Monitorowanie aplikacji

Myślałem ostatnio nad narzędziem które pozwoliło by mi zobaczyć w jendym miejscu wszystkie przydatne statystyki o mojej aplikacji, zarówno te biznesowe jak i techniczne. Na przykład:

  • ilość rejestracji
  • ilość wykonanych testów(aplikacja jest do nauki)
  • ilość zapytań do api z płatnościami
  • zapytania do geolokacji
  • czy dostaję dane z aplikacji mobilnych

Dobrze aby dało się zrobić prosty wykres żeby zobaczyć trend. Nie urzywam na codzień aplikacji którą rozwijam( nie uczę się dzień w dzień). W związku z tym chciałbym widzieć czy wszystko co powinno działać działa. Może coś na kształt hurtowni danych(mam mysql’a). Większość danych będę wyciągał z bazy aczkolwiek przydał by się jakiś endpoint restowy, bądź możliwość dopisania tego co mi będzie potrzebne.

Czy jest jakieś narzędzie w którym mogę to zrobić, albo coś co może pomóc mi to zrobić? Przeglądałem elasticsearcha ale nie jestem pewien czy to się nadaje.

Ostatecznie pozostaje mi napisać sobie prostą apkę która będzie składowała potrzebne statystyki w tabelce i na jej podstawie zrobię dashboard.

Czy możecie mi coś polecić, coś czego używacie?

Google Analytics na początek nie wystarczy ?

Ok, ale czy to nie potafi tylko powiedzieć mi jakie url’e były odwiedzone?

W Google Analytics masz możliwośc zobaczenia jaki URL był odwiedzony, przez jaką osobę (skąd ta osoba jest, jakej przeglądarki i systemu używa), poza tym możesz wysyłąć eventy które samemu możesz zaprogramować (w innych rozwiązaniach też musiałbyś to zrobić).

Google Analytics nie powie ci natomiast czy aplikacja działa i jak długo trwa request.

Mixpanel?

Piwik opensource’owy?

New relic?
https://rpm.newrelic.com/

Na pierwsze 2 tygodnie masz wersje pro, która monitoruje w zasadzie wszystko.

Jesli juz patrzyles na ELS/Kibana, to jest to dobra droga. Nadaje sie i do eventow biznesowych i technicznych.
Oczywiscie bedziesz musial napisac mala funkcje, ktora wrzuca tam dane.
Ale jak to juz zrobisz, to masz bajeczne wykresy. Robisz i widzisz co chcesz.

Jesli chodzi o “triggery” i notyfikacje na zdefiniowane zdarzenia (np ilosc platnosci/1h ponizej sensownej wartosci) to jest to do zrobienia w ELS, ale juz nie takie oczywiste.
Byl na to support w 1.x, ale w 2.x wyczuli biznes i zrobili to platnym narzedziem: Watcher

NewRelic tez mozesz zapiac, choc to inna technologia i troche inne daje rzeczy. Wykresow jak w Kibanie Ci nie zrobi.

Pozdr - i daj znac co wybrales, bo to ciekawy temat!
Tomasz

Kibana jak dla mnie nie działa, jak można event sortować co do sekundy a nie do milisekundy - eventy w tej samej sekundzie są losowo porozrzucane