ciemne tło jest bardziej “pro” to tylko bezsensowne pieprzenie ludzi którzy chcą sobie połechtać ego.

Akurat pieprznie to jest wypowiadanie się o czymś, o czym najwyraźniej nie ma się pojęcia.

Wszystko zależy od kontrastu monitora, jego jasności oraz w ogromnej mierze jasności pomieszczenia w którym pracujesz (czy ogólnie miejsca w którym pracujesz, bo może korzystasz z komputera “na zewnątrz”). I mimo że teoretycznie łatwiej jest się skupić na ciemnych literach na jasnym tle (zwłaszcza jeżeli masz astygmatyzm) bo źrenica oka jest mniej rozszerzona (bo wpada do niej więcej światła), a co za tym idzie łatwiej się skupić oku na danym tekście (jako eksperyment, spróbuj czytać normalną papierową książkę o zmroku, kiedy źrenice są bardzo rozszerzone, naprawdę ciężko Ci będzie się skupić na tekście), to jednak przy odpowiednim kontraście, jeżeli z monitora leci do źrenicy mniej światła, bo mamy ciemne tło, a tylko tekst jasny (już nie mówiąc o ciepłym, delikatnym i rozproszonym świetle w samym pomieszczeniu… czy na zewnątrz [serio, pochmurne dni i duże okna są najlepsze do gapienia się w monitor]) i ślepimy się w ten monitor przez kilka godzin prawie non stop, to jest to o wiele mniej męczące dla oczu niż patrzenie w jasne tło edytora i ciemne litery. Tak samo jak jazda samochodem w pochmurny dzień (ale nie ulewny :wink: ) jest dużo mniej męcząca, od jazdy w dzień słoneczny.

Tak wiec to, że stanowcza większość osób wybiera do pracy ciemne tło i jasne litery, może nie być w pełni świadome, a wynikać z tego że po prostu mniej męczy ich oczy, mimo tego, że nie do końca są świadomi tego, dlaczego pracuje im się lepiej z ciemnym tłem.

I jeszcze jedno, bo to nie wynika z tego co napisałem. Ani zbyt duży kontrast liter do tła, ani zbyt mały nie jest dobry. To jaki danemu człowiekowi najbardziej będzie odpowiadał, zależy bardzo od predyspozycji oczu danego człowieka. Kolejny temat to wielkość czcionki, dla oczu czym większa tym lepsza, dla zrozumienia danego kawałka kodu… już niekoniecznie, ale to może innym razem :wink:

A takie rzeczy, jak u różnych ludzi potrzeba zmiany dla samej zmiany, której też nie można po prostu ignorować, bo ta zmiana (np. jasnego tła na ciemne lub na odwrót) potrafi bardzo wpływać na komfort psychiczny danej jednostki to już zupełnie inna inszość. Tak samo jak to, że niektórzy odczuwają komfort z przynależności do większości, a inni z tego że zawsze są na opak. Mimo że to ma mniejsze znaczenie, to też tego ignorować nie można.

Wbrew pozorom problem jest cholernie złożony. Wiele osób, z różnych drugorzędnych powodów nie będzie się dobrze pracowało z danym kolorem tła i tekstu, mimo że teoretycznie, obiektywnie jest to np. najlepsza kombinacja biorąc pod uwagę kalibrację monitora i jasność danego pomieszczenia.

1 Like

Ja jak pracuję na powietrzu to tylko jasny kolor tła