Książka o Ruby/Ruby on Rails

Witam.

Dopiero mam zamiar zacząć uczyć się ruby oraz ror. Do tej pory trochę programowałem w C/C++. Jaką książkę do nauki ruby aktualnie polecacie ? Czytałem dobre opinie o książce “Programowanie w języku Ruby. Wydanie II” wyd. 2006, ale jest ona dosyć stara jak widać i nie wiem czy nauka z niej ma sens pod kątem najnowszej wersji Ruby. Jeżeli zmiany są zbyt duże, aby tracić czas na naukę z tej książki to jakie inne tytuły polecacie ? Najlepiej, aby zawierała wszystko od podstaw aż do bardziej zaawansowanych rzeczy. Nie musi być jakoś wyjątkowo prosta, z nauką jakoś sobie radzę. Po skończeniu książki o Ruby mam zamiar uczyć się o RoR, ponieważ najbardziej interesują mnie aplikacje webowe - tutaj również prosiłbym o polecenie jakiejś ciekawej książeczki.

Z polskich książek jest trochę nowsza “Ruby programowanie” wydana przez Helion (oryginał to: “The Ruby Programming Language”, David Flanagan and Yukihiro Matsumoto, 2008).

Ruby. Przewodnik programisty wydany przez Helion jest super :slight_smile:

1 Like

Zastanawiałem się nad tą pozycją, ale przeczytałem ogromną ilość negatywnych opinii na jej temat, poczekam jeszcze na opinie innych, dziękuję.

https://www.railstutorial.org/ - polecam książkę, ale jeszcze bardziej polecam kurs video (najlepiej video równolegle z książką)

1 Like

“Ruby. Przewodnik programisty” jest polską wersją książki “Well-Grounded Rubyist”. O ile angielska wersja jest rewelacyjna, to polską ledwie przeczytałem, tak mnie irytowało tłumaczenie :slight_smile:

Po wielu pozycjach przez które przebrnąłem, najbardziej aktualną i najlepszą książką jak dla mnie jest wspomniana już pozycja https://www.railstutorial.org/. Idealna na start, w niektórych grupach uważana wręcz za biblię RoR ;]

Dobry guide ze sprawdzoną ścieżką nauki z medium: tutaj.

@btx
Dziękuję. A jest jakiś przekład na język polski ? Z angielskim dosyć dobrze sobie radzę, ale obawiam się że połowę czasu będę musiał spędzić na sprawdzaniu znaczenia słów, gdyż nie mam aż tak bogatego zasobu słownictwa angielskiego - niemniej jednak rozważę pozycję, jeżeli jakoś będę dawał radę to postaram się ją skończyć.
@kwitczak
Dzięki za opinię, najprawdopodobniej sięgnę właśnie po ten tytuł - “Ruby. Przewodnik programisty”. Później spróbuję z tym tutorialem do RoR.

@topic
Ktoś może zna jakiś polski odpowiednik https://www.railstutorial.org ? Nikt nie podjął się tłumaczenia (prawidłowego, porządnego) ? Ewentualnie jakąś inną pozycję o podobnie wysokim poziomie.

I bardzo dobrze, bo angielskiego i tak będziesz się musiał nauczyć :slight_smile:

3 Likes

Ja też polecam “Ruby. Przewodnik programisty”, David Black. Przeczytałem całą i zaglądałem też później do niej jak musiałem coś odświeżyć. Prawdopodobnie jeszcze nie raz zajrzę.

Witam,
oddam w dobre ręce i tylko całość kolekcji
tylko odbiór osobisty w Krakowie okolicy Galerii Kazimierz - Zabłocie
za całość 200zł

A ja nie mogę polecić książki
Ruby. Przewodnik programisty. Wydanie II - David A. Black
dla zupełnie początkujących. Sam autor tam pisze, że nie jest to książka opisująca podstawy Ruby dla nowych ludzi zaczynających naukę Ruby od zera. Mało co rozumiem w tej książce, przykłady nie są dobrze opisane, tak jakoś porozrzucane. Pobrałem pliki z heliona przez ftp i przykłady nie są pozaznaczane w książce, trzeba szukać samemu w IDE. Autor od razu rzuca nowego adepta na głęboką wodę, nie rozumiem też opisanej przez niego obiektowości. Obrał raczej w tej książce drogę typu, “Patrzcie jaki jestem mądry”, zupełnie odmienna od choćby pana Jerzego Grębosza. Który naucza powoli, systematycznie, dokładnie wprowadza w świat języka i opisuje podstawy, pętle itp. Jestem nowy w języku Ruby i jednak muszę znaleźć coś nowego, prostszego, takie podstawy podstaw. A jak dla mnie, ta książka jest raczej dla średnio zaawansowanego programisty Ruby.
Szkoda że tak mało książek wychodzi do Ruby i railsów, zauważyłem na helionie, że powstaje coraz więcej książek do Pythona, o PHP to już nie wspomnę. Nawet Node wypuściło ostatnio kilka dobry pozycji książkowych, może ktoś jest chętny napisać tak parę książek o Ruby/RoR?. Z tych książek niżej, możecie polecić coś łatwego?

może Ty nie książki potrzebujesz lecz kursu wideo ?