Nawracanie programisty PHP

witam,
na wstepie przepraszam za watek zwiazany z PHP, ale widze ze forum skupia wiele doswiadczonych osob i mam nadzieje na uzyskanie odpowiedzi na moje watpliwosci.

Mianowcie od ok. 4 lat programuje w PHP i generalnie mimo wielu przypadlosci tego jezyka nie narzekam specjalnie, mimo to chcialbym doswiadczyc czegos nowego i jednoczesnie poznac jezyk w ktorym moglbym tworzyc rowniez aplikacje desktopowe. Oczywistym wyborem w obecnych czasach jest Ruby lub Python. Jako, ze zdecydowana wiekszosc mojej pracy jak i zainteresowan lezy wokol web development, chcialem sprobowac Ruby/RoR. Mimo to nadal bede musial w pracy uzywac PHP stad na nauke/praktyke bede mogl poswiecic max.3-4h dziennie.

Moje dotychczasowe doswiadczenie z Ruby’m to wykonanie projektu blogu zgodnie z tutorialem :slight_smile: i powiem szczerze, ze bylem zachwycony, choc oczywiscie to zwykle prowadzenie za raczke…

Teraz glowny watek. Przymierzam sie do napisania dosc rozbudowanej gry online - w przegladarce (widzialem podobny watek na forum, ale to cos zupelnie innego :wink:
Wiadomo, ze w PHP nie widze specjalnych problemow, zeby to napisac, ale z drugiej strony bylaby to idealna sytuacja do nauki czegos zupelnie nowego.
Tylko pozostaje podstawowy problem… chcialbym napisac ja w ok. 3 mc (do wstepnej, dzialajcej wersji, ktora moglbym udostepnic publicznie) i zastanawiam czy wydaje sie wam to realne, aby do takiego projektu wybrac nowy jezyk (nawet tak “poukladany” jak Ruby) ?
Z drugiej strony duzo latwiej bedzie mi obejsc pewne problemy z czego najwazniejszy to skalowalnosc!

Ile czasu WY programisci Javy, PHP poswieciliscie czasu na nauke Ruby i RoR, aby czuc sie swobodnie w tym jezyku i frameworku ?

Przepraszam za chaos, ale jestem w pracy i staram sie to napisac w miare szybko :wink:
Bede bardzo wdzieczny za sensowna dyskusje…

Pozdrawiam,
yezooz

Ja po dwóch tygodniach grzebania czułem się swobodnie :slight_smile: Ale wymiataczem napewno nie jestem :slight_smile:

Moja propozycja jest taka:

Najpierw naucz sie ruby (gdzies był taki interaktywny shell + kurs). Pozniej walnij sobie kilka programow na konsole. Dopiero na końcu zacznij sie uczyc railsow. IMO 3/4 potegi Railsow to potega Rubyiego.

Brzmi baardzo zachecajaco… czy myslisz, ze moglbys sie podjac jakiegos wiekszego zadania z taka wiedza ? Nie chodzi oczywiscie o to czy nie bedzie ci potrzebny manual, a raczej o to czy bylbys w stanie sensownie zaprojektowac cos takiego, aby nie sypalo sie, gdy przekroczysz pewna granice…

Pozdr.

[quote=yezooz]Brzmi baardzo zachecajaco… czy myslisz, ze moglbys sie podjac jakiegos wiekszego zadania z taka wiedza ? Nie chodzi oczywiscie o to czy nie bedzie ci potrzebny manual, a raczej o to czy bylbys w stanie sensownie zaprojektowac cos takiego, aby nie sypalo sie, gdy przekroczysz pewna granice…
Pozdr.[/quote]
Powiem tak: juz sie podjałem :slight_smile: Napisałem (przy okazji znowu sie duzo nauczylem:) i wdrożyłem. Działa świetnie i wszyscy są bardzo zadowoleni - ja natomiast mam przynajmniej pierwszy raz w życiu aplikacje której maintenance i rozwój nie są przysłowiowym “wrzodem na dupie”.

[quote=ruthrsc][quote=yezooz]Brzmi baardzo zachecajaco… czy myslisz, ze moglbys sie podjac jakiegos wiekszego zadania z taka wiedza ? Nie chodzi oczywiscie o to czy nie bedzie ci potrzebny manual, a raczej o to czy bylbys w stanie sensownie zaprojektowac cos takiego, aby nie sypalo sie, gdy przekroczysz pewna granice…
Pozdr.[/quote]
Powiem tak: juz sie podjałem :slight_smile: Napisałem (przy okazji znowu sie duzo nauczylem:) i wdrożyłem. Działa świetnie i wszyscy są bardzo zadowoleni - ja natomiast mam przynajmniej pierwszy raz w życiu aplikacje której maintenance i rozwój nie są przysłowiowym “wrzodem na dupie”.[/quote]
No to wielkie dzieki, takiej wlasnie “iskry” potrzebowalem :smiley:

hmm… ale wez jeszcze poprawke na “umiejetnosci poznawcze”, inteligencje osoby uczacej sie :slight_smile: i zakres wiadomosci zanim osoba uczaca zaczela wkuwac. Ja mialem dosc dobre podstawy jezeli chodzi o projektowanie obiektowe, design patterns i ogolnie programowanie.

LOL

nie martw sie, nie zrozumialem Twojego posta jako “siadaj i za 2 tyg. bedziesz w stanie sam napisac ladna aplikacje” :smiley:
Wiem rowniez, ze stwierdzenie “jestem programista PHP” moze budzic rozne negatywne emocje :wink:
Jak jest ze mna - wyjdzie w praniu…

Programista PHP nie brzmi negatywnie - wszysto zalezy od tego jakim programista PHP jestes.

Moja rada co do nauki Railsow jest troche inna niz kolegi. Mianowicie radze uczyc sie Ruby’ego w trakcie poznawania Railsow i gdy Railsy juz poznasz sam poczujesz czego brakuje Ci w codziennosci i nauczysz sie Ruby’ego w tym kontekscie… pozniej zafascynowany zapewne nauczysz sie w wielu innych :slight_smile:

I za ta rade dziekuje…

David Heinemeier Hansson powiedział kiedyś, że Rails jest aniołkiem na jednym ramieniu programisty, który mówi - “pisz testy, to proste!”, a PHP diabełkiem na drugim - “używaj SQL w widokach(views)! quick’n’dirty man!”.