Parametry serwera pod RoR

Temat zaczal sie miedzy serwer w sypialni a dedyk i do tematu chcialem powrócic :slight_smile:

Optymista :slight_smile:

w Katowicach stałe ip 10 mb symetryk wpięte w światło - 120 zł do tego doliczyć trzeba + około 100zł miesięcznie za prąd (ze wskazaniem na over that price)… więc stówka z haczykiem więcej niż pisze @Tomash o OVH. Tyle, że w moim przypadku miejsce czy ram są praktycznie nie ograniczone czyimś widzimisię a i konfiguracja swojego jest jeszcze bardziej “elastyczna”. Zależy kto ma jakie potrzeby. U mnie obecnie wisi 39 domen, miesięcznie generują wraz z pocztą 20gb transferu… 15down/5up a wg… systemu od ostatniego restartu

Czas działania 25 dni 21 godziny 47 minut
Obciążenie 0.16 0.10 0.10

na maszynie za mniej niż 2000zł zapasu jeszcze sporo, a klient płaci troszkę więcej niż 10 zł/mc za serwer… więc pudło jakoś tam zarabia na siebie a nie było to jego głównym zadaniem gdy go stawialiśmy…

dwa wielkie minusy jaki mogę z doświadczenia podać… to miejsce… i stały prąd… bo z tym największe jaja są w prowadzeniu tego bajzlu… a koszty podtrzymywania powyżej 1 godziny… są już całkiem spore… (chyba, że masz miejsce na agregat, spaliny i bhp :stuck_out_tongue_winking_eye: ). Co do napraw… oprócz zasilaczy, które nie są wieczne i najczęściej padają, trzeba czasami dodać do tych kosztów sporadyczne zafundowanie “akcji” energetyków… około 250zł w zeszłym miesiącu :slight_smile:

ps. energetycy mają najdroższe bezpieczniki świata (250 zł !)

edit:

przykładowa konfiguracja :slight_smile:

Model CPU AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core Processor 5600+
8gb ram
2 x 1Tb spięte hardware’owym raidem (na stan obecny 818.82 GB wolne)

i mała dygresja… najlepszy sprzęt wsadzić do … można, gdy opóźnienia na łączu zaczynają być odczuwalne. Przepustowość to jedno, a dostęp to całkiem inna bajka… więc serwery dedykowane w stanach lub na haiti bym raczej omijał

pozdrawiam

sic! pamięta ktoś tu jeszcze Panowie początek dyskusji i moje pytanie?? - żartowałem… :slight_smile: widzę, że lecicie tu na żyletki powoli;) z moich obserwacji wynika, że mamy już VPS’y, Heroku, własne serwerownie i wynajęte dedyki, a co z rozwiązaniem dla Adepta??

ta ostatnia konfiguracja z X2 na pokładzie zaczyna budować już jakiś szkielet - RAID brzmi przekonująco tym bardziej, że nie jest to soft, 8GB RAM dodaje skrzydeł, ale to chyba jeszcze nie dla Adepta… , swoją drogą jakiś UPS nie zawadzi…

Adept bynajmniej ma zamiar mieć dostęp do swojego cuda np. z pracy i mieć możliwość tworzenia aplikacji ucząc się na czymś żywym i udostępniać to co działa wg. założeń projektu:)

Moim skromnym zdaniem wybór jest bardzo prosty :wink:

Jeżeli chcesz się nauczyć jak administrować serwerami lub nie będziesz mógł żyć bez ftpa, php czy innych rzeczy niedostępnych na heroku, to bierz VPSa, dedyka lub postaw serwer w domu (przy czym jestem tego samego zdania co większość - na początek VPS to najlepszy wybór).

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na administrację, to postaw aplikacje na darmowej wersji heroku. Jeżeli rzeczywiście ją skończysz i zacznie tam wchodzić więcej niż 5 osob, to możesz pomyśleć o przeniesieniu jej na coś mocniejszego.

Kłopot w tym, że wielkie plany często kończą się brakiem czasu i zapału, dlatego moim zdaniem na samym początku nie warto inwestować w nic, co nie jest niezbędne w danej chwili.

Wybór jest jeszcze prostszy.

Wszystko stawiasz na Heroku do czasu, kiedy będziesz musiał wydać choć jeden grosz (czy tam jednego centa) za dodatkowe usługi. Wtedy inwestujesz w VPS-a. Wiedza dotycząca administracji serwerem naprawdę Ci się przyda, a to nie jest nic trudnego. No chyba, że “do końca życia” chcesz być małpą, która tylko dostaje następne zlecenia, pisze kod, odbiera zapłatę i tyle - w takiej sytuacji te umiejętności nie będą Tobie potrzebne.

I oczywiście w stu procentach zgadzam się z ostatnim zdaniem z powyższego postu Drogusia.

Z niewinnego pytania zrobił się temat rzeka i to pod prądem.

Moje zdanie jest takie, że jak się jest programistą, który robi rzeczy webowe to wypadałoby wiedzieć jak taki serwer postawić. Produkcyjnego serwera nie ma w domu co stawiać, chyba że chce się zaimponować dziewczynie i zrobić się jej stronkę, a i tu sukces nie murowany :wink: Tego typu rozwiązanie dobre jest na serwer testowy czy developerski. Bragi ma dużo racji w tym co pisze. Co z tego, że kupiłem wirtualny hosting za 80 zł za rok, jak po tygodniu się okazało, że panom adminom coś szwankował mod_ruby i zamiast go naprawić to wyłączyli. Ale wina od strony klienta nie idzie na hosting tylko na tego kto zrobił stronkę, co ciągnie za sobą to, że developer musi siąść sprawdzić co nie działa i dopiero “porozmawiać” z panami adminami, a kasa leci. Ale dalej wszystko zależy od skali: prosty cms z małym ruchem Heroku it is i walczysz za free i bez problemów. Duża aplikacja z taskami w tle, dużym ruchem to jednak nie ma jak serwer dedykowany, nie ma zmiłuj się i stawami nginx’a. Podsumowując: “whatever floats your boat”

Co do Heroku:

  • jak wreszcie wrzuca ruby 1.9.2 i odpalisz rails z threadsafe! to prawdopodobnie 1-2 dyno wystarcza dopoki nie zaczniesz zarabiac :wink:
  • gdzies czytalem ze workery do DJ mozna automatycznie skalowac nawet do 0: http://github.com/pedro/delayed_job/tree/autoscaling a naliczanie jest co pare sekund wiec bedzie to kosztowac <$5 na miesiac pewnie

Właśnie przeczytałem w mailu, że amazon wprowadził instancje micro, w cenie $0.02 za godzinę. Wychodzi ol $15 miesięcznie za 600mb ramu. Całkiem ciekawa alternatywa, zważając na to, że amazon chociaż trudniejszy w konfiguracji, wychodzi cenowo całkiem nieźle w porównaniu do dedyków w razie późniejszej potrzeby skalowania.

Poczekajmy na debiut chmury Bragiego, moze będzie jeszcze korzystniej, chociaż to mi wygląda na coś bardziej przypominającego Heroku. Więc znowu porównywanie rzeczy do siebie nie przystających.

Wskrzeszam temat. Chmura nie dla wszystkich firm jest najlepsza (i wcale nie zwalnia z kosztów adminów/devopsów), pojawiają się posty o migracji z chmury na dedyki:
http://code.mixpanel.com/2011/10/27/why-we-moved-off-the-cloud/

[quote=Tomash]Wskrzeszam temat. Chmura nie dla wszystkich firm jest najlepsza (i wcale nie zwalnia z kosztów adminów/devopsów), pojawiają się posty o migracji z chmury na dedyki:
http://code.mixpanel.com/2011/10/27/why-we-moved-off-the-cloud/[/quote]
https://github.com/blog/493-github-is-moving-to-rackspace hipster github przeniósł się z chmury before it was cool :wink: