Nauka Ruby - pytania nowicjusza

Czesc, mam do Was pytania mianowicie jezyka programowania Ruby.
Wiec tak. Ucze sie w wolnych chwilach Javy (najwiekszy projekt to dotad gra Snake napisana w pakiecie Swing :P). Ale naszla mnie tez troche chec pisania stron www. Z tego co slyszalem RoR i inne frameworki Rubiego to umozliwaja. Czy do pisania stron typu Layouty Ruby sie nadaje (chodzi o male stronki)? Czy mozna podlaczac pod niego rozne API (np. API Premium SMS i inne)? Laczyc sie z roznymi bazami danych np. MySQL? Czy Ruby jest “lzejszym jezykiem”? Chodzi o to, ze chcialbym sie go uczyc jednoczesnie z Java i nie wiem czy mi sie to wszystko nie pomiesza. Ruby jest jezykiem backendowym? Jezeli tak to w jakich jezykach pisze sie frontend na strony www? Trzeba znac HTML, CSS przed nauka RoR? Przepraszam za chaotyczne zdania mam nadzieje, ze pomozecie mi odpowiadajac na pytania. Dziekuje.

Z gory przepraszam za pytania, ktore sa juz na forum itd. dopiero teraz czytam po troche o Rubim.

To forum chyba umarło, bo programiści Ruby uciekli do Elixira ;d
Dobry jest do frontendu CoffeScript, Bootstrap i Ruby on Rails.
Lub uczyć się JavaScript/ES6 (katorga) + Angular/React.

1 Like

@WojtekPL na większość Twoich pytań odpowiedź to tak. Samego Ruby raczej określa się jako język ogólnego przeznaczenia, nie ogranicza się do backend web dev.
Sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy Ci się nie pomiesza z innym językiem (szczerze wątpię…) nikt nie zna Twoich możliwości i ograniczeń lepiej niż Ty sam.

@roanoke heh jeśli jest jak mówisz z ucieczką programistów to ja się tylko cieszę, kiedyś będzie więcej pracy dla mnie :wink:
A tak na serio… To czy ten cały hype na Elixir ma jakieś sensowne podstawy? Czy to zwykły hype, napędzany przez pewne grono zwolenników?
Nie wiem jak na tym forum było kiedyś (kilka lat temu?), ale fakt obecnie głównie pojawiają się tutaj głównie ogłoszenia pracy - co samo w sobie nie jest złe. Tylko trochę demotywuje nowicjuszy, chociażby takiej jak ja sam.

Co do bootstrap to może do szybkiego prototypowania lub jakichś wewnętrznie używanych app się nadaje . Projekty przy jego pomocy wychodzą jak spod jednej sztampy. Może ktoś bardziej zorientowany w temacie wypowie się, czy to się nadaje na produkcję?

No tak, nie ma nic bardziej demotywującego do nauki Rubiego niż ogłoszenie ze stawkami 15k na miesiąc.

1 Like

@sneer nie będę mówił, że jest inaczej. Ale ktoś początkujący bardziej skorzysta na wsparciu społeczności niż na ofertach o których tylko może pomarzyć bo są na tym etapie poza jego zasięgiem.
PS. Nie każdy ma za motywację przyszłe zarobki. Imo taka motywacja szybko się potrafi wypalić.

CoffeeScript jest przyjemniejsze w kodowaniu (tak jak Ruby jest przyjemniejsze niż JS), ale ostatnimi czasy niestety już chyba raczej tylko i wyłącznie w tym środowisku, a i tak w coraz mniejszym stopniu (nie mam liczb, to tylko spekulacje na podstawie własnych obserwacji :P). Cały JS świat raczej już podążył w kierunku ES6, więc nauka ES6 może być bardziej przyszłościowa (jeśli np. okaże się, że jednak Ruby to nie to).

Odnośnie wątku JS - tak jak @sobstel napisał, nauka ES6 wydaje się być przyszłościowa. Ruby on Rails odchodzi powoli od CoffeeScript, co widać po zmianach w wersji 5.1 - możecie o tym przeczytać w blogpoście napisanym przez twórcę RoR.

Oznacza to, że nowości z JavaScriptu nie unikniesz, nawet siedząc w Ruby on Rails.