Materiały do Rubiego/Railsów, które nauczył was najwięcej

Od dwóch tygodni wgryzam się w Rubiego. Powoli zaczynam poznawać też RoRa. To forum jest świetne, bo można znaleźć tutaj tak dużo pomocnych rad, linków i materiałów. No właśnie, czasem ogrom tego aż przytłacza początkującego. Sami rozumiecie :wink:

Przewertowałem chyba całą ‘zieloną szkołę’ i ogrom linków jaki zapisałęm sobie w zakładkach jest nie do ogarnięcia w ciągu najbliższego roku :smiley:

Następna kwestia jest taka, że chciałbym się uczyć TYLKO z materiałów aktualnych i profesiolanych, zrobionych przez ludzi, którzy wiedzą o co w tym biega. To doświadczenie wyniosłem z PHP. Jak się uczyłem PHP na początku ze wszystkegio co w ręce wpadło to potem miałem masę złych nawyków, przestarzałych konstrukcji, nie wiedziałem o bezpieczeństwie aplikacji webowych itp.

Podobnych tematów jak ten jest wiele, ale mi osobiście trudno się w tym odnaleźć.
Oczywiście przewertowałem ten wątek, ale część ateriałów już jest mało aktualna: Jak zaczac przygode z Ruby on Rails

No i chodzi też o to, że życia nie starczy, żeby to wszystko przerobić :stuck_out_tongue:

Stąd moja prośba do Was. Podajajcie proszę jeden, dwa, maksymalnie trzy linki/tytuły książek/adresy blogów, które Wam dały najwięcej w kwestii poznawania RoRa, rozwoju kariery, które po czasie okazały się najlepszą inwestycją.
Oczywiście materiały po angielsku mile widziane, mogą być płatne. Niech to będą takie materiały, które byście polecili zawsze, wszędzie i każdemu.

Nie chodzi też o rzeczy dla typowych świeżaków jak http://tryruby.org/ albo te podcasty z zombiakami, bo to wszystko jest fajne, ale tylko jako zasmakowanie RUbiego. Do kodzenia nie wystarczy.
Mam mały background w PHP i C, wiem co to OOP. Teraz chcę poznać filozofie Rubiego, wdrożyć się w RoRa, tak żeby zacząć pisać własny soft. Przede wszystkim profesjonalny soft :smile:
Brakuje mi jednak planu czego się uczyć, skąd itp, żeby osiągać szybkie rezultaty i cały czas zaliczać progress.

Pozdrowienia

PS Przydługo ten post wyszedł, mam nadzieję, że się nie obrazicie :smile:

http://www.apohllo.pl/dydaktyka/ruby/intro
http://guides.rubyonrails.org/

Świetnie. Dzięki

[quote=“lucas, post:3, topic:7679, full:true”]
http://www.railstutorial.org/book[/quote]
Wydaje mi się, że ktoś na forum dawał linka gdzie można kupić za pół ceny, jakoś koło 20$ za samego pdf’a bodajże, ale teraz nie mogę go znaleźć. To możliwe w ogóle? Jest ta książka gdzieś przeceniona? Bo tyle osób ją tu poleciło, że koniecznie chcę się zaopatrzeć :slight_smile:

Jeżeli nie masz nic przeciwko czytaniu w przeglądarce to ta książka jest darmowa. Jeżeli chcesz pdfa lub screencasty no to już musisz zapłacić. Jeszcze jedna dobra, która przychodzi mi do głowy to Rails in Action.

Myślę, że przerobienie materiału z tych dwóch książek powinno dać całkiem niezły przekrój wiedzy na start.

Ja ze swojej strony polecę Ci jeszcze http://tutorials.jumpstartlab.com/

http://ruby.learncodethehardway.org/book/
http://ruby-doc.org/

Ogólnie:

Ruby

Rails

Ćwiczenia/Zagadki

Dokumentacje

+ podcasty, filmiki z konferencji i same konferencje.

6 Likes

Hej, do tej listy mogę dorzucić taką listę 7 podcastów - jest na różnych poziomach zaawansowania, warto zajrzeć: https://netguru.co/blog/top-7-ruby-on-rails-podcasts