OPC w RUBYM

Witam
Mam pomysł napisania strony www która będzie aktualizowana za pomocą danych ściągniętych z serwera OPC. Znalazłem kilka ciekawych klientów w javie np:( JEasyOPC http://jeasyopc.sourceforge.net/ ) Jak coś takiego można zaadaptować do Rubego. (nadmienię że w obu językach nie czuję się zbyt biegle, raczej świeży bardzo początkujący)
Dzięki za pomoc

Jakie dane konkretnie chcesz pobierac z OPC? Czy to jest serwer skupiający dane z wielu sterowników? Może wystarczy wykorzystać wbudowane serwery? Na przykład:

  1. S7-1200 ma możliwość postawienia webservera z podstawowym uwierzytelnianiem. Jest jakaś strona domyślna, ale można też wrzucić własne.
  2. Niektóre panele HMI (na przykład Pro-Face) mają możliwość postawienia serwera i wyświetlania dowolnych danych. Jest to szczególnie fajne, bo do takiego pro-face można podłączyć w zasadzie wszystko. Ostatnio podłączałem do niego jednocześnie falownik po modbusie, plc po profinecie i sterownik bezpieczeństwa po rs232. Dzięki temu wszystko łączy się ze sobą :slight_smile: Ale to tak dygresja.
    Nawet jeżeli chcesz mieć osobną aplikację, to możę się okazać, że łatwiej będzie dane scrapować z wbudowanego webservera niż łączyć się z OPCem.

tl;dr
Opisz dokładniej problem :slight_smile:

Dzięki Yax.
Zakładam dowolność odczytywanych danych. Myślę o OPC ponieważ, uniezależniam się od sprzętu z którym mam się połączyć. Serwer OPC do sterownika X na pewno się znajdzie czy to Kepware czy Matrikon czy cokolwiek innego. Tym bardziej że serwer OPC nie musi byc zainstalowany lokalnie. Jeśli będę miał klienta to pozostanie tylko dobrze zaadresować taga w sterowniku. Na pisanie dedykowanych driverów komunikacyjnych przyjdzie jeszcze czas.

Znam Pro-Face’a fajny sprzęt ale w moim rozwiązaniu musiałby pracować jako dedykowany translator protokołów (co jest w nim możliwe przy wykorzystaniu np G-scryptów).
:slight_smile:

Ok, ale jakiej pomocy oczekujesz?

Nie wiem jak podłączyć klienta OPC np JEASYOPC z Rubym.

Warto zacząć od przeczytania tego: https://github.com/jruby/jruby/wiki/CallingJavaFromJRuby