Nowy Polski Ład: ryczałt ewidencjonowany i SaaS na boku

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

Po latach spokoju jest okazja do ożywienia forum tematami papierkowymi :slight_smile:
Hasło: “Ryczałt ewidencjonowany 12%”! Zapewne każdy programista bez większych kosztów planuje w to wejść. Chyba że sytuacja rodzinna pozwoli zoptymalizować podatki rozliczeniem wg skali.

Niestety, chwilowo mój zapał ostudził się, gdyż zastanawiam się czy mój side-project SaaS przynoszący kilka stów PLN miesięcznie nie narobi bałaganu w rozliczeniu ryczałtem.

"

  • 12% przychodów ze świadczenia usług:

    • związanych z wydawaniem:
      • pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line
      • pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1)
      • pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2)
      • oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line
    • związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
      "
      https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00263

Pod jakie PKWiU podciągacie sprzedaż dostępu do swojej usługi SaaS? A może żadne z powyższych i ten przychód należy opodatkować 15% lub nawet więcej.

Czy ktoś z drogich forumowiczów już rozpracowywał ten temat?

Cześć,

mam podobny dylemat. Aktualnie nie prowadzę sprzedaży więc mam jeszcze czas.

W google znalazłem takie orzeczenie sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/ które mówi że odpowiednia jest stawka 8.5%, ale będę to jeszcze konsultować z racji że sporo osób mówi o stawce 15%.

Dzięki za wskazówkę!

Czyli są dwie opcje:

(58.29 USŁUGI ZWIĄZANE Z WYDAWANIEM POZOSTAŁEGO OPROGRAMOWANIA)

  • 8.5% dla 58.29.40 OPROGRAMOWANIE KOMPUTEROWE ON-LINE
  • 15% dla 58.29.50 USŁUGI LICENCYJNE ZWIĄZANE Z NABYWANIEM PRAW DO KORZYSTANIA Z PROGRAMÓW KOMPUTEROWYCH

Za ustawą:

2) 15% przychodów ze świadczenia usług:
 e) licencyjnych związanych z:
  – nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych
(PKWiU 58.29.50.0),

vs

5) 8,5%:
  - przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności
    gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu
    powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1–4 oraz 6–8.

Trzeba by za wszelką cenę unikać słowa “licencja” w umowach i regulaminach.

@gertas z tego co się jeszcze dowiedziałem to najlepiej:

  • w pierwszej kolejności dobrze byłoby napisać do urzędu statystycznego o nadanie symbolu klasyfikacji. Tutaj jest formularz
  • Z takim kodem i papierem z urzędu idziesz do KIS o indywidualną interpretacje.

Więc trochę zabawy jest :slight_smile: bez doradcy się nie obejdzie, który by złożył takie wnioski (w moim przypadku)