Materiały do nauki ruby & rails

Cześć, od 1,5 roku pracuję w Javie (Spring Boot & Hibernate) lecz chciałbym pouczyć się Ruby + Railsy ale potrzebowałbym w miarę aktualnych materiałów - czyli jak najnowsza książka o Ruby i Railsach. Czemu książka, a nie materiały w internecie? Bo dojeżdżam “kawałek” do pracy autobusem i tam mam czas na luzie sobie poczytać, kindle nie posiadam, a na telefonie jest mi niewygodnie :slight_smile: Wiem jak wygląda kod, umiem coś prostego napisać ale bez jakichś fajerwerków (typu metaprogramming), piszę sobie małą aplikację (API) w Railsach żeby troszkę bardziej się oswoić z błędami i dziwnymi przypadkami ale nie wykorzytuję pewnie nawet połowy fajności tego języka :slight_smile: Czytam sobie blogi, tutoriale, oglądam filmiki z konferencji na YT ale to trochę za mało.
Polecacie coś przyjemnego do czytania? Proszę aby nie podsyłać linków do dokumentacji :slight_smile:

Pojade klasykiem: M.Hartl Ruby on Rails Tutorial
Warto wcześniej zrobić sobie kilka interaktywnych kursów, wtedy łatwiej zacząć.

@Geszel dzięki za propozycję, widziałem to już ale chodziło mi raczej o papierową książkę :slight_smile:
Chodzi mi o samo Ruby jak również o RoR’a. Jeśli masz jakieś propozycję to śmiało rzucaj :slight_smile:

Z ruby’ego polecam Ruby. Przewodnik programisty Davida Blacka. Z railsów jest problem taki, że książki się deaktualizują…

@gpks Dzięki, sprawdzę tytuł choć czekam wciąż jeszcze na jakieś propozycje. Co do RoRa to ważne żeby trzymała się jednej, najlepiej jak najnowszej wersji (w sumie jak każda książka - z czasem przestaje być aktualna) :slight_smile:

Na niemieckim Amazonie masz kilka książek o Rails 5, z tego co wiem to chyba od 30 euro jest darmowa wysyłka do Polski. Co do treści to musisz poczytać już jakieś konkretne opinie o danej pozycji.