Mapki i ficzery

Czy ktoś spotkał się z jakimś rozwiązaniem pozwalającym na zaznaczanie na mapkach google (ewentualnie: bing, yahoo, openstreetmap, a może inne?) czegoś więcej niż pojedynczego punktu z współrzędnymi longitude/latitude? Szukam rozwiązania dla Railsów pozwalającego na pobranie z mapki bardziej złożonej struktury niż punkt na płaszczyźnie ale nie widzę nic poza YM4R, YM4R-gm/ YM4r-mapstraction. Czyżbym coś przeoczył?

Zobacz na nową bibliotekę: https://github.com/apneadiving/Google-Maps-for-Rails

nie potrzebujesz tak na prawdę żadnej ekstra biblioteki: jest API od Google dla JavaScriptu i możesz tam zrobić bardzo dużo. Zaznaczanie punktów, kontrolowanie chmórek, przenoszenie punktów, zaznacznanie obszarów wielobokami, zaznaczanie trasy po ulicach… nakłdaki będą miały częśc funkcjonalności – API od Google - wszystko.

http://code.google.com/intl/pl-PL/apis/maps/documentation/javascript/

Dzięki. Widzę, że kluczowa technologia w tej dziedzinie to Google Maps, ale przecież nie tylko Google ma swoje mapki, a ceni je sobie (podobno) jakby był jedynym dostawcą, do tego jeszcze wszystkie te ograniczenia…

A może wiecie jaki jest koszt komercyjnej wersji Google Maps API? Tak z czystej ciekawości, bo nigdzie explicite takiej informacji na stronach Google’a nie znalazłem. Tylko, że zaczynają się od $10k.

Kiedyś dla jednego klienta orientowaliśmy się w komercyjnej wersji Google Maps dostarczanej przez jakąś firmę (nie pamiętam nazwy), chodziło o to żeby nie było brandingu Google na grafikach (serwis miał być bardzo “antykorporacyjny”). Dostałem w odpowiedzi bardzo uprzejmego maila, z informacją że cena jest z reguły ustalana indywidualnie (zależy od obciążenia / ilości zapytań), ale generalnie zaczyna się około bodajże 2k USD za miesiąc. Po przekazaniu tego klientowi okazało się że “antykorporacyjność” nie jest dlań warta aż tyle :wink:

O jakich ograniczeniach konkretnie mówisz? Tzn. które według Ciebie mogą Ci przeszkodzić w Twojej aplikacji?

Miałem na myśli wymagania i ograniczenia licencyjne, w szczególności te z 9 i 10 punktu warunków używania Google Maps (http://code.google.com/apis/maps/terms.html)

A to rzeczywiście jest kłopot :]

Z konkurencji jest jeszcze Yahoo Maps i Bing Maps, ale pewnie też mogą mieć podobne zapisy w regulaminie.

Jeśli chcesz trzymać swoje dane i móc używać gdzie-chcesz, to polecam SimpleGeo. Wada: nie mają wizualizacji w formie mapek, to jest po prostu API do wyszukiwania (geolokacja i odwrotna geolokacja) i ewentualnego właśnie trzymania i wyszukiwania własnych geodanych (“warstwy”).

Z drugiej strony pewnie możesz stronkę z samą mapą uczynić ogólnodostępną, po prostu dla current usera będącego gościem pokażesz gołe google maps bez żadnych danych z Twojego serwisu. Inna sprawa że jest to obchodzenie licencji, czyli śmierdzi.

Google Maps ma też odpowiedniki komercyjne, których można używać w aplikacjach nieogólnodostępnych, płatnych, intranetowych itp. – http://www.google.com/enterprise/

Żeby ograniczyć ilość babrania się z JS, można zbudować w XMLowym widoku plik KML (Googlowy otwarty format do oznaczania rzeczy na mapie) i wyświetlić go na mapce, wystarczy wtedy kilka linijek JS. Nie działają tu wszystkie opcje dostępne w KML, ale wszystkie podstawowe takie jak punkty, trasy, wielokąty, itd. - tak. Tylko wtedy trzeba wystawić taki plik KML by był widoczny na zewnątrz dla wszystkich, bo Google musi go pobrać, jeśli nie chcesz tego robić, możesz zrobić to lokalnie używając http://code.google.com/p/geoxml3/ który ma jeszcze mniej opcji, ale działa dobrze :).