Mysql -- problem z instalacją

mam taki oto problem…
Czytam sobie ksiazke “RoR Od podstaw” autor S. Holzner, podczas uruchamiania pierszwszego programu pojawil się problem, ktory zreszta zostal opisany w wątku: http://www.rubyonrails.pl/forum/t1017-Prosba-od-zupe�nie-zielonego , zalecano tam zainstalowanie sqlite… tak zrobilem i wszystko bylo ok do momentu kiedy doszedlem do rozdzialu na temat baz danych, sciagnelem wtedy mysql-5.0.51b-win32, zainstalowalem a pozniej chcąc dodac mysql do ruby otrzymuje cos takiego:

"C:\ruby>gem install mysql
Need to update 40 gems from http://gems.rubyforge.org

complete
Select which gem to install for your platform (i386-mswin32)

  1. mysql 2.7.3 (mswin32)
  2. mysql 2.7.1 (mswin32)
  3. mysql 2.7 (ruby)
  4. mysql 2.6 (ruby)
  5. Skip this gem
  6. Cancel installation

1
Successfully installed mysql-2.7.3-mswin32
Installing ri documentation for mysql-2.7.3-mswin32…
Installing RDoc documentation for mysql-2.7.3-mswin32…
c:/ruby/lib/ruby/1.8/rdoc/rdoc.rb:101:in `error’: (RDoc::RDocError)
Directory c:/ruby/lib/ruby/gems/1.8/doc/mysql-2.7.3-mswin32/rdoc already exists,
but it looks like it
isn’t an RDoc directory. Because RDoc doesn’t want to risk
destroying any of your existing files, you’ll need to
specify a different output directory name (using the
–op option).

    from c:/ruby/lib/ruby/1.8/rdoc/rdoc.rb:123:in `setup_output_dir'
    from c:/ruby/lib/ruby/1.8/rdoc/rdoc.rb:260:in `document'
    from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/doc_manager.rb:101:in `run_

rdoc’
from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/doc_manager.rb:80:in insta ll_rdoc' from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/doc_manager.rb:58:ingener
ate_rdoc’
from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/commands/install_command.rb
:118:in execute' from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/commands/install_command.rb :117:ineach’
from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/commands/install_command.rb
:117:in execute' from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/commands/install_command.rb :49:ineach’
from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/commands/install_command.rb
:49:in execute' from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/command.rb:70:ininvoke’
from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/command_manager.rb:121:in process_args' from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/command_manager.rb:92:inr
un’
from c:/ruby/lib/ruby/site_ruby/1.8/rubygems/gem_runner.rb:30:in `run’
from c:/ruby/bin/gem:23"

Moge jednak uzywac mysql, moge sie zalogowac ale… poprzez pozostalosci po phpowym ‘krasnalu’, packu do php.
w pozniejszym kroku komenda ruby script/generate scaffold Item Manage nie dziala, wszystko jest tez ‘nie takie’ w manager_controller.rb czyli w pliku ktorym jest opisane podstawowe zachowanie bazy, inserty, updatey itd… ja mam mimo tego ze baza niby w mysql, wszystko opisane tak jakby to bylo sqlite ktore kiedystam na poczatku zainstalowalem…
co wiec zrobic aby miec poprawnie dzialajacą baze mysql ?

Cześć, też zaczynam.
Spróbowałbym odinstalowania tego gem’a, a jak to nie pomoże to jeszcze raz odinstalowania i usunięcia tego katalogu z rdockiem jeśli pozostał: c:/ruby/lib/ruby/gems/1.8/doc/mysql-2.7.3-mswin32/rdoc i ponowne zainstalowanie tego dżema.

Hmm java ma swoje słoiki (jar) a ruby po polsku mógłby mieć słodki słoiczek dżemu :slight_smile: BTW, który Ruby nie lubi dżemu, lol :smiley:

[quote=gaku]mam taki oto problem…
Czytam sobie ksiazke “RoR Od podstaw” autor S. Holzner, podczas uruchamiania pierszwszego programu pojawil się problem, ktory zreszta zostal opisany w wątku: http://www.rubyonrails.pl/forum/t1017-Prosba-od-zupe�nie-zielonego , zalecano tam zainstalowanie sqlite… tak zrobilem i wszystko bylo ok do momentu kiedy doszedlem do rozdzialu na temat baz danych, sciagnelem wtedy mysql-5.0.51b-win32, zainstalowalem a pozniej chcąc dodac mysql do ruby otrzymuje cos takiego:

[…]

co wiec zrobic aby miec poprawnie dzialajacą baze mysql ?[/quote]
A ktora wersje Railsow masz zainstalowana? Mi to wyglada na to, ze Railsy masz w wersji 2-iej, a ksiazka Holznera z tego, co pamietam, opisuje Railsy w ktores ze wczesniejszych wersji i stad te problemy.

ver. 1.8.6

To jest wersja Rubiego.

Polecenie rails -v wpisane w konsoli/linii polecen prawde Ci powie… :wink:

rzeczywiscie… mam ver. 2.1.0…

To masz dwie opcje: zainstalowac wersje Railsow, ktora jest opisywana w ksiazce, lub na biezaco wylapywac zmiany (np. scaffold zostal przeniesiony do pluginow) i dynamicznie sie do nich dostosowywac.
Osobiscie wybralbym druga, jednak dyskusja na ten temat byla juz prowadzona, wiec mozesz poczytac, co inni sadza.

dzieki za pomoc, zainstalowalem sobie recznie gemy do wersji rails-1.2.6 czyli kolejno
actionmailer
actionpack
actionwebservice
activerecord
activesupport
rails
wszystko sciagnie z http://rubyforge.vm.bytemark.co.uk/gems/

gaku, jeśli mogę coś doradzić, a raczej odradzić to właśnie książkę p. Holznera - poważnie… Wiem, że to dość uznany wg Helion-u autor, ale akademicki sposób opisywania Ruby i RoR jest całkowicie oderwany od rzeczywistości - choćby słynne, przewijające się na tym forum _$, którego poprostu się nie używa - to “pozostałość” po Perlu :slight_smile:

Polecam zacząć od tzw. PickAxe do Ruby i RoR (RoR najlepiej w wersji 2.1, czyli 3 wydanie książki Agile) i nagle problemy znikną :slight_smile:
Powodzenia!