Od czego zacząć naukę Ruby/Rails?

Cześć! Miło mi zawitać na Waszym forum! Mam na imię Damian.
Chciałbym zacząć przygodę z Railsami, ale nigdy nie programowałem.
Szukam jakichś dobrych materiałów po polsku dla nowicjuszy.
Możecie mi powiedzieć czy dobrym zakupem będzie taka książka?
http://helion.pl/ksiazki/head-first-ruby-on-rails-edycja-polska-david-griffiths,hfror.htm
Oryginał został wydany w 2009 roku, a więc materiał nie jest aktualny… ale może wystarczy, żeby załapać podstawy Ruby i frameworka, różnice doczytać później z materiałów anglojęzycznych? Nie jestem na tyle dobry z angielskiego, żeby zrozumieć całą książkę.
Pytam o nią, bo czytałem kiedyś książkę z tej serii i naprawdę wszystko było wytłumaczone jak krowie na rowie. :smile:
Plus fakt, że na Allegro znalazłem ją 2x taniej, niż w Helionie.

“Sorry gregory”, ale bez angielskiego to Railsy tak średnio, żeby nie powiedzieć “nie”. W ogóle IT bez znajomość angielskiego to duże “nie”. Najpierw naucz się języka na tyle, aby rozumieć dokumentację lub być w stanie wygooglać problem, a potem zastanawiaj się nad programowaniem.

Cześć Damian.

Po pierwsze - nie kupuj tej książki. Nie i już. To nie jest tak, że “hmm, materiał jest trochę nieaktualny, ale może się przyda”. Nie. To jest tak jakbyś dziś na lekcję geografii szedł z myślą, że ziemia jest płaska, “hmm, trochę nieaktualne, ale może przejdzie”. Nie i już.

Po drugie - angielski. Bez tego nie da rady. Serio. Zanim doczekasz się przetłumaczenia książki na polski, to już będzie przestarzała. Polskie firmy Railsowe piszą swoje blogi po angielsku. Konferencje w Polsce na temat Railsów są po angielsku. Kup sobie książkę w oryginale, a jak czegoś nie ogarniesz to szukaj w Internecie, a jak nie znajdziesz w Internecie to pytaj na forum. I czytaj jak najwięcej po angielsku - każdy programista powie Ci, że prędzej czy później brak znajomości języka będzie ogromnym ograniczeniem.

W sieci masz mnóstwo zasobów, które pomogą Ci nauczyć się programowania w Rubym. Tu masz dość wyczerpującą listę: http://iwanttolearnruby.com/ - zacznij od kilku pierwszych rozdziałów http://tryruby.org, potem przejdź sobie http://railsforzombies.org

Jakby miał jakieś pytania, pisz śmiało, ludzie na forum chętnie Ci pomogą. Czasem Cię opieprzą, czasem się pośmieją, ale na końcu pomogą.

Dzięki za odpowiedzi!

Z tym angielskim to nie jest tak, że nic nie rozumiem. Czasem szukam rozwiązań problemów na StackOverflow i coś tam łapię. :wink: Bardziej chodziło mi o to, że w książkach jest tłumaczonych wiele spraw fundamentalnych, które mogę nie do końca zrozumieć, źle przekładając na polski. Dlatego sądziłem, że fundamenty zaczerpnę z polskiej książki, a resztę z opracowań anglojęzycznych lub z forów.

OK, będę próbował zagłębiać się w RoR ze stron i książek anglojęzycznych. Liczę na pomoc, jakby co. :stuck_out_tongue:

BTW kupiłem niedawno video kurs po polsku z DevCastZone.com (dot. Ruby 1.9.2 oraz Railsów 3.1) za kilkadziesiąt złotych i niestety - tragedia. Prowadzący nie nadaje się do nauczania. Pomijam dobijającą paramowę, ale najgorsze jest, że tłumaczy coś, pokazując screencasty, a mówi w tym czasie o czymś innym, niż jest na ekranie (czyt. brak synchronizacji). W momencie, gdy tłumaczy teorię, na planszy pojawia się dużo tekstu naraz z całego modułu, przez co nie wiadomo czy skupiać się na wykładzie, czy na tekście. No i błędy merytoryczne. Trochę to zagmatwane, ale wydaje mi się, że na planszy pisze co innego, a co innego mówi. Wyłapałem to już na etapie tłumaczenia operatorów logicznych, więc odpuściłem sobie ten kurs. Szkoda nerwów. Przyzwyczaiłem się do jakości kursów z Eduweb. :wink:
Tak piszę, żeby nikt z odwiedzających się nie naciął. :wink:

Pozdrawiam!

Damianie,
Jeśli szukasz kursu z Railsów to:
a) Rails Guides
b) Railscasts (wykup dostęp za $9, osobiście uważam to za najlepiej zainwestowane pieniądze w swojej dotychczasowej Railsowej edukacji)
c) Tutorial Michaela Hartl’a (http://ruby.railstutorial.org/)
i to tyle… Możesz jeszcze spojrzeć na railsforzombies, niektórzy sobie chwalą.

Widzisz pewną zależność? Wszystkie materiały są po angielsku… : P.

Z ciekawości, możesz zapodać link do tego kursu video? :slight_smile:

Dzięki Panowie, wszystkie te adresy które podajecie, oprócz iwanttolearnruby.com, widziałem już wcześniej.
I właśnie - niestety wszystkie są po angielsku. :stuck_out_tongue:
A co myślicie o polskim tłumaczeniu RailsGuides? Chociaż też dotyczy starej wersji RoR - 2.3. http://www.apohllo.pl/guides/index.html Z tego, co widziałem, autor strony jest tutaj chyba moderatorem (ma podświetlony na żółto nick).

@meek Dokładny link to http://www.devcastzone.com/course,tworzenie-aplikacji-internetowych-z-wykorzystaniem-ruby-on-rails , ale nie polecam. :wink:

Nie stary. Jeśli nie znasz angielskiego to nie ma szans, abyś w miaaaaarę sprawnie w tym frameworku się poruszał… Nie wierzę, że to piszę, ale jeśli nie znasz ang i chcesz programować to może spróbuj sił w… PHP?

1 Like

@fizzlebubble też o tym myślałem, tym bardziej, że z PHP miałem jakąś tam minimalną styczność wcześniej.
Tyle jednak dobrego naczytałem się o RoR, że nie ma opcji. :smile: Powoli a do przodu. Może się uda.

I dobrze się naczytałeś, bo RoR to świetny framework, jednakże dość trudny i na samym początku rzucony jesteś na dość głęboką wodę oraz warstwę (głębię?) abstrakcji. Spróbuj, może dasz radę, ale jeśli chcesz w Railsach być może pracować, lub w ogóle pracować w IT to bez angielskiego na 95% nigdzie Cię nie przyjmą.

Cześć Damian,

Myślę, że kurs który prowadziłem będzie dla Ciebie odpowiedni (Ruby 2.0 i Rails 4.0).

Jest po polsku, podaje informacje krok po kroku, zaczyna od podstaw języka Ruby, a kończy na gotowej i wdrożonej na produkcję aplikacji. Kurs zakłada jednak, że już co nieco wiesz o programowaniu (w szczególności webowym). Na przykład, że potrafisz napisać prosty skrypt w PHP, wiesz co to jest klasa, metoda, pętla, baza danych itp.

Na stronie http://szkolenie-ruby-on-rails.macuk.pl/ znajdziesz wszystkie szczegóły, program i pierwszy moduł nt języka Ruby za darmo. Jeśli próbka Ci się spodoba, to zapraszam do zakupu całości materiałów :smile:

Pozdrawiam
Piotr Macuk

@fizzlebubble nie zamierzam pracować jako programista. Chcę się nauczyć sam dla siebie, by móc automatyzować pewne procesy biznesowe.

@piotr_macuk Dzięki! Kurcze, muszę przyznać, że byłem wcześniej na tej stronie, ale zupełnie zapomniałem o jej istnieniu. :frowning: Szkoda tylko wydanej kasy na tamten kurs z DevCastZone. Poczytam dokładniej i chyba nabędę. :wink:

@piotr_macuk wysłałem do Ciebie maila.

Chyba jako nowy użytkownik nie mogę jeszcze wysyłać PM. Przepraszam za offtop.