Nauka

Witam,
Chciałbym się nauczyć programować. Niestety, ale nie mam pojęcia w jaki sposób powinienem się za to zabrać. Za sobą już mam kilka prób. Niestety, ale każda zakończona porażką. Chciałbym poznać kogoś, kto mógłby mnie nakierować. Czy znalazłby się, ktoś kto byłby w stanie mi pomóc?

Pozdrawiam.

A czego próbowałeś i co zawiodło?

Samemu nie jest latwo, jesli proby samodzilnej nauki zawiodly poszukaj profesjonalnych kursow.
Jesli myslisz o tym na powaznie to warto zainwestowac w taki, to kilka, kilknascie tys zl ale efekty beda duzo lepsze.

Zazwyczaj dochodzę do połowy kursu lub więcej. Ale z uwagi na to, że kursy uczą jedynie reguł. Brakuje mi doświadczenia w sposobie wykorzystania tych reguł. Nie mam pojęcia jak mógłbym wykorzystać dotychczas poznane zasady do napisania czegoś. Nie ukańczam kursu zazwyczaj przez fakt, że nie widzę sensu iść dalej dopóki nie rozwinę tego co pierwsza część kursu zawierała. Kurs, który robiłem nie utrwala poznanej wiedzy, a idzie od a do b itd.

Zgaduję, że naukę railsów zaczęłaś od nauki railsów. Jeżeli nie umiesz programować to zacznij od nauki czystego języka Ruby

Ten kurs już się pojawiał na forum Kurs. Przerobiłem różne i ten zdecydowanie polecam. Nie tylko pokazuje w praktyce, ale i w większość tematów wchodzi trochę głębiej.

Co do nauki to chyba każdy się zgodzi, że nie ma innej drogi jak programowanie. Koniecznie próbuj do każdej apki z kursu dodać coś swojego.
Wydaje mi się, że założenie, że nie idziesz dalej w kursie, bo wcześniejsze tematy nie są dla Ciebie jasne jest blokujące. Ja niektóre koncepcje zrozumiałem po jakimś czasie i często w innym kontekście(np. inny kurs albo nawet inna technologia).Nikt nie obiecuje, że to łatwe.
Nikt nie obiecuje, że to łatwe.

Idąc dalej. Jeżeli myślisz o tym, że chcesz programować zawodowo to sprawdź sobie jak jest z ofertami dla juniorów w Twoim mieście. Z mojego doświadczenia sytuacja na rynku nie jest tak różowa jakie panuje przekonanie.

W moim mieście nie ma perspektyw, jeśli chodzi o programowanie. Mała mieścinka. Ale to nie jest, aż taki problem. Dopóki mam internet wszystko będzie dobrze. Ogólnie podobne pytanie wystawiłem na angielskojęzycznym forum. Trochę odzew był, ale jakiej jakości są te materiały zobaczę dopiero po ich analizie.

Hej.
Coś tam z własnego doświadczenia mogę podrzócić - jako, że sam też jestem samoukiem i szukałem wiele ścieżek jakimi mógłbym podąrzać, żeby dobrze się nauczyć rubego i railsów.
Poprzez kursy internetowe, które ostatecznie porzuciłem… przez podeczniki, aż po własną pisanine.

Przede wszystkim jeżeli programowanie nie daje ci przyjemności… to może to być niezbyt dobry pomysł - wiadomo, to co nie daje ci przyjemności ciężko wchodzi do głowy.
Sugeruje najpierw od przerobienia sobie jakiegoś podstawowego kursu z rubego.
Potem ćwicz tego czego się nauczyłeś i myśl, co chciałbyś napisać - Sam przez bardzo długi czas w rubym pisałem prawie same kalkulatory… - no ale tak to się zaczyna.
Oczywiście okaże się, że to co jest w kursie nie starczy do tego co sobie wymyśliłeś, więc potrzebny będzie podręcznik jakiś który coś szerzej tłumaczy, czy opisuje.
ja wspomagałem się kilkoma źrudłami - polskimi i angielskimi - może spróbuj z podręcznikiem rubego co jest na wikibooks - napewno ci nie zaszkodzi :slight_smile:
Najważniejsze jest to, żebyś samemu cokolwiek pisał - bo to właśnie rozwija zrozumienie języka.
Jak już stwierdzisz, że umiesz rubego to wtedy dopiero rails - i ta sama sytuacja.
Może najpierw jakiś kurs wyjaśniający podstawy, a potem oficjalny przewodnik na guides.rubyonrails.org
A i tak wydaje mi się, że najlepszy rozwój zapewni ci praca przy projekcie.

A jak szukasz po prostu pracy jako programista, to… może zmień technologie - tutaj zanim nauczysz się na tyle, aby samemu realizować projekt, minie troche czasu (pare lat).

Sam w ruby i railsach siedze (z przerwami) ze trzy lata i nadal czuje, że jeszcze za mało umiem, żeby powiedzieć, że coś tam umiem.

Pozdrawiam i życzę owocnej nauki - mnóstwo pracy cie czeka, ale to jest sama przyjemność.

https://www.theodinproject.com/ bardzo obszerny kurs, który może zająć rok, jest darmowy i kompleksowy, uwzględnia wszystko: mind set, motywację, frontend, gita, backend (ruby) i railsy. Polecam!

1 Like