Mój warsztat - narzędzia, bez których nie mógłbym żyć ;-)

Nie wiem jak Wy, ale ja co jakiś czas robię sobie pewnego rodzaju retrospekcję, by przypomnieć sobie to co nauczyłem się do tej pory. Najczęściej dotyczy to przełomu kolejny lat. Służy to raczej do usystematyzowania mojej dotychczasowej wiedzy i umiejętności. Dzięki temu zdałem sobie sprawę jak używane przeze mnie narzędzia są ważne i jak wiele się zmieniło gdy coś nowego poznałem i zacząłem go używać.

W związku z tym chciałbym zaproponować Wam pewnego rodzaju zabawę. Zasady są następujące. Opisujemy narzędzia (biblioteki, programy, cokolwiek), które używamy często, które w ogromnym stopniu wpływają na nasz styl pracy. Narzędzia, bez których ciężko byłoby żyć ;-).

Opis powinien być zwięzły, konkretny. Powinien zawierać opis tego jaki problem rozwiązuje, jak sprawdza się w praktyce, w jaki sposób zmienił jakiś aspekt naszego programistycznego życia. Idealnie byłoby także zawrzeć krótki opis jak zacząć pracę z danym narzędziem.

Chciałbym tutaj zwrócić uwagę, że nie chodzi o opisywanie każdego gema, biblioteki, programu jaki przyjdzie nam użyć (nawet jeśli jest to fajne narzędzie). Bardziej chodzi o takie kamienie milowe.

Jeśli idea w jakiś sposób przyjęłaby się to moglibyśmy pomyśleć o osobnej kategorii na tego typu wpisy (1 wpis per narzędzie). Na tę chwilę proponuję używać prefiksu ‘[Workshop]’ (nie mam lepszego pomysłu :D).

Za chwilę w osobnym topicu umieszczę taki przykładowy wpis.

Link do wpisu: [Workshop] Tmux - terminal multiplexer

2 Likes

Odgrzeję trupa.
https://github.com/aanand/git-up - automatycznie ściąga zmiany na wszystkich branchach, preferuje rebase (git pull --rebase), automatycznie stashuje zmiany.

Ja na codzień korzystam z JazzHands

https://github.com/nixme/jazz_hands - masa gemów do debugowania i pracy z konsolą zebrana w jedną paczkę. AwesomePrint, Pry, Pry-debugger etc. Wszystko jedną linijką w gemfile.

2 Likes