Nauka, rozwój, praca

W zasadzie, to nie wiem, do jakiego działu mam to wpisać?

Praca? Szkolenia?
Hmm…

Kilkanaście lat zajmowałem się bazami danych. (MySQL, Firebird, MSSQL, Informix)
Głównie to pisanie w SQL-u. Coś tam też stworzyłem w Delphi, by te bazy obsługiwać.

Railsami i w ogóle pisaniem aplikacji “webowych” zająłem się …rok temu. :open_mouth:
W tym czasie nauczyłem się:

  1. Jak sobie postawić i jakoś tam zabezpieczyć “środowisko” w chmurce.
    (Ubuntu 14.04, zmiany SSH, certfikat SSL, Postgres 9.3/9.4, MySQL, Firebird, Nginx, Passenger)

  2. Przerobiłem kilka tutoriali, jakieś Zoombies, itp.

  3. Z pomocą jednego z użytkowników tego forum (dziękuję raz jeszcze), w zasadzie mentora mojego, robiłem pierwsze kroki w pisaniu aplikacji www i udało mi się napisać apkę do obsługi kostiumerii.
    (Z zapisywaniem zdjęć strojów, z wykorzystaniem kodów QR, z wysyłaniem emaili o wypożyczonych strojach, logowaniem omniauth z Facebooka, Googla, GitHuba itd.)

  4. Napisałem apkę w RoR, która przeniosła mi dane z bazy Firebird pod Windą (kodowanie Win1250) do bazy Postgress.
    (Zmiana nazw tabel, kolumn, kodowania na UTF8, itd, dosyć zaawansowane wykorzystanie rake db:seed - łącznie z wgrywaniem procedur składowanych, triggerów )

  5. Napisałem apkę w RoR, do obsługi ubezpieczeń, która zastąpiła funkcjonalność tej pod Windą (w Delphi).
    (Przeniesienie logiki procedur składowanych z bazy do Railsów, wydruki do pdf, export do plików txt, zmiana sposobu logowania w Devise z email na numer, Bootstrap i wykorzystanie komponentów jQuery Datatable, select2-rails,
    …znalazłem błąd(niedoskonałość) pewnego gema pod RoR i po wymianie maili z autorem (Meksyk), udało się to obejść).


Jak widzicie, jestem na początku drogi. :frowning:
Chciałbym się jednak dalej rozwijać.
Mam trochę wolnego i zaczynam poważniej uczyć się JavaScriptu (JQuery).
Czuję, że stanąłem w miejscu jeżeli chodzi o Railsy.
Wiem, że mam wiedzę i doświadczenie jeżeli chodzi o bazy danych i SQL-a, które już dzisiaj można wykorzystywać do migracji starych systemów do nowych aplikacji w Railsach.
(Swoją drogą, czy nie jest to nisza, którą warto się zainteresować?)
Coś tam liznąłem, skoro udało mi się aplikację spod Windy przenieść do Railsów.

By aplikować na jakiś staż, to nie czuję się za bardzo na siłach, a ponadto …pracuję zawodowo (choć sam ustalam sobie godziny pracy).
Mam świadomość wielu, wielu, wielu moich braków, ale mam zapał i chciałbym się dalej rozwijać, uczyć.

Co Waszym zdaniem powinienem zrobić dalej?