Losowa liczba

Witam

Jak wylosować liczbę z zakresy np. 1-10. Wiem wiem nic trudnego.
Ale jak to zrobić wiarygodnie dla użytkownika korzystającego z serwisu?
Aby nie miał podejrzeń, że wylosowana liczba była z góry ustalona.

Jest np 10 osób które kupiły w moim sklepie internetowym telewizor.
Jak wylosowac jednego z kupujących aby reszta nie miała wątpliwości,
że wszystko odbyło się bez przekrętów?

Ma ktoś może jakiś pomysł?

Pozdrawiam

To bardziej zagadnienie z zakresu psychologii / marketingu / PR.

puts rand(10)

Oczywiście to jest liczba pseudolosowa. Ewentualnie możesz skorzystać z /dev/random - linux zbiera informacje o losowych zdarzeniach (ruchy myszką, jakieś dane z sieci itp) i w ten sposób buduję sobie pewną pulę entropii.

Mam wrażenie że to dość trudne zadanie. Ja na przykład nawet nie próbuję rozkminiać takich losowań - z automatu im nie wierzę :slight_smile: Z drugiej strony 90% masy kupującej łyknie prawie wszystko.
Jeśli mnie bardzo zależałoby na zobiektywizowaniu wyniku i uwypukleniu go w celach promocyjnych schematu, to zapewne nie szukał bym rozwiązania jedynie po stronie aplikacji. Raczej próbowałbym to związać z klientem w realu (pesel - np. suma bliska czemuś, numer faktury … )

takie luźne przemyślenia :wink:

Ja w sumie potrzebuje takich liczb dziennie dwie.

Pomyślałem o wykorzystaniu liczby z gry multi multi której wyniki są losowane codziennie o 14 i 22 w polsacie.
Jednak tam jest losowane 1 z 80 a ja potrzebuje 1 z 10. Wiem można zrobić modulo na wylosowanej liczbie.

Ciekawe czy mogę wykorzystać tak wylosowana liczbę w sowim serwisie?

jeśli potrzebujesz naprawdę w pełni losowych liczb to użyj http://www.random.org/

Automat z kolorowymi latającymi kulkami i nadzór “Komisji Kontroli Gier i Zakładów” jest jedyną opcją gwarantującą przejrzystość ;).

A tak całkiem serio: głupi rand() zapewnia taką losowość że nikt nie powinien się przyczepić. Ja bardziej niż nad implementacją losowania liczb bym się zastanawiał nad zabezpieczeniem dostepu do serwera / bazy danych i aplikacji z zewnątrz, tak aby nikt nie próbował iść w ślady Kevina M. i wygrać 2x Porshe dla siostry :wink:

http://www.racjonalista.pl/index.php/s,20/t,30118

:wink:

A może w określonych interwałach czasowych wyświetlać liczbę losową. O ustaloniej godzinie (np. o 19.00) wygra numerek który akurat został wyświetlony.
Klienci będą widzieli, że liczby są generowane losowo.

Tylko pytanie: po co?

Nie lepiej napisać w regulaminie sklepu o generatorze ?

[quote=RORMaster]A może w określonych interwałach czasowych wyświetlać liczbę losową. O ustaloniej godzinie (np. o 19.00) wygra numerek który akurat został wyświetlony.
Klienci będą widzieli, że liczby są generowane losowo.[/quote]
E tam, możesz losować numerki losowo, a ten o 19 i tak spreparować :wink: Mnie by to nie przekonało jakbym był podejrzliwym skurczybykiem :stuck_out_tongue:

Nie wiem, czy tutaj nie wchodzi w grę jakaś ustawa o grach losowych, a patrząc na ostatnią zawieruchę z “jednorękimi bandytami”, to byłbym bardzo ostrożny w tworzeniu takiego serwisu. Jeśli jednak prawo nie stoi na przeszkodzi, to aby być naprawę wiarygodnym, trzeba by korzystać z usług audytowych, a te z pewnością do tanich nie należą. Wszystko jednak rozbija się o to, czy zamierzasz losować mieszkania, czy kubki do kawy. W tym drugim przypadku nie zawracałbym sobie głowy audytowaniem.