Materiały po polsku

Ostatnio na forum padło pytanie o polskie materiały na temat railsów 3.

Zmusiło mnie to do myślenia jaki sens ma pisanie artykułów o takich świeżych rzeczach po polsku. Z jednej strony nie ma to dużego sensu, bo jednak większość osób mniej lub bardziej zna angielski, więc równie dobrze może czytać teksty z zagranicy. Z drugiej strony pamiętam, że kiedy zaczynałem, miałem problemy z dokładnym zrozumieniem niektórych rzeczy i zawsze wolałem czytać teksty po polsku, chociaż po angielsku czytałem bez większych problemów.

Chciałbym się tutaj zwrócić z prośbą do początkujących: napiszcie jak to wygląda z waszego punktu widzenia. Ja już dawno zatraciłem obiektywność w tym względzie, bo siedzę dość mocno w temacie od kilku lat, więc ciężko mi to wszystko ocenić. Zastanawiam się głównie nad dwoma rzeczami:

  1. Czy dużo jest osób, które mają kłopoty z czytaniem angielskich testków?
  2. Czy osoby, które znają angielski na wystarczającym poziomie, ale z kolei zaczynają dopiero z ruby i railsami, mają problemy z przyswajaniem wiedzy?

Tak jak pisałem w innym temacie, jestem zdania, że bez dobrej znajomości angielskiego i tak zawsze jest się krok do tyłu, ale prawda jest taka, że community rubiego w Polsce cały czas nie jest tak duże jak by się czasem chciało :wink:

Według mnie jeśli ktoś zaczyna to dużo łatwiej mu zrozumieć mając to objaśnione po polsku… Tzn nie myślę tu o problemie “jak zrobić pierwszą stronkę”, tylko krok dalej.
A co do bardziej skomplikowanych rzeczy to jeśli jest to książka to wolę jednak po polsku, gdyż nie znam angielskiego na tyle by zrozumieć zawiłe problemy bez posiłkowania się słownikiem(z którego korzystał bym na komputerze, co mija się z przydatnością papierowej książki)